Znáte pojem time-lapse?

Design / 7.10.2014

Svezte se na vlně slideshow projekcí s tématem „jak jde čas“.

Time-lapse představuje způsob zaznamenání fotografií. Promítají jakýsi sled událostí v poměrně zrychlené verzi. Způsob projekce time-lapse je založený na spojení fotografií, vyfocených vysokorychlostně za sebou – vzniká tak iluze plynulého videa. Zároveň je to momentálně jedno z nejvíce diskutovaných témat. Pojďte se s ním seznámit i vy!

Trend ve fotografování

Time-lapse se dá do češtiny přeložit jako časosběr ve filmu, časosběrná fotografie nebo intervalové snímání.

Nechte fotoaparát pracovat a zajděte si mezitím na procházku. Zdroj: pixabay.com

Nechte fotoaparát pracovat a zajděte si mezitím na procházku. Zdroj: pixabay.com

Protože žijeme v tzv. „zrychlené době“, tak ani ve fotografování bychom neměli zůstávat pozadu. I když záznamy o prvním časosběrném snímku sahají až do roku 1897, a to k významnému průkopníkovi kinematografie Georgesovi Mélièsi.

Nafoťte si hromadu fotografií v určitém sledu za sebou (nejlépe stovky až tisíce snímků) a za pomocí softwarových programů si vytvořte svou dokonalou slideshow projekci! Délka videí a rychlost posouvání fotografií jsou variabilní, takže si s tím dá krásně vyhrát.

Nejlepším zdrojem k inspiraci jsou obzvláště děje, kterých si běžný smrtelník okolo sebe ani nevšimne. Ať už se jedná o vývoj noční či denní oblohy, růst květin a jejich rozkvétání, fáze měsíce, stavby budov, dopravní ruch nebo lidi na ulici.

Co je třeba znát a mít po ruce

  • Digitální fotoaparát nebo kameru na focení
  • Počítač a několik softwarových programů na zpracování

VYZKOUŠEJTE! Místo klasického pevného stativu použijte posuvný nebo rotační, který bude postupně měnit dráhu focení.

Budeme si povídat o fotoaparátech. Některé už mají funkci časosběru zabudovanou, ty ostatní se musejí spoléhat na externí kabelový intervalometr. Najděte vhodnou pozici, rozložte stativ a nechte fotoaparát dělat svou práci za vás. Nakonec zapněte počítat a upravte si snímky dle libosti.

To nejdůležitější se odehrává v počítači, kde vše sesynchronizujete. Zdroj: pixybay.com

To nejdůležitější se odehrává v počítači, kde vše sesynchronizujete. Zdroj: pixabay.com

Snímky budete možná muset trochu doopravit – zesvětlit, nastavit odstíny a podobně, přes synchronizaci navolíte nastavení na všechny snímky. Nikdy neupravujte fotografie jednu po druhé, výsledný efekt by to mohlo ovlivnit. Ze série statických snímků vykouzlíte video například s programem RAD Video Tools. Kdo chce, může si video konvertovat do několika formátů. Existují i programy, které udělají všechny dílčí kroky najednou. Můžete k tomu vyzkoušet například LRTimelaps nebo Pinacle.

Stačí mít jen spoustu času

Určité průběhy dějů, trvají ozvláště pomalu. Chce to trpělivost! Zdroj: pixabay.com

Určité průběhy dějů, trvají obzvláště pomalu. Chce to trpělivost! Zdroj: pixabay.com

Vraťme se do školy a zopakujeme si matematiku. Při sestavování videa je zásadní správně nastavit poměr rychlosti snímků, posouvajících se za sebou. Standard pro plynulé video je 25 snímků za sekundu. Pokud tedy chcete video dlouhé 30 sekund, je třeba nafotit 450–750 fotek. Před začátkem focení můžete postupovat od těch nejzákladnějších bodů:

  1. Plná baterie a prázdná paměťová karta je základ
  2. Nastavení hodnot na manuální režim (čas, clona, ISO, vyvážení bílé…)
  3. Zakrýt si hledáček u digitálních zrcadlovek
  4. Využijte časy expozic delší než 1/5 sekundy
  5. Intervalometr nastavte na vámi požadovanou hodnotu (např. na 1–10 sec, dle typu scény)
  6. Stiskněte spoušť a zábava může začít!

Podívejte se, jak to dělají umělci z National Geographic:

Intervalové snímání není žádná věda a trochu zkušenější fotograf nebude mít problém se s tím poprat. Jediným způsobem, jak zjistit, jak se to vlastně dělá, je zkusit to a na nic nečekat! Co vám to vezme, je jen čas, který se vám jistě zúročí!

Zdroj perexové fotografie: pixabay.com

Anna Kovárová

Anna Kovárová

S láskou pro design jsem se narodila, ale lásku ke psaní ve mně vzbudila Generace 21. Jsem ráda, že jsem našla zalíbení v tom co dělám :-)

Zanechte komentář