Znojmo, kultura a víno patří k sobě

Cestování / 30.9.2014

Léto skončilo a opět přichází období burčáku. Nejlepší ochutnáte ve Znojmě a k tomu ještě obohatíte svého ducha.

Krásné historické město na řece Dyji, které láká svojí příjemnou atmosférou turisty z celé České republiky i ze zahraničí. Již jako velkomoravské hradiště bylo toto sídlo nejvýznamnějším střediskem regionu na pomezí Moravy a Dolního Rakouska a tím zůstalo až doposud. Ať už máte rádi víno, sport nebo třeba jen rádi navštěvujete zajímavá místa, pak vězte, že Znojmo je pro vás jako dělané.

Výlety do okolí

Není to jen Znojmo, pro co je tento region dobré navštívit. Pokud máte rádi přírodu, navštivte nejmladší národní park v České republice, Podyjí, a obdivujte se teplomilné květeně i vzácným živočichů. Pokud vás památky ještě neomrzí, zajeďte do Vranova nad Dyjí na zámek, který leží hned vedle Vranovské přehrady, která zejména v letních měsících skýtá možnosti koupání či jízdy na loďce. Místní kempy patří tradičně k těm kvalitnějším, a to i kvůli turistům z blízkého Rakouska, kam se ostatně také vyplatí zajet, například do malebného městečka Retz.

Nejdřív trocha undergroundu

U lidí často platí, že není důležité jen to, jak působí navenek, ale jací jsou také uvnitř, a tak to je i se Znojmem. Neporozumíte tomuto městu, pokud neproniknete pod něj a neprojdete si podzemí, které se svými 25 kilometry tvoří unikátní systém chodeb propojujících sklepy pod měšťanskými domy. Chodby vedou i do míst výkonu středověké spravedlnosti, tedy do mučírny, kterou spolehlivě poznáte podle figury nešťastníka v okovech.

Patrně nejdůmyslnější na celém bludišti je jeho velmi pravděpodobné využívání při obraně města, které bylo několikrát, více čí méně úspěšně, dobýváno husitskými, švédskými, pruskými i napoleonskými vojsky. Pokud chcete navštívit podzemí ve větší skupině, je vhodné si rezervovat vstup, protože zájem o návštěvu těchto míst je zejména v sezóně dosti velký.

Loucký klášter

Loucký klášter

Zpátky na zem za burčákem, vínem a hudbou

Nad bludištěm chodeb se nachází samotné město, které rozhodně také nezklame. Pokud se vydáte směrem z města k nedalekému Louckému klášteru na konci září, můžete navštívit jedinou akci svého druhu v Čechách i na Moravě, Burčákfest.

V areálu kláštera si poslechnete muziku v podání známých českých a moravských folkových i rockových kapel, cimbálovek nebo historizujících uskupení v kostýmech. K tomu všemu můžete ochutnat různé odrůdy červeného a bílého burčáku nebo exkluzivní vína z produkce Znovínu v příjemném prostředí malebných klášterních sklepení. K dobrému pití pochopitelně patří i dobré jídlo, a proto se nebojte, že byste zůstali hladoví. Ochutnáte zde slané i sladké speciality z celé České republiky, které v kombinaci s muzikou a burčákem udělají z tohoto festivalu nezapomenutelný zážitek.

Kromě tohoto festivalu se v září ve Znojmě koná ještě historické vinobraní. O něm a o dalších vinařských akcích na jižní Moravě pojednává náš článek v rubrice Na talíři.

Radniční věž.

Radniční věž

Nebo třeba až do nebe

Neopijte se příliš, jen do nálady, aby druhý den nebolela hlava a mohli jste si vychutnat historické Znojmo v jeho optimální podobě. Před vstupem do staré části již zdáli uvidíte téměř 80 metrů vysokou radniční věž pocházející již ze třináctého století. Pokud vystoupáte až nahoru a bude dobrá viditelnost, jistě dohlédne na Českomoravskou vrchovinu, do Pálavy a třeba až na vzdálené vrcholky rakouských Alp.

Pokračujte dále a brzy narazíte na významné kostely, které se tyčí nad městem a vytvářejí jeho neodmyslitelnou tvář. Jsou jimi chrám svatého Mikuláše a Svatováclavská dvojkaple. V obou těchto sakrálních stavbách se konají koncerty vážné hudby, při nichž kromě příjemných tónů můžete obdivovat i nádherné gotické výtvarné umění.

Znojemské kostely.

Znojemské kostely

Hostan s hradem nemá chybu

Dominantou Znojma je hrad. Cestou na něj narazíte na pivovar Hostan založený již v osmnáctém století a pyšnící se několika významnými oceněními pivních znalců. Nakoupíte zde chmelové produkty, rozhodně ale až cestou zpět, protože přeci nejdřív poznání a pak až konzum. Na hradě můžete absolvovat 45minutovou prohlídku a dozvědět se o historii města, nebo nejste-li prohlídkový typ, projděte se až k románské rotundě svaté Kateřiny stojící na vyvýšeném místě, odkud je úžasný výhled na údolí řeky Dyje i na celé centrum města.

Rotunda svaté Kateřiny.

Rotunda svaté Kateřiny

Je jasné, že se nebude nudit, ať už vám víno či burčák chutnají nebo ne. Ostatně přijet sem můžete kdykoliv v roce, nejen na podzim, a navštívit třeba i další místa, která v tomto článku nebyla uvedena. Uvidíte, že ve Znojmě a jeho okolí bude stále co objevovat.

Zdroj všech fotografií: Tomáš Stavrovský, Generace 21

Tomáš Stavrovský

Jsem studentem Právnické fakulty Univerzity Karlovy a je mi 22 let. V Generaci 21 působím jako redaktor sekce Cestování a v Obraze. Píšu zejména o vlastních zážitcích z cest, čas od času připomínám některé historické osobnosti nebo se vyjadřuji k aktuálnímu dění.

Zanechte komentář