Hovory o štěstí mezi čtyřma očima

Divadlo Kultura / 27.9.2014

Na pražském Vyšehradě ovládly letní scénu Hovory o štěstí a výbuchy smíchu, nyní si je můžete vyslechnout v divadle Studio DVA.

Minimalistické plakáty upoutávající na jedno z představení divadla Studio DVA se po Praze objevují již nějakou dobu a jak je z názvu i zmiňovaných plakátů patrné, jedná se v něm o partnerské vztahy. Přesněji řečeno jde o tři na sobě nezávislé příběhy týkající se vztahových problémů.

Skoro by se dalo říct, že jde spíše o místy abstraktní hovory o neštěstí. A přestože jsou situace často vyhrocené, podařilo se je celkem umně zasadit do děje a okolností takovým způsobem, že vykouzlí úsměv na tváři.

Ze smíchu, který je v hledišti přítomen téměř neustále, je patrné, že příběhy jsou divákovi svou poetikou obyčejného života blízké. Intriky nevěrníků, výmluvy otrávených manželů i vrtochy novomanželek, to vše přece skoro každý z nás někdy zažil.

Celý interier bytů je zařízen nábytkem Ikea. zdroj: studiodva.cz

Celý interier bytů je zařízen nábytkem IKEA.
Zdroj: studiodva.cz

IKEA

Všechny tři příběhy, které divák za hodinu a padesát minut (včetně přestávky) zhlédne, jsou zasazeny do nábytku švédské značky IKEA. Druhá situace, v níž se v rolích novomanželského páru představí z počátku přehnaně excentrická Marika Šoposká a Roman Štabrňák, nás dokonce přenese až do útrob tohoto obchodního domu.

Autor hry Patrik Hartl vsadil na problematiku bydlení mladých párů, které se spolu chystají prožít život a jejichž pozoruhodné příběhy vtisknou zařízení nové hodnoty.

Herecké hovory na jedničku

Na jevišti se během bezmála dvou hodin představí pět herců. V prvním příběhu mladého páru jsme viděli Kryštofa HádkaJanou Strykovou, jimž s životy zamává nevěra. Druhá scéna, ta z obchodního domu, působí z počátku až příliš teatrálně, ale postupným rozkrýváním zápletky téměř všechny divákovy prvotní rozpaky opadnou. Po krátké přestávce pak na scénu přichází znovu Kryštof Hádek, tentokrát v partnerské dvojici s Filipem Blažkem.  Výborné výkony obou herců nám dokonce dají zapomenout na poněkud převzatý nápad z anglické komedie Lekce neslušného chování.

Na příběhů, který se týkal homosexuálního páru, velmi oceňujeme jistou citlivost, s jakou autoři a herci situaci pojali. Protagonisté nebyli nuceni vyjadřovat si na jevišti přehnanou fyzickou náklonnost a homosexualita byla do inscenace zasazena jako běžná součást života, které se dá srdečně zasmát i bez zažitých předsudků.

Premiéra inscenace Hovory o štěstí mezi čtyřma očima proběhla 7. července 2014 na Letní scéně Vyšehrad v rámci Metropolitního léta hereckých osobností.

V inscenaci se řeší i problematika soužití homosexuálního páru. zdroj: studiodva.cz

V inscenaci se řeší i problematika soužití homosexuálního páru.
Zdroj: studiodva.cz

Inscenace: Hovory o štěstí mezi čtyřma očima
Autor: Patrik Hartl
Divadlo: divadlo Studio DVA
Premiéra: 7. července 2014
Režie: Patrik Hartl
Herecké obsazení: Kryštof Hádek/Michal Slaný, Jana Stryková/Jitka Schneiderová, Marika Šoposká, Roman Štabrňák, Filip Blažek
Cena: 150-899 Kč

Zdroj perexové fotografie: studiodva.cz

Zuzana Marková

Zuzana Marková

Studentka se stálou snahou zjistit, kam patří. Zajímá ji móda, filmy i divadlo.

Zanechte komentář