Do kterého divadla se podíváme v říjnu?

Divadlo Kultura / 1.10.2014

Divadelní sezóna už je v plném proudu a říjen přináší spoustu zajímavých inscenací.

Co nás zaujalo v září

Jana Šajtarová: V září jsem absolvovala spíše studium programů divadel než jejich návštěvy. Zaujala mě ale například drsná hra Naše třída v Divadle Komedie, vypovídající příběh několika spolužáků napříč dějinami dvacátého století.

Barbora Švarcová: Čím jiným zahájit divadelní sezónu než mezinárodní přehlídkou těch nejlepších her? Festival Divadlo opět připravil nabitý program a návštěva Nového divadla byla jenom pomyslnou třešničkou. Opomenout nemohu ani další zážitky – naprosto dokonalou scénickou skicu Nízkotučný jogurt, choreograficky překrásné představení Human Locomotion a vtipnou novocirkusově laděnou Plovárnu Bratří v tricku.

Petra Boltíková: V září jsem si nemohla nechat ujít festival Divadlo, který je v Plzni již tradicí. Navštívila jsem inscenaci Hamlet pražského Švandova divadla, kterou jsem zhlédla už podruhé. Stále to byl pro mě intenzivní zážitek, takže pokud jste ještě neviděli, určitě se běžte podívat. Ze zahraničních představeních jsem navštívila bulharské divadlo, které přivezlo pantomimický Monolog s kufrem. Inscenace byla uváděna na plzeňském nádraží a jediný herec předváděl bravurní výkon. Měl velkou potřebu s námi komunikovat, ale bez titulkovacího zařízení jsme měli docela problém mu porozumět. Předal nám přesto tolik dobré nálady a pozitivní energie, že jsme všichni odcházeli s rozzářeným obličejem.

Silvie Kostovská: V září jsem navštívila Městské divadlo Brno, které ve světové premiéře představilo Gogolovy Mrtvé duše. Z představení jsem byla naprosto nadšená a unesená! 

Veronika Svobodová: V září jsem byla vícekrát v Divadle Petra Bezruče, například na zahajování sezóny, kde jsem viděla Můj romantický příběh, který mě ani potřetí v celkem krátké době nepřestává bavit. Navštívila jsem také představení nové inscenace Klub outsiderů a udělala jsem si výlet do Plzně na festival Divadlo, kde jsem měla možnost zhlédnout například Zlatá šedesátá Divadla Na zábradlí nebo diskové inscenace Vojna a Regulace intimity.  

Říjnové premiéry

Hodinový hoteliér

Divadlo na Vinohradech

Fotografie z první čtené zkoušky. Zdroj: www.divadlonavinohradech.com

Fotografie z první čtené zkoušky.
Zdroj: www.divadlonavinohradech.com

Dva penzisti pronajmou malý kutloch mileneckému páru hledajícímu soukromí pro svůj vztah. Nenechte si ujít jedinečnou hru Pavla Landovského.

Premiéra: 16. října 2014

Režie: Ivan Rajmont

Hrají: Jaroslav Satoranský, Oldřich Vlach, Markéta Frösslová, Pavel Batěk

Čekání na Godota

Divadlo Petra Bezruče

Vladimír a Estragon se potkali u stromu. Jak si zkrátí čekání na Godota? A kdo je vlastně ten Godot?

Hra Samuela Becketta byla svého času několikrát odmítnuta divadelními řediteli, avšak hned po jejím prvním uvedení se stala hitem a stálicí na světových jevištích.

Premiéra: 31. října 2014

Režie: Štěpán Pácl

Hrají: Norbert Lichý, Dušan Urban, Kateřina Krejčí, Sarah Haváčová, Michal Sedláček

 

Othello

Divadlo pod Palmovkou

Zdroj: www.divadlopodpalmovkou.cz

Zdroj: www.divadlopodpalmovkou.cz

Slavné Shakespearovo drama promlouvá napříč staletími o síle lživé pomluvy, žárlivosti, chorobných ambicích, které dovedou zkazit nebo dokonce zničit lidské životy, a také o lásce, která musí čelit ďábelskému zlu.

Premiéra: 26. října 2014

Režie: Michal Lang

Hrají: Ondřej Veselý, Zdeněk Kupka, Angelika Sbouli, Lenka Langová a další

Akce měsíce října

REDFEST 2014

V brněnském divadle Reduta se uskuteční osmý ročník divadelního festivalu s mezinárodním programem, který je zaměřen na dílo a odkaz Franze Kafky.

Festival proběhne od 1. do 10. října a více informací naleznete na webových stránkách Národního divadla Brno.

 

Kam se chystáme my?

Jana Šajtarová: Těším se na festival Ostrava v Praze! Pocházím z Ostravska, a proto vím, že tamní divadelní scéna má co nabídnout. S Komorní scénou Aréna nebo s Bezruči si nezadá leckteré pražské divadlo.

Barbora Švarcová: Daniel Špinar je pro mě velký oříšek, hry v jeho režii mi zatím moc „nesedly“. Ale chci mu dát ještě jednu příležitost, takže se vypravím na jeho inscenaci v Národním divadle – Ze života hmyzu. Třeba si k sobě konečně najdeme cestu.

Petra Boltíková: V říjnu se konečně půjdu podívat na nejnovější Špinarův počin Ze života hmyzu v Národním divadle. Jsem moc zvědavá, jak si s dalším klasickým dílem poradil.

Silvie Kostovská: Ráda bych zašla do Divadla Husa na provázku na inscenaci Amadeus, kde hrají otec a syn Donutilové, dále do Městského divadla na premiéru Ducha (stejnojmenné filmové zpracování s Patrickem Swayzem) a do Národního divadla na představení Proměna a Zámok v rámci festivalu REDFEST, který se letos zaměřuje na Franze Kafku.

Bára Urbanovská:  V říjnu se těším na Klub outsiderů, na který chci zajǐt do Bezručů, plánuji zajít i do Komorní scény Aréna. 

Veronika Svobodová: Těším se na říjnovou premiéru Komorní scény Aréna Bílý muž a rudá tvář. A doufám, že se konečně stavím i ve Švandově divadle na Idioty.

 Zdroj perexové fotografie: morguefile.com

Veronika Svobodová

Zanechte komentář