Co nás fascinuje na divadle

Divadlo Kultura / 22.1.2013

Divadlo, pro někoho láska na celý život, pro někoho neznámý svět. Jak je to u vás?

Když sedím v hledišti a napjatě očekávám začátek inscenace, rozhlížím se kolem sebe a prohlížím si ostatní diváky, hlavou mi letí jediná myšlenka, proč přišli zrovna na tuto hru? Kvůli oblíbenému dramatikovi, herci či herečce? Protože jsou fanoušky tohoto souboru? Nebo je sem přivedl někdo známý? Jsou tu snad poprvé? Vždy mě zajímalo, jaký mají ostatní lidé názor na divadlo. Můj je totiž jednoznačný, už někdy v útlém věku jsem se zamilovala do divadelního umění a mám pocit, že je to láska na celý život. Dovolte mi, se s vámi o pár věcech, které na divadlu tolik milujeme, podělit.

Na divadle miluju, že mě na chvíli vezme do úplně jiného světa. Agata Hauerová, šéfredaktorka

Divadlo

V divadle zažije nespočetně emocí. Zdroj: photl.com

Smích, smutek i vztek, divadlo nabízí mnoho emocí

Snad nejdůležitější věcí proč chodíme do divadla, je pro jeho rozmanitost, divadlo v nás dokáže vyvolat nespočetně emocí. Nejčastěji se chodíme pobavit, zapomenout na všední starosti a prostě se zasmát. Náročnější divák uvítá i jiné emoce, třeba i vztek a pláč. Vždy, když se do hry ponořím, jako bych zapomněla, kde sedím a jaké množství lidí sedí kolem mě. Najednou mám pocit, jako bych toho všeho byla součástí, nestydím se proto projevit jakékoliv emoce. Ostatně, i kdyby se někdo z vás styděl, je přeci zhasnuto.

Divadlo je pro mě místo, kde si odpočinu od všech svých starostí. Nechám se herci vtáhnout do děje a soustředím se jen na ně. Divadlo se mi zdá mnohem osobnější a příjemnější, než přecpaný kinosál provoněný popcornem. Navíc člověk ví, že sleduje originál, že takhle to představení hrají herci jenom pro něj, že příště už to bude vypadat trochu jinak. Divadlo je takový můj druhý svět.

Barbora Švarcová, editorka sekce Divadlo

Divadlo mi voní

Možná jsem divadlem až moc ovlivněná, možná ho mám až moc pod kůží. Ale v samotné budově divadla se cítím, jako v jiném světě. Navíc to tam tak příjemně voní, možná tou historií či napětím. Divadlo mě prostě vtáhne už při samotném vstupu. A co potom, když samotná hra začne. Člověk může obdivovat, hodnotit či kritizovat nespočetně věcí. Od herce, přes kostýmy až po samotné zpracování hry. Nikdy z divadla neodcházím prázdná, hlavou se mi honí nespočetně myšlenek a cítím se obohacena, ať už jsem právě viděla dobrou či úplně špatnou hru.

Divadlo

Usaďte se do hlediště a nechte se divadlem učarovat. Zdroj: sxc.hu

Do divadla chodím kvůli jeho neopakovatelnosti. Ráda pozoruju herce, jak se pohybují po scéně a dávají do představení to nejlepší. Divadlo sice nemá tolik prostředků, jako film, ale o to krásnější někdy je. Preferuju spíše menší divadelní scény, kde je bariéra mezi hercem a divákem skoro smazána a člověk je přímo vtažen do děje. Ráda nasávám atmosféru, kterou na mě divadlo dýchá a díky občasným návštěvám divadla si aspoň nepřipadám jako naprostý „kulturní barbar“.

Zuzana Fricová, editorka sekce Film

Divadlo má navíc kouzelnou moc, vždycky vás dokáže překvapit. Ať už novým zpracováním známé hry, úžasným hereckým výkonem či úplně neočekávaným rozuzlením příběhu. Ať už do divadla chodíte či ne, nezapomínejte, že kultura je naší důležitou částí. Svou návštěvou divadla poukazujete už na pouhý fakt, že jsme součástí naší kulturní tradice. Nechte se proto vtáhnout do děje, povolte uzdu své fantazii a prostě se dobře bavte. Za celou redakci vám přeji příjemnou zábavu.

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Petra Boltíková

Petra Boltíková

Mým královstvím je divadlo! Děkuji za Vaši přízeň!

Zanechte komentář