Na festival Divadlo přijel Revizor!

Divadlo Kultura / 14.9.2014

Festivalová přehlídka byla zahájena představením maďarského souboru Sputnik Shipping Company.

Tento měsíc byl v Plzni zahájen již 22. ročník mezinárodního festivalu Divadlo. Letošní ročník je ozvláštněný tím, že vyměnil léta hojně využívané Komorní divadlo a společně s celým Festivalovým centrem se přesunul do čerstvě dostavěné budovy Nového divadla. Zde se sice hraje už od začátku září, ale i tak festival nabídl jedno prvenství. Maďarští Sputnik Shipping Company byli prvním zahraničním souborem, který na prknech čerstvě postavené scény vystoupil.

Maďaři do Plzně dovezli Gogolovu komedii Revizor, kterou ovšem plzeňské publikum velmi dobře zná jako úspěšnou inscenaci z tradičního festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem. Lépe řečeno: Plzeňští mají zažité víceméně klasické zpracování této hry o korupci a fungování městských zastupitelů a významných osobností, nyní si mohli vychutnat její značně upravenou a zmodernizovanou verzi.

Zdroj: facebookové stránky festivalu

Všichni jsou zvědaví, co je revizor zač. Zdroj: facebookové stránky festivalu

Celý děj se odehrává v zavřených městských lázních, bílé dlaždičky odrážejí všechny hříchy starosty i jeho kolegů se zřejmou neúprosností, všechny lži a intriky se krásně nesou prázdnotou vypuštěného bazénu. A pro sprosté slovo se zde také nechodí daleko. Maďarský revizor je syrový, drsný a nebere si servítky. Je ostrý asi tak jako nůž, jehož broušení upozorňuje obyvatele městečka na příchod obou revizorů – toho domnělého i toho pravého.

Došlo také na změny v postavách. Chlestakov, floutek, který se poflakuje životem a kouká na to, aby v životě hlavně bral a moc nedával, nemá k ruce dobráckého sluhu, který by aspoň trochu mírnil výboje jeho přebujelé fantazie a intriky. Zato pak starosta má dcery hned dvě, ukňučená, rozmazlená a nesnesitelná dvojčata. Ale však co z nich mohlo vyrůst, když jejich matka si sem tam „trochu“ šňupne.

Chlestakov s hejtmanovými dcerami. Zdroj: facebookové stránky festivalu

Chlestakov se starostovými dcerami. Zdroj: facebookové stránky festivalu

Opuštěné lázně se na dvě hodiny změnily v panoptikum s prvky nezbytné komiky. Maďaři Revizora skutečně pojali po svém, originálně a svižně. Prospěla mu i modernizace řeči, změna scény a třešničkou na dortu bylo občasné vystoupení herců z rolí, jejich komentáře k vlastnímu jednání i obecné trefné poznámky a odkazy.

Někdy snad vulgarita překročila v takovémto kusu snesitelnou míru, místy se nedařilo držet pohromadě české titulky s maďarskými dialogy na jevišti, přesto to byl podařený večer, který zahájil letošní ročník festivalu.

Inscenace: Revizor
Autor: Nikolaj Vasiljevič Gogol
Divadlo: soubor Sputnik Shipping Company v koprodukci s divadlem Vígszínház (HU)
Premiéra: 8. ledna 2014
Režie: Viktor Bodó
Herecké obsazení: Hegedűs D. Géza, Járó Zsuzsa, Rainer-Micsinyei Nóra, Koblicska Lőte, Lengyel Tamás, Hevér Gábor, Kerekes József, Józan László, Molnár Áron, Szabó Zoltán, Lajos András, Géczi Zoltán, Gonda Kata, Karácsonyi Zoltán, Fábián Szabolcs, Mózes András

Recenze byla napsaná z představení, které se konalo 10. 9. 2014 v rámci festivalu Divadlo.

Zdroj perexové fotografie: facebookové stránky festivalu

Barbora Švarcová

Barbora Švarcová

Najdete mě nejčastěji s knihou v ruce. Pokud nedržím knihu, snažím se držet tempo své rychlé chůze, protože neustále někam spěchám. Miluju hory v létě, na jaře i na podzim, jízdu na kole, pokud zrovna nemrzne. K přežití zimy mi pomáhají knížky a divadla.

Zanechte komentář