Vyhlídky, na kterých se projdete v oblacích

Cestování / 6.10.2014

Skleněná podlaha v obrovské výšce, nedívat-se-dolů… Vyhlídky pouze pro odvážné naleznete nejen v Americe nebo Číně, ale už i v sousedním Rakousku!

Poslední dobou se stále více rozmáhá trend udělat zajímavou vyhlídku ještě zajímavější. Poskytnout návštěvníkovi nejen co nejlepší výhled na okolní panoramata, ale také z vyhlídky vytvořit tak trochu adrenalinovou atrakci. Pomocí skla, ocelových lan a jiných materiálů se tak z těchto míst stávají hrací koutky pro ty, kteří se rádi bojí a rádi riskují.

Takových vyhlídek je na světě již mnoho, my se ale v tomto článku zaměříme na pět nejzajímavějších.

1. Grand Canyon Skywalk

Tato vyhlídka s prosklenou podlahou je bezpochyby jednou z nejznámějších na světě. Její výstavba začala v roce 2004 a otevření proběhlo v roce 2007. Jedná se o vyhlídku ve tvaru oblouku, který o dvacet metrů přesahuje okraj Grand Canyonu, tím pádem je skleněnou podlahou vidět až na dno 1 220 metrů hlubokého údolí.

Pocit chůze ve vzduchu ještě umocňuje fakt, že pod obloukem nejsou žádné viditelné podpěry. Nemusíte se ale bát, vyhlídka má opravdu vysokou nosnost. Měla by totiž unést až 700 tun, což je okolo tisíce lidí vážících průměrně 70 kilogramů. Maximální povolený počet osob na ploše je ale „pouhých“ 120.

Návštěvník si také při vstupu na skleněnou podlahu musí vzít návleky, aby nedošlo k poškození čiré skleněné podlahy. Menší nepříjemností však může být, že zde platí absolutní zákaz fotografování, takže ani tu selfie si zde nepořídíte. Jedinou možností je, že vás někdo vyfotí z místa nedaleko vzdáleného, které už není součástí vyhlídky.

Vyhlídka o dvacet metrů přesahuje okraj Grand Canyonu. Zdroj: Wikimedia Commons, v.dzhingarova

Vyhlídka o dvacet metrů přesahuje okraj Grand Canyonu. Zdroj: Wikimedia Commons, v.dzhingarova

2. Chicago Skydeck

Američané mají prosklené podlahy prostě rádi, o tom není pochyb, jinak by takových vyhlídek v zemi neomezených možností nebylo tolik. Další, která rozhodně stojí za zmínku, se nachází v Chicagu na Willis Tower (dříve Sears Tower, většina obyvatel jí tak říká dodnes) ve 103. patře.

Jedná se rovněž o visuté vyhlídky, ovšem tentokrát je to „indoor“ záležitost. Čtyři skleněné krychle jsou jakoby vystrčené z budovy ven, takže ve výšce 412 metrů vidíte absolutně vše, co se děje pod vámi na ulici.

Podobnou fotografii si na Chicago Skydeck pořídí každý návštěvník. Zdroj: Wikimedia Commons, Charlotte

Podobnou fotografii si na Chicago Skydeck pořídí každý návštěvník. Zdroj: Wikimedia Commons, Charlotte

Tato atrakce je zde od roku 2009 a překvapivě nelze říct, že by se obešla úplně bez úhony. Nedávno zde totiž jedna návštěvnice zažila opravdu hrůzostrašný zážitek! V jedné z krychlí totiž přímo pod jejíma nohama začalo praskat sklo.

To rozhodně nemůže být ani trochu příjemný pocit, naštěstí to ale taková nehoda, jak by se na první pohled mohlo zdát, nebyla. Porušila se totiž jenom vrchní vrstva skla, ta spodní, která je o mnoho tlustší a nosnější, zůstala neporušená.

A kolik za návštěvu Willis Tower i s touto atrakcí zaplatíte? Pro dospělého je to 19 dolarů a pro děti od tří do jedenácti let 12 dolarů.

I takový výhled se vám naskytne při navštívení Chicago Skydeck. Zdroj: Eliška Vrbová, Generace 21

I takový výhled se vám naskytne při navštívení Chicago Skydeck. Zdroj: Eliška Vrbová, Generace 21

3. Čínský národní park Huangshui

Ani v Asii nejsou o kuriózní vyhlídky ochuzeni. V Číně se nachází teprve rok stará nejdelší skleněná lávka světa měřící 31 metrů, což je ještě o 10 metrů více než Grand Canyon Skywalk.

Lávka je situována ve výšce 300 metrů a její podlaha je stejně jako u dvou předchozích vyhlídek rovněž prosklená. Tak mohou turisté pod svýma nohama vidět vrcholky stromů v národním parku Huangshui, který je sice nejmladším, ale zato největším z pěti čínských národních parků. Jeho rozlohu činí 50 400 hektarů.

Tato nejvíce dechberoucí lávka však není jedinou atrakcí, na kterou v tomto parku Čína láká turisty. Najdeme tu například okolo 300 let starou metasekvoji či les Dafenbgbao, jenž je domovem různým druhům živočichů.

Čínské národní parky jsou svoji přírodou naprosto unikátní. Zdroj: Wikimedia Commons, Yoo Chung

Čínské národní parky jsou svojí přírodou naprosto unikátní. Zdroj: Wikimedia Commons, Yoo Chung

4. Dachstein, Rakousko

Nemusíme však jezdit ani do USA, ani do Číny – podobnou visutou skleněnou vyhlídku máme totiž takřka za humny. Je také teprve rok a kousek stará a nalezneme ji v rakouském ledovcovém středisku Dachstein. Když na vyhlídce stojíte, máte pod sebou 396 metrů hlubokou propast.

Visutá vyhlídka však není to jediné, co na turisty v rakouských Alpách čeká. Aby se totiž člověk k této vyhlídkové plošině vůbec dostal, musí přejít po mostu a sejít 14 schodů, které jako by vedly do prázdnoty. „Kdo tam vejde, musí mít nervy z oceli,“ píše se na oficiálním webu resortu.

A cena? Je více než příznivá. Vstupné činí tři eura a děti mají vstupenku úplně zadarmo. Pokud si návštěvu Dachsteinu spojíte i s ledovým palácem, máte tento most v ceně tamní vstupenky.

Ledovec Dachstein v rakouských Alpách je atraktivní za každého počasí. Zdroj: Wikimedia Commons, Karl Gruber

Ledovec Dachstein v rakouských Alpách je atraktivní za každého počasí. Zdroj: Wikimedia Commons, Karl Gruber

5. Tchien-men, Čína

V tomto případě se nejedná ani tak o vyhlídku, jako spíš přímo o procházku pro ty, kdo mají pro strach z výšek uděláno.

Skleněný chodník, který vede okolo hory 1 219 metrů nad zemí, totiž opravdu není pro každého. A není to žádná krátká procházka, ale pěkných 61 metrů. Jakmile tam jednou vstoupíte, není cesty zpět, proto je potřeba si to pořádně rozmyslet.

Stejně jako na Grand Canyon Skywalk i zde turisti fasují speciální návleky na boty, aby se sklo nepoškrábalo a bylo stále čisté. Nejen v tomto ohledu byl pro Tchien-men Grand Canyon inspirací. Číňané však chůzi v oblacích dovedli do opravdového extrému.

Pokud jste si z našeho doporučení vybrali alespoň jednu vyhlídku a máte strach z výšek třeba jen malinko, rozhodně byste se měli vydat na cestu. Je totiž jisté, že to bude zážitek na celý život.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, Olga Bandelowa

Eliška Vrbová

Eliška Vrbová

Studentka žurnalistiky s někdy až přehnaným zájmem v hudbě a módě. Klavíristka a sboristka, která by nejraději byla pořád někde na cestách, protože: "Svět je jako kniha a ten, kdo necestuje, čte pořád jenom jednu stránku."

Zanechte komentář