Kdyby Skotsko řeklo ANO

V obraze / 29.9.2014

Autor:

Jak by to dopadlo, kdyby v referendu o nezávislosti Skotska hlasovali Skotové většinově pro separaci od Velké Británie?

Stejně jako ve Skotsku, i v České republice se názory na akt osamostatnění Skotska rozcházejí. Pokud si ale Evropané uvědomí dopady separace Skotska na svoji politiku, nastane neočekávaná shoda. Jan Macháček (týdeník Respekt) ve svém auditu poukázal na fakt, že by mohlo vítězství Skotských separatistů ovlivnit současnou situaci na Ukrajině.

…kdyby svět byl méně výbušným místem (Rusko, ISIS), člověk by ten odchod Skotů Angličanům možná přál. (audit v plném znění)

Dalekosáhlejší vliv by ale separace Skotska měla na britské referendum o setrvání Velké Británie v Evropské unii, které je plánováno na rok 2017. V předešlých volbách byli totiž Skotové spíše pro-unijní. V případě osamostatnění by tak bylo britské referendum nejspíše tak těsné, jako se předpokládalo u toho skotského. Opuštění EU Velkou Británií (třebaže zmenšenou) by ohrozilo celkové fungování a plány unie. I nadále zde ona možnost ústupu Velké Británie je, Skotsko však zůstává součástí UK a nejspíše se nějakou dobu nebude snažit oddělit (jelikož britský premiér David Cameron slibuje větší autonomii). Tím získává EU větší šance na udržení si Velké Británie.

Vlajka a znak Skotska

Vlajka a znak Skotska, Zdroj: Endrick Shellycoat , Commons.wikimedia.org

Brusel se také obával, že by se v případě separace Skotska mohly inspirovat některé části dalších zemí EU. Tyto obavy byly jistě odůvodněné vzhledem k tomu, že se po rozdělení Československa v roce 1993 inspirovala Belgie při své federalizaci. Je ale nutné podotknout, že přestože obavy utichly, je zde stále možnost, že by některé země EU po referendu, ve kterém hlasovalo více jak 40 % Skotů pro osamostatnění své země, stvrdily své separatistické choutky. Přestože analytici uklidňují, že žádné z území evropských států, které by o osamostatnění mohly uvažovat, není v takovém stavu, aby se udrželo na vlastních nohou (ostatně i samotné Skotsko by bylo chudým sousedem Velké Británie), části států by ale mohly využít referenda pro postrašení a získání větší autonomie. Jak by to tedy dopadlo, kdyby Skotové chtěli porušit více jak 300leté spojenectví s Velkou Británií? Nejspíše by nastala separatistická doba.

Zdroj perexové fotografie: Anti Exams – commons.wikimedia.org

Matěj Senft

Zanechte komentář