Studenti DAMU se ukázali na festivalu Divadlo v Plzni

Divadlo Kultura / 19.9.2014

Během festivalu Divadlo v Plzni ukázali čerství absolventi DAMU  Regulaci intimity. 

Studenti pražské DAMU z Katedry alternativního a loutkového divadla, dnes už čerství absolventi a herci, kteří jsou připraveni na divadelní angažmá, předvedli na plzeňském festivalu svou absolventskou inscenaci. Od ostatních, které jsme na festivalu Divadlo viděli, se velmi liší a to především tím, že postrádá jakýkoli náznak příběhu. Herci jsou tady sami za sebe, hrají sebe a divákům předvádějí své myšlenky pocity a obavy.

Je těžké zveřejňovat vlastní pocity na jevišti, když vás pozorují diváci? Jak složité je zveřejnit obavy či vášně? Tím vším se tato inscenace zabývá. Herci během celého představení sdělují publiku, co je štve, co milují, z čeho mají strach nebo co je dojímá. Režisér a současně vedoucí jejich ročníku Jiří Havelka jim pomohl na základě dotazníku, který každý z nich vyplňoval, zkorigovat a dotvořit zajímavou a emocionální inscenaci.

Záběr z inscenace Regulace intimity. Zdroj: Mezinárodní festival Divadlo

Záběr z inscenace Regulace intimity.
Zdroj: Mezinárodní festival Divadlo

Dvanáct odlišných herců se snaží sdělit své intimní pocity jak divákovi, tak i sami sobě. Problémem snad může být, že inscenace nemá příběh, nemá přesně danou linii, kam by směřovala. Dramaturgicky je sice upravená a dává divákovi určité sdělení, ale nastává tu otázka, jestli to stačí a jestli by si divák neměl odnést z představení něco víc než jen srovnání svých pocitů s pocity herců. I když není jasně poznat do jaké míry jsou autentické.

Sere mě ten zelený skřítek z Alzy… Miluji muže v obleku a v barevných ponožkách…Bojím se, že nedokážu dobře vychovat své děti…Mám strach z vážné nemoci…

Scénicky je hra vyřešená velmi jednoduše. Herci stojí před oponou v jedné řadě, jen občas z ní vystoupí či se posunou dozadu, velmi málo se pohybují dál od svého vymezeného místa. Zajímavým prvkem je jakýsi pulsmetr, který si postupně posílají, a promítání tepu se zobrazuje na oponě. Teprve na konci představení se opona otevře, všichni vystoupí z řady a spojí se v jednom prázdném prostoru.

Teprve na konci se rozevře opona a herci opustí řadu. Zdroj: Mezinárodní festival Divadlo

Teprve na konci se rozevře opona a herci opustí řadu.
Zdroj: Mezinárodní festival Divadlo

Regulace intimity je zajímavá inscenace co do hereckých osobností, které teď končí školu a jdou vstříc novému angažmá. Je zajímavá protože se snaží vypovídat o něčem jiném než jiné hry. Upozorňuje na samotného herce a rovnou ukazuje, že on je tady sám za sebe a nemá možnost se skrýt za žádnou postavu, kterou představuje. Snad je to výpověď mladé generace o tom, co cítí a jak se staví ke svým běsům. Nakonec možná i starší divák zjišťuje, že ho pojí stejné pocity a obavy.

Přes problémy, které si s sebou nese, je Regulace intimity milá, vtipná někdy i dojímavá hra, která stojí za vidění.

Inscenace: Regulace intimity
Divadlo: Divadlo Disk
Premiéra: 10. ledna 2014
Dohled: Jiří Havelka
Herecké obsazení: Michal Bednář, Jan Čtvrtník, Martin Dědoch, Patrik Holubář, Bořek Joura, Petra Majerčíková, Johana Matoušková, Vladimír Polívka, David Ryska, Pavlína Skružná, Daniela Šišková, Tereza Volánková

Recenze byla napsaná z představení, které se konalo 14. 9. 2014 v rámci festivalu Divadlo.

Zdroj perexové fotografie: Mezinárodní festival Divadlo

Veronika Svobodová

Zanechte komentář