R jako rakovina

Krása a móda / 19.10.2014

Karcinogenní onemocnění patří k nejčastějším příčinám úmrtí lidí v Česku.

České republice každoročně přibývá nemocných rakovinou. Ročně onemocní nádorovými onemocněními až 80 000 lidí a rakovina tak hrozí každému z nás. Nejčastěji se potýkáme s rakovinou prsu a plic, nádor zasahuje ale také slinivku břišní, tlusté střevo, vaječníky, děložní čípek,  varlata či prostatu.  S věkem přibývá více nemocných, ale důležitou roli hraje také životní styl, prostředí a stres.

Rakovina prsu

Rakovina prsu patří k nejčastějšímu karcinogennímu onemocněnížen. Spousta z nich ale nedochází na vyšetření a ani si sama doma prsa nevyšetřuje. Věk nemocných je navíc rok od roku nižší. Od pětačtyřiceti let by ženy měly chodit na mamografické či ultrazvukové vyšetření. Přístroje zachytí nádor již v počátku, což při samovyšetření nejde. Bulka v prsu ale nemusí být jediným projevem nádoru. Dalšími příznaky může být vpáčená bradavka, výtok či krvácení z bradavky, změna tvaru prsu nebo vzhled kůže. Pokud si žena najde bulku v podpaží, nádor se šíří. Většina pacientek je ve věku okolo 45 let, ale protože se rakovina prsu čím dál častěji objevuje i u mladších žen, uvažuje se o snížení screeningu na 40 let. Rakovina prsu se léčí chemoterapií, chirurgicky, anebo hormonální či biologickou léčbou.

Rakovina plic 

Nejčastějším zhoubným onemocněním u mužů je rakovina plic a to i přesto, že se její riziko dá výrazně snížit. Rakovina plic se může vyskytnout i u nekuřáků, kteří mají nadváhu, nejí dostatek ovoce a zeleniny a žijí ve městě se znečištěným ovzduším či s kuřákem.  U kuřáků existuje přímá souvislost. Na začátku 20. století byl karcinom plic v nemocnicích vzácností, na kterou se chodili dívat lékaři i studenti medicíny. Nárůst doktoři zaznamenali až s boomem  cigaret. Karcinom plic se stal obávanou, přesto podceňovanou nemocí u kuřáků. Udeří nejčastěji mezi 55. a 65. rokem života. Bohužel se ale často zachytí v pokročilém stádiu, kdy už nemá smysl léčit onemocnění operativně. Na rakovinu plic zemře 80% nemocných. První příznaky jsou nespecifické, mohou značit spoustu jiných nemocí. Objevuje se teplota, chrapot, ztráta chuti k jídlu, člověk zhubne, hůře se mu polyká a je často unavený. Varovným signálem by měl být neustupující kašel, při kterém vykašlává dotyčný krev. Léčí se chemoterapií, radioterapií či chirurgicky.

U rakoviny hraje krom stresu, životního stylu, prostředí a prostředí, ve kterém žijeme, roli také genetika, kterou je třeba nepodceňovat. Každý ošetřující lékař by měl o genetických predispozicích pacienta vědět. Důležitá je také prevence a velkou roli hraje psychika.

Zdroj perexové fotografie: Photl.com

Bára Urbanovská

Bára Urbanovská

Jsem kreativní, ráda píšu, ráda jím, ráda čtu a hodně spím. Mám ráda plavání, pilates, umění a hudbu. Moc ráda fotím a učím se cizí jazyky - angličtinu, ruštinu, němčinu a španělštinu. Nejradši ale mám jazyk český.

Zanechte komentář