Animotéka: konvička s vaším šálkem kávy

Film / 1.10.2014

I tento semestr přináší brněnské kino Scala večery studentského kina, tentokrát pod názvem Animotéka. Již název nám může napovědět, že program se bude skládat z animovaných filmů.

Rande naslepo. S hudbou, filmem i divadlem

Úvodní večer proběhl ve čtvrtek 18. září a byl spojen s konceptem Naslepo, který kino Scala jednou za měsíc pořádá. Diváci tedy nevěděli, který film se bude promítat. Na tyto večery je vždy vstup zdarma a návštěvníci zaplatí až při odchodu podle toho, jak se jim film líbil. Spojení s tímto konceptem se ukázalo jako dobrá volba, neboť přilákalo mnoho zvědavých diváků.

Zdroj: Oficiální facebook

Jedno velké překvapení. Zdroj: oficiální facebook

V úvodu slavnostního zahájení vystoupila brněnská skupina KUSHUMBEND, která navodila příjemnou večírkovou atmosféru, a prostory kina se začaly plnit. Po vystoupení kapely se z předsálí všichni přesunuli do sálu, kde následoval oficiální úvod, přivítání a představení organizátorů celého projektu.

Film, který organizátoři vybrali a který byl divákům stále ještě neznámý, svou tvář odkryl vzápětí. Jednalo se o americké sci-fi Temný obraz z roku 2006 natočené podle knižní předlohy Philipa K. Dicka (Blade Runner, Total Recall, Minority Report). Film režíroval Richard Linklater a hlavní role ztvárnili herci jako Keanu Reeves, Robert Downey jr., Winona Ryder nebo Woody Harrelson. Snímek je vytvořen animační technikou, která se nazývá rotoskopie, což znamená, že scény byly natočeny jako klasický film, který byl následně překreslen a animován. Tato technika je nesmírně časově náročná a vyžaduje práci několika animátorů najednou. Podobně byl natočen také český film Alois Nebel (2011).

Film o tom, jak vláda sleduje občany na každém kroku a ty navíc ničí nový druh silné drogy, všechny jistě příjemně překvapil. Večer však stále ještě nebyl u konce. Po malé přestávce, která byla tak akorát na probrání filmu s přáteli, následoval poslední bod programu. A co jiného by na Animotéce mohlo být než další animovaná zábava. Divadlo DNO a jejich fenomén Svět podle Fagi byl zcela jistě skvělým a hlavně vtipným zakončením večera. A všichni návštěvníci se mohli začít těšit na příští večer Animotéky.

Zdroj: oficiální facebook

Svět podle Fagi. Zdroj: oficiální facebook

Fenomén Burton

Hned druhý večer Animotéky, který proběhl 23. září, nasadili pořadatelé laťku hodně vysoko. Věnovali jej jednomu z nejoblíbenějších současných tvůrců animovaných filmů – Timu Burtonovi. Diváci mohli vidět jeho poslední snímek Frankenweenie: Domácí mazlíček z roku 2012. Na rozdíl od filmu z předchozího večera, Temného obrazu, tentokrát se jednalo o film vytvořený klasickou loutkovou animací pouze s pomocí mechanických pomůcek.

Zdroj: Oficiální facebook

Tvorba Tima Burtona je více než oblíbená. Zdroj: oficiální facebook

Po projekci následovala diskuze s Pavlem Horáčkem, dramaturgem Anifilmu, o fenoménu Tima Burtona a jeho tvorbě.

Zdroj: Oficiální facebook

Oficiální plakát Večera Jiřího Trnky. Zdroj: oficiální facebook

V úterý 30. září uvedla Animotéka své třetí pokračování. Tentokrát se jednalo o Večer Jiřího Trnky a projekci filmu Sen noci svatojánské na motivy Shakespearovy slavné hry. Dostáváme se tedy do českých luhů a hájů a k české animaci, která byla po dlouhá léta jednou z nejuznávanějších. A to hlavně právě díky Jiřímu Trnkovi a jeho odkazu.

Po projekci si pro nás tentokrát organizátoři připravili uvolněnější program s názvem Recyklovaná Animotéka. Ve foyer kina Scala byly připraveny různé obrázky ze starých kreslených příběhů, ze kterých si každý mohl vytvořit svůj vlastní originální strip jako z časopisu.

A na co se můžeme těšit příště? V úterý 7. října nás čeká Večer rotoskopie a francouzský film Renesance.

Nenechte si proto večery Animotéky ujít. Protože uvidíte, že animované filmy nejsou jenom pro děti, mají mnoho podob a můžou vám poskytnout neobvyklý zážitek. Pro více informací sledujte oficiální facebook nebo oficiální blog.

Zdroj perexové fotografie: oficiální facebook Animotéky

Karla Melichnová

Zanechte komentář