Do Salzkammergut jezdíval i císař Franz Josef

Cestování / 12.10.2014

Navštivte rakouskou oblast s termálními prameny, horami a jezery, kde je tráva zelenější a voda slanější. Vezměte kolo či pouze nohy a užijte si Salzkammergut!

Pokud Čech nechce trávit dovolenou doma, vybere si většinou některou z našich čtyř sousedních zemí. Takovou velmi příjemnou alternativou je Rakousko, které nabízí jak aktivní, tak pasivní odpočinek. Oblast nazvaná Salzkammergut (Solná komora) je tohoto propojení příkladem, pojďme se na ni tedy podívat podrobněji.

Kromě významných horských povrchů jako je Dachstein či Hallstat zde najdeme také úchvatně průzračné vodní plochy. Jezera jako Attersee, Mondsee, Traunsee, Wolfgangsee či Fuschlsee lákají každoročně mnoho turistů, neboť okolí každého z nich je něčím zajímavé.

Západ slunce nad jezerem Fuschlsee.

Západ slunce nad jezerem Fuschlsee. Zdroj: Eliška Vrbová, Generace 21

Termály v Bad Ischl

Častým cílem návštěvníků tohoto kraje je také lázeňské město Bad Ischl, které je v Rakousku něco jako Karlovy Vary u nás. V 19. století totiž dosáhlo obrovského věhlasu díky častým pobytům císařské rodiny, včetně císaře Františka Josefa I.

Nyní jsou navštěvovány hlavně pro přítomnost solných pramenů, díky nimž se zde nachází několik termálních koupališť a saun. V těchto bazénech slaná voda dosahuje teploty až 35°C a jsou jak kryté, tak venkovní. Nečekejte zde však žádné vodní atrakce, návštěvníci sem chodí hlavně relaxovat.

Vybavte se proto dobrým čtením či karetní hrou, lehátek okolo bazénu je zde spoustu. Vhodné je také mít po ruce dostatek tekutin, slaná voda a těžký vzduch člověka brzo vyčerpá a může vás překvapit třeba nepříjemná bolest hlavy.

Interiér termálních lázní v Bad Ischl. Zdroj: Eliška Vrbová, Generace 21

Interiér termálních lázní v Bad Ischl. Zdroj: Eliška Vrbová, Generace 21

Kromě termálních lázní můžete v Bad Ischlu navštívit Císařskou vilu (Kaiservilla), která byla v letních měsících sídlem právě císařské rodiny – Františka Josefa I. a jeho ženy Alžběty Bavorské (známé hlavně jako Sissi). Vila postavená ve stylu bideremeier a neoklasicismus je obklopená nádhernými zahradami, které si ale prohlédnete pouze za poplatek 4 eura.

Za prohlídku celého areálu už zaplatíte podstatně více, rozhodně se ale nemusíte bát, že by nebylo oč stát. Vila je významná i z hlediska historického, bylo to totiž právě zde v císařově pracovně, kde František Josef I. v červenci 1914 podepsal vyhlášení války Srbsku.

Bad_Ischl_Kaiservilla_2

Do této vily jezdil rakouský císař se svoji rodinou na letní dovolenou. Zdroj: Wikimedia Commons, Zairon

Vysokohorský výstup na Schafberg

Pokud trávíte volno raději aktivním odpočinkem, je pro vás výlet na horu Schafberg jako stvořený. Na tento 1783 metrů vysoký kopec u jezera Wolfgangsee sice lze vyjet takzvanou zubačkou, což je vlak pohybující se po kolejích ze železných zubů, nic vám však nebrání vydat se na něj pěšky.

Cesta je však pro opravdu fyzicky zdatné a zabere více než 4 hodiny. Možností, jak se dá dostat nahoru, je ale více, můžete to vzít takzvaně napůl. Koupíte si jízdenku do mezistanice Schafbergalpe a zbylých 400 metrů převýšení vyšlápnete po svých, což vám zabere něco málo přes hodinku.

Po vystoupání na samotný vrchol pak máte dobrý pocit, že jste se nenechali jen vyvézt, a ten výhled je opravdu k nezaplacení. Wolfgangsee, Mondsee a Attersee máte jako na dlani a za opravdu dobrého počasí spatříte i zasněžený Dachstein.

Výhled z vrcholu Schafberg na Wolfgangsee a Dachstein. Zdroj: Eliška Vrbová, Generace 21

Výhled z vrcholu Schafberg na Wolfgangsee a Dachstein. Zdroj: Eliška Vrbová, Generace 21

Jak sami vidíte, oblast Salzkammergut nabízí vyžití všem typům turistů, ať už zvolíte vysokohorský výšlap, válení se v termálech či okružní jízdu na kole podél břehu některého z jezer, dovolenou si jistě užijete. A cesta není daleká, takže i takový prodloužený víkend zde se rozhodně vyplatí.

Zdroj perexové fotografie: Eliška Vrbová, Generace 21

Eliška Vrbová

Eliška Vrbová

Studentka žurnalistiky s někdy až přehnaným zájmem v hudbě a módě. Klavíristka a sboristka, která by nejraději byla pořád někde na cestách, protože: "Svět je jako kniha a ten, kdo necestuje, čte pořád jenom jednu stránku."

Zanechte komentář