Své myšlenky si ovládáme sami

Osobní rozvoj Vztahy / 13.10.2014

Co když to udělám špatně? Co když si u zkoušky na nic nevzpomenu? Co když to nestihnu?

Každý z nás si je vědom toho, že naše myšlenky vycházejí z naší hlavy, tím pádem je vytváříme my sami. A když je vytváříme, můžeme s nimi manipulovat, dávat jim určitou váhu a tím je buď realizovat, nebo naopak vyhodit do pomyslného koše v naší hlavě. To je pro nás dobré i špatné zároveň, protože pokud jsme psychicky slabší, pak i slaběji ovládáme naše myšlenky. Pokud ale budeme cvičit, pak se znovu naše síla ovladatelnosti obnoví, popřípadě zesílí ještě více.

Nevytvářejte scénáře v budoucnosti

Když se něčeho obáváme, pak se na tu situaci snažíme připravit v podobě toho, že si ve své hlavě vytváříme scénáře, kterými se chceme vyvarovat jakémukoli překvapení v podobě nějaké nepříjemnosti. Ale pravdou je, že těmito scénáři si přidáváme mnohem více starostí a obav. Nejlepší prevencí je přestat takové scénáře vytvářet. Vždyť nemůžete v přítomnosti řešit budoucí zážitek. Budete ho řešit až tehdy, když se objeví. A ve většině případů, to si řekněme na rovinu, vůbec k naším obavám nedojde a situace je o mnoho příjemnější, než jak jsme si představovali.

Přemýšlejte, ale nedávejte svým myšlenkám možnost ovládat vás. Zdroj: foter.com

Přemýšlejte, ale nedávejte svým myšlenkám možnost ovládat vás. Zdroj: foter.com

Cvičte ovladatelnost vlastních myšlenek

Svými myšlenkami ovládáme dění kolem sebe.

Proč byste to dělali, když vám je skvěle a nemáte se svými myšlenkami problém? Protože rozvíjet vlastní schopnosti nebo je upevňovat – to přece není špatné, ne?

Jak na to? Když vám někdo něco řekne, zamyslete se a pozorujte sami sebe. Jak na to v myšlenkách reagujete? Automaticky se posouváte do budoucnosti? Sledujete čas? Zastavte se. Nedávejte vůbec prostor myšlenkám, které se zabývají budoucností a strachy, které v souvislosti s ní přicházejí. Snažte se převrátit vaše myšlenky do přítomnosti. Zapojte pozitivní myšlení. Myslete na příjemné chvíle. Myslete tak, jak si přejete, aby daná situace dopadla.

To, co si vizualizujete, může být realitou! Myslete pozitivně. Zdroj: foter.com

To, co si vizualizujete, může být realitou! Myslete pozitivně. Zdroj: foter.com

Vizualizace je mocným prostředkem

Jak už jsem zmínila v předchozím odstavci, je důležité, abyste si představovali dobrý průběh budoucnosti, pokud nad ní tedy chcete přemýšlet. Proč? Protože vizualizací můžeme opravdu nasměrovat skutečnost takovým směrem, kterým sami chceme. Svými pozitivními myšlenkami si přivoláváme k sobě pozitivní věci, lidi i skutky. Zkoušejte to. Opravdu to funguje.

Mnoho studentů toho využívá při studiu – myslí na dobré výsledky u zkoušek (samozřejmě je důležité, abyste pro to udělali alespoň něco málo). I já sama jsem se přesvědčila, že to funguje, a to ne jednou – u maturity, u důležitých zkoušek (když bych je nezvládla, mé studium by skončilo), ale i při plnění snů jiným. Využívání vizualizace v každodenním životě je tím nejlepším cvičením.

Jak funguje vizualizace?

Představujte si velmi dobře obrazovou složku situace, silně si představujte pocity, které to ve vás bude vyvolávat. Představujte si tu spokojenost. Úspěch. Úsměv. Pozitivní výsledek. Čím silněji si to budete představovat, tím větší je pravděpodobnost, že se vám to opravdu podaří.

Přejeme hodně štěstí!

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Denisa Jelínková

Denisa Jelínková

Miluju barvy, hudbu, focení a psaní. Možná se stanu jednou spisovatelkou - takovou, která bude po večerech vysedávat v houpacím křesle a psát a psát a psát. Fotografování je mou srdeční záležitostí - fotoaparát jsem dostala jako dárek ♥ Takže si užívám každé cvaknutí.

Zanechte komentář