Neslaď, nesmaž, žij Nízkotučný život

Divadlo Kultura / 23.9.2014

Divadlo Letí představilo další ze svých divadelních skic, tentokrát o posedlosti hubnutím.

Tři boubelky, jejichž tloušťku znázorňují plovací kruhy kolem pasu, se prochází po přehlídkovém molu a místo pózy na jeho špici si stoupnou na váhu. Jsou označeny čísly jako správné modelky, ale ta čísla nejsou náhodně vybraná – značí počet kil, která musí dámy hubnout. Vítejte na kurzu hubnutí!

Divadlo Letí si pro svůj další díl ze souboru divadelních skic vybralo inscenaci významného slovenského autora Viliama Klimáčka. Nízkotučný život reaguje na současný trend hubnutí, který nás provází na každém kroku. Štíhlá postava, vypracovaná, každý má k jejímu získání jiné pohnutky. Stejně tak přivedly různé důvody na kurz hubnutí i naše tři hrdinky.

Scénická skica je součástí projektu 8@8, pomocí kterého se Divadlo Letí snaží českému publiku představit novinky ze světa dramatické tvorby. Skicu je možné popsat jako předstupeň regulérní inscenace s prvky scénického čtení.

Ingrid je poslankyně, které trpí záchvatovitým přejídáním a bulimií. Navíc se blíží volební kampaň a k motivům osobním se přidají i ty politické. Anita pracovala jako novinářka, ale přestala být pro šéfa atraktivní – jako podřízená i jako milenka – a potřebuje zhubnout, aby jí byla vyplacena pojistka v nezaměstnanosti. A Krista je nešťastná žena, která podnikala noční nájezdy na ledničku tak dlouho, až jí manžel vyhrožoval rozvodem, pokud nezhubne. Ona začala opravdu hubnout, ale on si našel milenku. Tlustou. Takže ona pak…

Ne, ačkoliv divadelní projekt 8@8, v rámci kterého jsou divákům tyto divadelní skici představované, uvede každou takovou inscenaci-neinscenaci jenom jednou, nemohu prozradit celý děj. Nebylo by to fér. Zaprvé tuto hru hrají již přes rok na Slovensku a možná s ní bude opět GUnaGU hostovat v Praze, zadruhé by bylo přímo báječné, kdyby hru uvedlo v plném provedení některé z divadel českých. Rozhodně by to stálo za to.

Žádný bonbon, žádný salám, jíst se musí zdravě! Zdroj: Jonathan, freeimages.com

Žádný bonbon, žádný salám, jíst se musí zdravě! Zdroj: nkzs, freeimages.com

Text hry je velmi vtipný, výstižně kopíruje naši dobu a jenom se hemží hláškami, které by si člověk nejraději okamžitě psal ve tmě na klíně do zápisníku, aby je nezapomněl. Trefuje se do našich tužeb, myšlenek a do dění kolem nás. Kdo by nechtěl mít krásnou postavu?

DESATERO

1. Nebudeš mít jiné diety mimo low fat life ®.
2. Nevezmeš jména diety své nadarmo.
3. Pomni, aby ses v den sváteční nepřežral.
4. Cti kalorickou hodnotu potravin svých.
5. Neosladíš.
6. Neosmažíš.
7. Nepokradeš v ledničce své po hodině šesté večerní.
8. Nebudeš se přežírat ani v myšlenkách, ni ve skutečnosti.
9. Nepožádáš o dortík bližního svého.
10. Pomni, že jíš, abys žila a nežiješ, abys jedla.

Dobré by ovšem bylo zmínit, že na tak vtipném vyznění celé hry mají nepochybně velkou zásluhu i samy herečky, které ztvárnily tři klientky sanatoria. Eva Hacurová, Alexandra Palatínusová a Anežka Rusevová se svých rolí zhostily s gustem, bylo přímo vidět jejich nadšení a nasazení. Skvěle jim sekundovala Jana Kozubková, hubeňoučká lektorka hubnutí v legínách a gymnastickém trikotu, která s nesmlouvavou píšťalkou korigovala dění na jevišti. Jediným mužem na jevišti byl Egon (Bořek Joura). Kromě čtení scénických poznámek měl na starosti podstatnější úkol – lákat klientky, svádět je, tu bonbonkem, tu hříšnou myšlenkou na něco dobrého na zub. Byl jejich druhým já, pokušitelem a svůdcem.

Vtipný výběr rekvizit už jenom dodal krásné věci lesk. Pneumatiky tuku kolem pasu znázornit nafukovacími kruhy na kšandách, svaly lektorky vytvořit z nafukovacích rukávků (s Krtečkem!) – nádhera! Škoda je jen menších nesrovnalostí kvůli přeskakování ze slovenských (Ingrid je slovenská poslankyně) do českých reálií.

Mladý režisér Josef Kačmarčík přivedl na svět výtečnou divadelní skicu, která vás pobaví, rozesměje a pozvedne náladu. Přeji nejen vám, ale i sobě, ať máme brzy možnost vidět Nízkotučný život v podobě plnohodnotné inscenace.

Inscenace: Nízkotučný život
Autor: Viliam Klimáček
Divadlo: Divadlo Letí (ve Studiu Švandova divadla)
Premiéra: 16. září 2014
Režie: Josef Kačmarčík
Herecké obsazení: Jana Kozubková, Alexandra Palatínusová, Eva Hacurová, Anežka Rusevová, Bořek Joura
Cena: 80 Kč

Zdroj perexové fotografie: lusi, freeimages.com

Barbora Švarcová

Barbora Švarcová

Najdete mě nejčastěji s knihou v ruce. Pokud nedržím knihu, snažím se držet tempo své rychlé chůze, protože neustále někam spěchám. Miluju hory v létě, na jaře i na podzim, jízdu na kole, pokud zrovna nemrzne. K přežití zimy mi pomáhají knížky a divadla.

Zanechte komentář