Španělská kuchyně I: Paella

Na talíři / 26.9.2014

Dopřejte si Španělsko i u vás doma, udělejte si paellu!

Vydejte se s námi po cestě španělskou kuchyní. Začínáme klasikou – paellou.

Paella je typicky valencijské jídlo, je však natolik oblíbená, že se postupem času rozšířila po celém Španělsku. Název tohoto pokrmu je odvozen od nádoby, ve které se připravuje – ploché pánve ze železa či nekorodující oceli opatřené dvěma uchy. Stejně jako mnohá další španělská jídla má i paella kolektivní charakter: nejčastěji se konzumuje s rodinou či přáteli, lidé jí, pijí a povídají si.

Paella s mořskými plody. Zdroj fotografie: foter.com, jules:stonesoup (upraveno)

Paella s mořskými plody. Zdroj fotografie: foter.com, jules:stonesoup (upraveno)

Pomerančové dřevo

Tradičně se paella vaří venku a, pokud je to možné, na pomerančovém dřevě, které se dá ve Valencii poměrně snadno sehnat. Kromě toho, že má pak paella příjemné aroma, pomáhá pomerančové dřevo také udržet stálý a dobře ovladatelný plamen, což je pro přípravu paelly velice důležité.

Krevety jsou v paelle nedílnou součástí. Zdroj fotografie: freeimages.com, MeiTeng

Krevety jsou v paelle nedílnou součástí. Zdroj fotografie: freeimages.com, MeiTeng

Základní suroviny

Základem každé dobré paelly je samozřejmě rýže a šafrán, který je ve španělské kuchyni velice hojně používaný a který rýži obarví do žluta. Dále už záleží na tom, co máte rádi. Paella se připravuje s kuřecím či králičím masem, s fazolemi, fazolkami a další zeleninou, s hlemýždi, s chorizem nebo klidně se vším dohromady. Nejoblíbenější však stále zůstává paella s mořskými plody, tedy s krevetami, kalamáry a slávkami.

Základní surovinou je rýže obarvená a ochucená šafránem. Zdroj fotografie: freeimages.com, bienias

Základní surovinou je rýže obarvená a ochucená šafránem. Zdroj fotografie: freeimages.com, bienias

Tipy na dobré recepty

Pokud si chcete doma připravit pravou a nefalšovanou valencijskou paellu, vyzkoušejte recept od Kluků v akci. Pokud patříte mezi ty, kteří holdují mořským plodům, pak doporučuji recept, který najdete na stránkách Apetit online.

Anebo se inspirujte naší katalánskou verzí, kterou najdete v článku provázejícím celou španělskou kuchyní.

Zdroj perexové fotografie: freeimages.com, MeiTeng (upraveno)

Silvie Kostovská

Silvie Kostovská

Studentka bohemistiky a hispanistiky, nelítostný grammar nazi, nenapravitelný shopaholik, kavárenský povaleč, blázen do kultury, vášnivý pisálek s fetiší na očuchávání knížek, Brňák duší, cestovatel tělem a milovník dobrého jídla (zejména sladkého), toť moje maličkost. Na Generaci 21 zastávám post editorky sekce Na talíři. Kromě Generace píšu ještě blog Twenties girl (twentiesgirl.wix.com/twentiesgirl).

Zanechte komentář