Nebojte se šátků a šál!

Krása a móda / 14.1.2013

Právě teď je zima v plném proudu a nějaký ten čas ještě bude. Vybavte se proto pořádnou zásobou šál a šátků, kterými doplníte svůj outfit!

[one_fourth]

Už obyvatelé starověkého Říma se v chladném období zahřívali šátkem. V létě si do něj otírali pot z čela.

Zdroj: wikipedia.cz

[/one_fourth]

Každá z nás jistě vlastní nějaký šál, kterým doplňuje své modely. Šály a šátky mají hned dvě výhody – zahřejí vás a působí tak jako prevence proti nachlazení a navíc vypadají esteticky. Jeden kousek užijete v zimě ke kabátu a v letních měsících si jej na večerní rande přehodíte přes ramena. Ať už vlastníte pashminu, tlustou vlněnou šálu nebo hedvábný šátek, nebojte se tento doplněk nosit tak často, jak to jen jde. I z obyčejného bílého trička a černých kalhot totiž správně zvolenou ozdobou krku můžete vykouzlit zajímavý outfit.

V zimě

Šátek je předchůdcem pánských kravat. Chorvatští vojáci v novověku za třicetileté války nosili šátky, podle kterých se odlišovala jejich hodnost. Když se pak později stal šátek pánským módním doplňkem, přezdívalo se mu „cravate“.

Zdroj: wikipedia.cz

Tlusté šály vás zahřejí nejvíce, nemusíte ale zůstávat u klasických dlouhých, dají se pořídit i nákrčníky, které jednoduše nasadíte přes hlavu a nemusíte si dělat starosti s nějakým speciálním vázáním. Dobrou volbou může být také kroucená šála, která vám skvěle poslouží jako doplněk k elegantnějšímu outfitu. Můžete jimi také oživit černou bundu či kabát, pokud si netroufáte na nějaký barevnější.

Horní řada: Baťa,199 Kč, KappAhl 349 Kč, CamaieuDolní řada: Camaieu, Lindex 549 Kč, CamaieuZdroj: archiv firem

Horní řada: Baťa 199 Kč, KappAhl 349 Kč, Camaieu 249 Kč.
Dolní řada: Camaieu 199 Kč, Lindex 549 Kč, Camaieu 249 Kč.
Zdroj: archiv firem

V létě

Typickým módním doplňkem se šály staly až počátkem 19. století, do té doby měly ryze praktické účely.

Zdroj: wikipedia.cz

V tomto období nejvíce oceníte lehké hedvábné šátky, které můžete uvázat kolem krku, ale třeba i na velkou kabelku. Jdete-li do letního kina, ochrání vás šátek před večerním chladem, pokud si ho přehodíte přes ramena. Zastihne-li vás letní dešťová přeháňka, nepoškodí vám účes, když si ho přidržíte nad hlavou.

Horní řada: H&M 179 Kč, Camaieu, Pull&Bear 399Spodní řada: Deichmann 199 Kč,  H&M 299 Kč, Camaieu

Horní řada: H&M 179 Kč, Camaieu 199 Kč, Pull&Bear 399 Kč.
Spodní řada: Deichmann 199 Kč, H&M 299 Kč, Camaieu 399 Kč.
Zdroj: archiv firem

Fenomén Hermès

Která z nás by netoužila po nějakém luxusním šátku, který by se hodil na slavnostnější příležitosti a díky kterému bychom si připadaly jako dámy z lepší společnosti? Zapomeňte na „profláknutý“ hnědý šátek od Vuittona a objevte kouzlo hedvábných šátků od Hermèse!

Thierry Hermès, který firmu v roce 1837 založil, si dal za cíl vytvářet luxusní doplňky, které budou unikátní ozdobou ženy. Značka ve svém sortimentu obsáhne všelicos – kabelky, hodinky, boty… Tím nejlepším jsou však šátky. Kdo jednou pocítí na kůži jemnost pravého hedvábí a prohlédne si nádherné ručně malované vzory, nenávratně se zamiluje. Protože jsou ale šátky od Hermèse (ostatně jako cokoliv jiného) velmi drahou záležitostí, je jen málo lidí, kteří nějaký skvost této značky vlastní. Snít ale můžeme zadarmo!

Vše Hermès, info o ceně v butiku.Zdroj: archiv firmy

Vše Hermès, info o ceně v butiku.
Zdroj: archiv firmy

Skvostný Salvatore

S cenovou dostupností značky Salvatore Ferragamo je to podobné jako u Hermèse, mohou si ji většinou dovolit jen movitější jedinci. Modely této značky jsou inspirací pro spousty výrobců, takže je dobré si při koupi dát pozor, zda se jedná o originální produkt, a ne napodobeninu.

Salvatore byl původně designérem bot, nicméně šátky této značky jsou také skvostné. Dámy, posuďte samy!

Vše Salvatore Ferragamo, info o ceně v butiku.Zdroj: archiv firmy

Vše Salvatore Ferragamo, info o ceně v butiku.
Zdroj: archiv firmy

Originální Tory

Značku Tory Burch pravděpodobně neznáte. Vlastní ji americká designérka a filantropka Tory, která za své návrhy získala několik cen. Že vám název této značky nic neříká? V pořádku, alespoň na ulici nepotkáte někoho, kdo by měl na sobě stejný doplněk jako vy.

Tory Burch ve svých kolekcích zahrnuje oblečení, boty, kabelky i doplňky, ale především o její šály a šátky je velký zájem. Oblíbily si je i celebrity jako jsou Leighton Meester nebo Beyoncé. Co myslíte, jak by slušely vám?

Vše Tory Burch, info o ceně v butiku.Zdroj: archiv firmy

Vše Tory Burch, info o ceně v butiku.
Zdroj: archiv firmy

Milé čtenářky, nosíte šály a šátky? A preferujete kvalitní a dražší? Komentujte pod článkem!

Zdroj perexové fotografie: 2rainbows (sxc.hu)

Zdroj videa: YouTube.com

Lucie Bekeová

Lucie Bekeová

Dříve editorka sekce Krása, dnes síto, přes které neprojdou žádné hrubky a překlepy v článcích. Vedu korektornu Generace 21 a pokud si při pobíhání mezi domácností, prací a školou najdu čas, sepíšu nějaký ten článek o tom, co mě zrovna štve, těší či děsí.

Zanechte komentář