Vídeň, město plné elegance

Cestování / 24.10.2014

Obdivujte krásné večerní róby, historii i ikonické kavárny. Vydejte se se mnou do Vídně!

Vídeň je místem, kde se realita mění v pohádku. Městem, kde můžete být každým dnem tím, kým chcete. Máte náladu obléci se do dlouhé večerní róby a vyrazit na Ples v Opeře? Nebo budete radši zářit všemi barvami a vydáte se do stejně oslňujícího zábavního parku Prater? Je to jen na vás, Vídeň je místem neomezených možností a není náhodou, že v roce 2013 byla již popáté za sebou zvolena městem, kde se žije nejlépe na světě. Tak co, vydáte se se mnou probádat krásku, která již v historii udávala směr evropské módy?

Vídeňská elegance není v penězích, je v lidech.

Krása na prvním místě – tak to viděla císařovna

{1149a5c0-de79-df69-3c1f-40a19e5337e1}

Císařovna Sissi a její dlouhé vlasy. Zdroj: Franz Xaver Winterhalter

Abych vám přiblížila kořeny vídeňské elegance, mohu zmínit až krásnou rakouskou císařovnu Sissi, která byla vzhledem a módou prý doslova posedlá. Její největší chloubou byly husté, dlouhé vlasy až na zem, které zaměstnávaly služebné na několik hodin denně. Byla známá i pro své tvrdé diety, ale to už trochu odbíhám, přenesme se do přítomnosti.

Město plesů a valčíku

Každopádně něco z císařovniny pověstné elegance se obtisklo do povahy většiny Vídeňanek, o čemž se můžete přesvědčit, když půjdete večer před okouzlující Operu, nebo na jakýkoliv ples, kterých se ve Vídni za zimu koná až 400. Uvidíte nádherné dámy, přehlídku vkusných večerních rób a třpyt světel odrážejících se od metalických šperků. Pokud máte více času, zatančete si krále tanců, legendární vídeňský valčík, a nechte se pozvat na projížďku kočárem zakončenou třeba v ikonickém Café Hawelka. Večer, jaký by ráda prožila nejedna z nás, nemám pravdu?

OPERNBALL 2013:  ER…FFNUNG †BERSICHT

Famózní Ples v Opeře. Zdroj: fotogalerie Vídeňské státní opery

Den ve Vídni

Jestli plánujete prochodit Vídeň, doporučuji nechat vysoké podpatky raději doma. Toto město je totiž taková zvětšená Praha, kde se bez pohodlných Conversek jako turista neobejdete. Kupte si kávu ve Starbucks a zajděte za ranního světla do jedné z mnoha krásných zahrad, kterých je ve Vídni požehnaně. Inspirujte se v galerii moderního umění, protože, jak víme, móda a umění jde ruku v ruce, a s obědem si sedněte na schody ke kostelu Karlskirche, který je společenským meeting pointem vídeňské mládeže. Večer poseďte v jedné z mnoha klasických kavárniček, nebo projděte dlouhou nákupní ulicí Mariahilfer Straße a obdivujte výlohy nejednoho luxusního obchodu.

061117_karlskirche_quer

Kostel Karlskirche. Zdroj: Wikimedia Commons

Neděle, nákupy, náboženství… to nebude fungovat

Jestliže milujete nakupování, na víkend si výlet raději neplánujte. Kvůli náboženství mají všechny obchody v neděli a o svátcích zavřeno. Zajímavé ale je, že podle průzkumu Eurobarometru, který se uskutečnil v roce 2005, věří v Boha jen 54 % Rakušanů. Na druhou stranu, proč si neudělat pěknou neděli, že?

Podtrženo a sečteno, Vídeň za návštěvu rozhodně stojí. Nezáleží na tom, jestli jste módní fanatik, milovník historie, nebo obyčejný turista, Vídeň je otevřená všem. Přijměte proto její otevřenou náruč a nechte se unést záplavou elegance a šarmu. Vstupte do města pohádek.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, Michael Gottwald

Veronika Tázlerová

Veronika Tázlerová

Studium, káva, móda, jazyky, knihy, cestování, psaní... Co víc říct? Sledujte mě i na instagramu @veronikatazlerova

Zanechte komentář