Jak zahojit zlomené srdce?

Osobní rozvoj Vztahy / 19.10.2014

Srdce je orgán, který v těle běžně necítíme, ale když je zraněné, bolí ze všech orgánů nejvíce. Jak se s tím co nejlépe vyrovnat? 

Otázka, kterou si už v životě položil alespoň jednou téměř každý z nás. Existuje spousta návodů a rad, jak se zlomeným srdcem naložit, pro mnohé je to ale stále nekončící boj a začarovaný kruh. Věčné téma, kterému se věnuje řada odborníků i laiků. Příběhů zabývajících se touto problematikou je opravdu nespočet.

Lidé, kteří zlomené srdce mají, nesnáší frázi, že všechno nakonec přebolí, že vše bude zase dobré a že se objeví někdo daleko lepší, koho budou milovat stejně, ne-li více. A hlavně, že zrovna tento protějšek za to nestojí (když se s vámi rozešel) a že se objeví někdo, kdo vás bude milovat doopravdy!

Zkuste člověku, kterému někdo zlomil srdce, říct něco podobného a zcela jistě vás nebude chtít ani slyšet, v tom lepším případě. Spíše ho jen rozčílíte. Po rozchodu jsme totiž zaslepení a neumíme nebo nechceme vidět objektivně, jaký byl partner a život s ním – a to zejména v situaci, pokud se rozešel on s vámi, nikoli vy s ním. Pojďme se společně na zlomené srdce podívat trochu z jiného úhlu pohledu.

Věříte v osud?

Já ano. Věřím, že vše je tak, jak má být. Pouze my svými rozhodnutími a na základě vlastních zkušeností nebo nevědomosti určujeme směr, jakým se náš osud odvíjí dál. Co je láska? Je to realita nebo jen iluze, pohádka?

Láska je hezký cit do doby, než začne bolet. Kdo nezažil, nepochopí. Když za svůj život potkáte svoji druhou polovinu, se kterou jste jedno tělo a jedna duše, jste šťastní. Když z vašeho života odejde, jste nešťastní. Máte jen pocit bezmoci, zoufalství a jediné, co vám zbylo, jsou vzpomínky. Přišel jako krásný sen a odešel jako noční můra. I tak to často bývá.

Láska je hezká do doby, než začně bolet. Zdroj: foter.com

Láska je hezká do doby, než začně bolet. Zdroj: foter.com

Pocity…

Potkali už jste lásku na první pohled, toho pravého, lásku vašeho života, kdy se vzpomínkou na toho dotyčného se vám rozbuší srdce a vtrhnou do očí slzy, neboť vše už je pryč, vše už je minulost… Milovali jste někdy tak moc, až vás z toho bolelo srdce, a to zejména proto, že vaše láska, něco tak krásného a dokonalého přišlo tak rychle a ještě rychleji odešlo, zmizelo, jako by nikdy ani nebylo?

V srdci zbyly jen vzpomínky, vzpomínky! Ale vy přece nechcete, aby to byly jen vzpomínky, přáli byste si, aby to byl život, který probíhá právě teď a tady a vy spolu s vaší láskou v něm hrajete hlavní roli.

Všechno jednou začíná a jednou končí

Nic netrvá věčně, ale občas by mohlo trvat déle. Osud si s námi někdy šeredně pohraje a stává se, že člověk zažije něco, co se zažije jen jednou za život. Co ovlivní celý náš život a nikdy na to nezapomeneme. Co byste chtěli, aby trvalo „na věky věků“, ale ono tomu tak není. Berte to tak, že vy jste měli obrovské štěstí to zažít, protože někdo to nezažije nikdy.

Otázkou zůstává, co je lepší. Co člověk nepozná, nemůže ztratit. Co nezažije, u toho neví, o co přichází, a tudíž ho nic nebolí. Ani nevíte, kdy a jak se to stane, ale láska se změní v bolest. Bolest, která je pouze rozdílem mezi tím, co je, a tím, co byste chtěli, aby bylo. To vše s sebou přináší velká láska, zamilovanost a zlomené srdce. Rány, které bolí a o kterých si myslíte, že už se nikdy nezahojí.

Někdy to prostě nevyjde.  www.foter.com

Někdy to prostě nevyjde. www.foter.com

Poznáváte se v tom?

Zažili jste někdy tak extrémní a silný zážitek, který ve vás je a máte pocit, že už i zůstane napořád? Každý z nás už se zcela jistě v životě alespoň jednou spálil, tj. zamiloval, ale vztah mu nevyšel a láska se dřív, nebo později vytratila. Jak tedy s rozchodem, a to zejména v případě, že vy nejste ten, kdo se rozchází, jednou provždy zatočit?

Stačí jen pochopit život, smířit se s tím, co je, a brát to tak, že vše se v životě děje z nějakého důvodu a také že dřív nebo později pochopíte, že vše zlé je pro něco dobré. Je zbytečné trápit se tím nejhezčím, co vás v životě potkalo, tím, co už není. Když máte ty nejlepší vzpomínky, noste je v srdci, ale nepropadejte kvůli nim depresím. Nikdy nevíte, co vás čeká a koho jiného vám osud do cesty přivede.

Zase budeme šťastní!

Můj oblíbený úryvek z jedné knížky popisuje to, co je dobré si uvědomit. Hlavně vyjadřuje to, co je náš problém, problém?! Vystihuje naprosto vše a dává impulz k tomu, jak se vypořádat se zlomeným srdcem. Aneb nemůžeme si vybrat to, jak se cítíme, ale můžeme ovlivnit to, co s naším pocitem uděláme.

„Myslíme si, že láska by měla vydržet na věky věků. Jenže láska taková prostě není. Je to volně plynoucí energie, která přichází a odchází, kdy se ji zlíbí. Někdy vydrží celý život, jindy vteřinu, den, měsíc nebo rok. Proto potká-li člověka láska, neměl by z ní mít strach jen proto, že se tím stává zranitelnějším. Zároveň by ale neměl být překvapený, když ho láska zase opustí. Měl by být prostě rád, že mu bylo umožněno ji prožít.“

Pokud někdo pochopí hlavní myšlenku, pochopí život, vztahy, lásku i to, jak se vyrovnat s rozchodem, který nebyl vaší iniciativou. Jak se postavit pocitům ztráty, smutku, deprese a bolesti? To je jedna z nejtěžších otázek v životě.

Každý se se ztrátou někoho, koho miluje, vyrovnává jinak. Někdo je více citlivý, někdo méně. A tím pádem rány osudu, když ztratíme toho jediného, na kom nám v životě nejvíce záleželo, prožíváme každý jinak.

Co z toho tedy vyplývá?

Každý je svého štěstí strůjcem a čas zlomené srdce opravdu zahojí! 

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Petra Maksymovová

Petra Maksymovová

Nuda není nic pro mě. Důležitý je pro mě čas, kterého si vážím. Svůj život chci prožít naplno a podle svých představ. Miluji cestování, slunce, léto, běhání a místa s výhledem. Můj život ovlivnil pobyt v Londýně a Lisabonu, Londýn mám hrozně ráda a zbožňuji cokoliv s ním spojené.

Zanechte komentář