5 největších sebeobětování pro filmové role

Film Kultura / 2.11.2014

Pojďte se s námi podívat na 5 největších sebeobětování se pro filmové role, kterých kdy byli herci schopni.

Hollywoodské hvězdy bývají často podceňovaným tahákem showbusinessu, které se podle některých umějí jen pěkně tvářit a číst řádky scénáře. Někdy je ale opak pravdou – následující řádky jsou toho důkazem.

Dustin Hoffman

Jednička filmové scény, která poprvé zaujala jako roztomilý Absolvent (1967) ve stejnojmenném snímku, kde se nechával svádět paní Robinsonovou, se pro filmové role nebála obětovat cokoli.

Pro snímek Půlnoční kovboj (1969), kde po boku Jona Voighta Hofffman alias Rizzo představuje newyorské podsvětí, herec trénoval kulhavou chůzi již měsíce dopředu. Při natáčení pak sám v botách nosil kamínky, aby jeho výkon vypadal o to přesvědčivěji. Roli odpadlíka Ratse s tuberkulózou, kterého společnost zcela odepsala, tak nemohl ztvárnit lépe. Odměnou mu pak bylo oscarové ocenění filmu jako nejlepší film, režie i scénář. Ovšem na toho svého Oscara za nejlepší herecký výkon si ještě musel chvilku počkat.

Nešťastné existence čekající na splnění amerického snu. Zdroj: Bonton

Nešťastné existence marně čekající na splnění amerického snu. Zdroj: Bontonfilm

Tou chvilkou bylo celých 19 let, po kterých Hoffman zazářil jako roztěkaný autista ve snímku Rain Man (1988). Pro svou oscarovou roli Raymonda, kterého dostal na starost jeho bohémský bratr Charles Babbitt (Tom Cruise), trávil Hoffman veškeré volné chvíle v sanatoriu s autisty samotnými. Předlohou filmu jim byl autista Kim Peek, kterého Hoffman provázel na každém kroku, aby se sám naučil jeho pohybům a „vzdálenému“ pohledu, jenž dokázal tak perfektně ve snímku vystihnout.

Nezapomenutelný výkon Hoffmana odkrývá i v té době málo diskutované téma autismu. Zdroj: Bonton

Nezapomenutelný výkon Hoffmana odkrývá i v té době málo diskutované téma autismu samotného. Zdroj: Bontonfilm

Christian Bale

Jestli říkáme, že Dustin Hoffman pro svou roli v Půlnočním kovbojovi obětoval své zdraví nošením oblázků v botech, není to nic proti tomu, jak se svým zdravím zahazardoval „nejsvůdnější hlas Hollywoodu“ Christian Bale.

Známý to Batman dokázal pro svou roli ve velmi kvalitním thrilleru Mechanik (2004) zhubnout na neuvěřitelných 55 kilo, aby tak autenticky ztvárnil nespolečenského mechanika Trevora Reznika trpícího nespavostí a strachem z vlastní minulosti. A výkon to byl vskutku věrohodný, vyhublý na kost, vybledlý a vyděšený Bale děsí už jen svým samotným vzezřením ve filmu, kde se snoubí hrůzostrašné fantazie s realitou samotnou. Hned pár měsíců po Mechanikovi však Christian Bale musel všechna kila nabrat zpátky a zapracovat na svalové hmotě pro svou osudovou postavu Batmana v Batman začíná (2005).

Děsivě vychrtlý Bale ne a ne usnout. Zdroj: Film X

Děsivě vychrtlý Trevor Reznik v podání Balea ne a ne usnout. Zdroj: FilmX

S hubnutím pro filmové role ale Bale evidentně opravdu problém nemá – ve filmu podle skutečné události Fighter (2010), za který zaslouženě dostal Oscara, opět šokuje vychrtlým vzezřením v roli Dickeyho, vyhořelého bývalého boxerského šampiona se závislostí na drogách, kterého opět postaví na nohy touha vytrénovat svého bratra Mickeyho (Mark Wahlberg) a znovu okusit slávu v boxerském ringu.

Tom Hanks

I hollywoodský Forrest Gump si při své herecké kariéře doběhl téměř na dno při natáčení filmu Trosečník (2000). Chuck Noland, jehož postavu Hanks představuje, je důsledný inženýr, žijící si na relativně vysoké noze. Při doručování balíků firmy FedEx, kterou řídí, má ale letadlo nehodu a chudák Chuck skončí sám na opuštěném ostrově s jediným cílem – přežít.

Tom Hanks tak musel ztvárnit neskutečnou proměnu „dobře udržovaného“, lehce oplácaného businessmana v obratného poustevníka bojujícího s nepřízní ostrova, na němž je uvězněn, ale hlavně s vlastní samotou a pudem sebezáchovy. Pro tuto proměnu herec musel rok cvičit a shodit téměř 30 kilo, stejně jako nechat si narůst tarzanský plnovous.

Pohublý Hanks vyhlíží lepší zítřky. Zdroj: Universal

Pohublý Tom Hanks vyhlíží lepší zítřky. Zdroj: Universal

Takovéto proměny už by ale dnes herec schopný nebyl – s diagnostikovanou cukrovkou by tím opravdu riskoval víc, než by bylo zdrávo.

Charlize Theron

Nejen mužské hvězdy Hollywoodu ale podstupují dramatické proměny. Bývalá modelka Charlize Theron si právoplatně došla pro Oscara v roce 2003 po zazáření ve Zrůdě, filmu dokumentujícím dramatické události okolo Aileen Wuornosové. Lesbička a bývalá prostitutka Aileen si ve svém rodinném i milostném životě prošla peklem a její frustrace a nenávist k mužům vyeskaluje děsivými vraždami vlastních „klientů“.

Opravdu byla Aileen taková zrůda? Zdroj: Newmarket films

Opravdu byla Aileen taková zrůda? Zdroj: Newmarket Films

Pro tuto roli musela hvězda přibrat 15 kilo, nosit zubní protézu i kontaktní čočky, a proměnila se tak z krásky v životem poznamenanou psankyni, která dokazuje, že v životě není nic černobílé. A proměna se Charlize Theron opravdu vyplatila – pro Oscara za hlavní herecký výkon si došla přesně v den Aileeniných nedožitých 46. narozenin, 29. února 2003.

A jen pro srovnání - Charlize Theron v civilu.

A jen pro srovnání – Charlize Theron v civilu. Zdroj: Charlize Theron Official

Robert De Niro

Avšak i herec, který v poslední době láká do kin spíše svými rolemi bručouna s dobrým srdcem (Fotr je lotr, Mafiánovi), dokázal před více jak třiceti lety zahodit svůj veškerý osobní život a téměř i zdravý rozum pro roli Jakea LaMotty, boxerského šampióna, který zaujal svou zaťatostí a vytrvalostí v boji. Zuřící býk (1980) vynesl De Nira na filmové výsluní, ale v soukromí mu vzal ženu i zdraví.

Determinovaný De Niro děsil svým odhodláním i samotného režiséra Scorseseho.

Odhodlaný De Niro děsil svým neutuchajícím tréninkem pro roli LaMotty i samotného režiséra Scorseseho. Zdroj: Bontonfilm

Pro opravdu autentický výkon se De Niro měsíce připravoval sám v boxerském ringu a dostal se do takové formy, že by sám dokázal namlátit i tehdejším šampiónů na boxerském poli. A tato téměř masochistická příprava se De Nirovi vyplatila – při přebírání Oscara za nejlepší herecký výkon na něj LaMotta v hledišti dojatě pomrkával a De Niro se navěky zapsal do diváckých srdcí. Ženu Diahnne Abott už mu ale zlatá soška nevrátila.

Heath Ledger

Bohužel ale ze seznamu nesmíme vynechat filmovou oběť největší, Heatha Ledgera, kterého jeho sebeobětování v rámci vlastní role stálo život. Ledgerovo ztvárnění Jokera ve filmu Temný rytíř (2008) strčilo do kapsy i takový kalibr, jakým je Jack Nicholson z Batmana z roku 1989, a magický trik se zmizením tužky překonal i Gandalfův trik se špičatým kloboukem.

"Why so serious?" Děsivý i fascinující Joker navždy překopal pojetí filmových padouchů.

„Why so serious?“ Šokující i fascinující Joker navždy překopal pojetí filmových padouchů. Zdroj: Warner Bros

Hollywoodský krasavec a lamač fanynkovských srdcí z filmů jako Příběh rytíře či Patriot se ale do role ztroskotance s neutuchajícím úsměvem vžil natolik, že nemohl spát a jeho psychické i fyzické zdraví se začalo hroutit. To vedlo až k nalezení jeho těla v hotelovém pokoji v New Yorku, 22. 1. 2008, kdy se mu prášky na spaní staly osudnými.

Jaké přesně byly okolností jeho smrti se už nedozvíme, ale doufejme, že to pro herce masochisty bylo varováním, že všeho moc škodí. Protože i schopnost oddělit filmové plátno od reálného života je umění, kterého by herci měli být schopni.

My ale můžeme být těmto i mnohým dalším filmovým hvězdám vděční za filmové zážitky, z kterých nám jde jejích autenticitou mráz po zádech a které umlčí i toho nejcyničtějšího kritika. Pokud jste tedy unaveni z dokonale upravených hvězdiček z romantických komedií, pusťte si některý z výše zmiňovaných filmů a nechte se okouzlit působivými výkony těchto hvězd.

Zdroj perexové fotografie: Metro-Goldwyn-Mayer Studios

Karolina Tomšová

Karolina Tomšová

Studentka Filozofické fakulty UK v Praze, milovnice filmů, koček, dobrého jídla a nejlépe toho všeho dohromady.

Zanechte komentář