Šest outsiderů hledá práci v Divadle Petra Bezruče

Divadlo Kultura / 6.10.2014

Prokrastinační groteska aneb co vše se dá dělat v kanceláři.

První premiéra ostravského Divadla Petra Bezruče se nese ve znamení německé autorky Felicie Zeller. Autorka se  ve svých hrách věnuje především nešvarům společnosti. V ostravském prostředí budeme mít letos možnost zhlédnout další její hru a to přesněji Rozhovory s astronauty v Národním divadle moravskoslezském.

Bezruči se opět rozhodli využít komorní prostor, sklepní Márnici. V jejích možnostech je bližší kontakt herců s divákem a celému představení to tudíž dodává jistý ráz intimity, který je u tohoto tématu velmi ceněný.

Na začátek se rozezní velmi hlasitá elektro hudba, během níž nastoupí na scénu všech šest postav, šest outsiderů v šedivé mikině jako pracovním stejnokroji. Postupně se začnou všichni představovat. Turecká dívka, bývalý student divadelní vědy nebo mladý otec od rodiny. Rozdílný věk a rozdílné poměry, všichni se ale sešli na jednom místě. V kanceláři, kterou vymezuje kopírka, počítač a pár židlí a kterou jim poskytla jakási firma místo toho, aby pro ně, pro nezaměstnané, zajistila kvalitní rekvalifikační kurz.

Klub outsiderů se hraje na malé scéně v Márnici. Zdroj: www.bezruci.cz

Klub outsiderů se hraje na malé scéně v Márnici.
Zdroj: www.bezruci.cz

Návod na to, jak nejlépe prokrastinovat

Firma na ně dostává peníze, ale nemá pro ně práci a tak se musí v té své „pracovní době“ zabavit sami. Jak kopírovat knihu o 2000 stranách? Pak naskenovat části těla a snad se podle toho pozná, jestli jste zhubli. A když už nic jiného, tak začněte flirtovat s kolegy. Jak se nezbláznit a co nejvíce naštvat ostatní?

Některé úkony probíhají stereotypně. Například Uršula představována Marcelou Čapkovou si každý den přinese do kanceláře noviny, aby si je mohla v klidu přečíst. Vzápětí je však hledá a podezírá kolegy, že jí je opět vzali.

Hra může působit, že nemá žádný děj. Charaktery se nikam nevyvíjejí. Některé situace působí absurdně a postavy se ve své mluvě občas zadrhnou jako magnetofonová páska. Dle mého názoru, je ale hra spíš o setrvačnosti, jakou postavy prožívají, o samotě, kterou nezaměstnaní cítí ve společenském ruchu. Avšak je tady nějaká snaha tento stav změnit?

Inscenace: Klub outsiderů
Autor: Felicia Zeller
Divadlo: Divadlo Petra Bezruče
Premiéra: 19. září 2014
Režie: Jiří Honzírek
Herecké obsazení: Marcela Čapková, Lukáš Melník, Ondřej Brett, Markéta Haroková, Pavla Gajdošíková a Vojtěch Říha
Cena: 190 Kč, zvýhodněné vstupné 130 Kč

Zdroj perexové fotografie: www.bezruci.cz

Veronika Svobodová

Zanechte komentář