Naše přátelství slaví 17 let

Osobní rozvoj Vztahy / 30.9.2014

Lidé navazují vztahy. Nějakou dobu je udržují a pak některé i ničí, nebo vztahy časem zaniknou samy. Proč?

Některá přátelství trvají rok, některá deset let a některá vytrvají až do smrti. Záleží to na obou stranách, na síle pouta, které je mezi lidmi. Říká se, že přátelství můžeme navázat kdekoli a kdykoli, to je jistě pravda. Ale důležitým faktorem je i prostředí, od kterého se může odvíjet hloubka pouta i délka přátelství. Příkladem správného přátelství je vztah dvou dnes už dospělých mužů, jejich přátelství slaví sedmnáct let. Už toho spolu zažili hodně a stále si mají co říct. Není třeba popisovat jejich životy, jejich jména, zaměstnání. Úplně stačí, když si přečtete názory jednoho z nich. A pokud se najdete v některých z několika tvrzení, pak vám gratulujeme – máte opravdové přátelství, což se každému nepoštěstí.

Od první třídy až po nástup do zaměstnání

Patříte mezi ty, kteří mají přítele, se kterým se znají už od doby, kdy poprvé zavítali do školy a sedli do lavice jako prvňáčci? Pak jste šťastní jedinci, protože tato přátelství stojí skutečně za to. Mnohdy je to pouto na celý život, které provází radosti, starosti i smutek. Dva lidi jsou pak jako jeden, dokončují jeden za druhého své myšlenky. Kolikrát člověk ani nemusí nic říct a ví třeba jen z pohledu, co chtěl ten druhý udělat. Ovšem není to pravidlem.

Prožívali jsme spolu hodně zážitků. První poznámky ve škole, první lumpárny, první lásky, první cigarety, první alkoholické pokusy, první projížďky v autě, první hledání práce, první vztahy…“

kvalita přátelství se neodvíjí od roků, které trvá, ale od momentů, které vám utkví v hlavě a rozesmějí vás  nebo rozpláčou. Zdroj: foter.com

Kvalita přátelství se neodvíjí od roků, po které trvá, ale od momentů, které vám utkví v hlavě a rozesmějí vás, nebo rozpláčou. Zdroj: foter.com

Není třeba nic dokazovat!

Ve skutečném přátelském vztahu nemusíte nic dokazovat. Ten druhý ví, co a jak myslíte. Nemusíte se zbytečně a sáhodlouze omlouvat, když vám není dobře a rušíte společnou schůzku. Prostě řeknete, jak to je. V mnoha případech se cítíte jako sourozenci, protože mezi vámi dochází k souznění. Člověk nemusí přesvědčovat toho druhého o tom, že je dobré mít ho za přítele, nebo o tom, jak dobře umí naslouchat – tohle všechno se totiž rodí samo v průběhu vytváření přátelství. Každý z nás to snad už jednou zažil, pokud ne, tak vám to srdečně přejeme!

Známe se natolik, že vím, co od něho můžu očekávat, stejně tak on ví, co může čekat ode mě. Máme společné názory na určité věci. Je vtipné, že ohledně hudby jsme kdysi měli odlišný styl a najednou se naše názory na hudbu propojovaly a dneska se nám vlastně líbí oběma skoro každá hudba, se kterou jeden z nás přijde. Znám jeho tajnůstkářství i náladovost, a proto s tím počítám.“

Můžeme se jeden na druhého spolehnout

Přátelství není o tom, aby se spolu lidé bavili a těšili se ze společnosti druhého jen tehdy, když jsou dobře naladění a mají se dobře ve všech směrech. Přátelé tady jsou od toho, aby nás podrželi i v těch méně příjemných chvílích – když nám není do smíchu, máme nějaké nepříjemnosti nebo máme problémy, které se nám nedaří vyřešit. V těchto momentech víme, že přítel nebude dělat, že jsme neviditelní a že nás nezná, ale naopak nám přijde naproti a pomůže, když to bude v jeho silách.

S opravdovými přáteli můžete sedět bez jediného slova a nebude to trapné ticho. Zdroj: foter.com

S opravdovými přáteli můžete sedět bez jediného slova a nebude to trapné ticho. Zdroj: foter.com

Každé přátelství má své mouchy. Lidi se hádají, následně se omlouvají. Ale snaží se chyby opakovaně nedělat a vyhýbat se jim. Přátelství je o vzájemné toleranci, podpoře i snaze podpořit toho druhého. A co vy? Máte kolem sebe opravdové přátele?

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Denisa Jelínková

Denisa Jelínková

Miluju barvy, hudbu, focení a psaní. Možná se stanu jednou spisovatelkou - takovou, která bude po večerech vysedávat v houpacím křesle a psát a psát a psát. Fotografování je mou srdeční záležitostí - fotoaparát jsem dostala jako dárek ♥ Takže si užívám každé cvaknutí.

Zanechte komentář