Do světa s příručním zavazadlem

Cestování / 20.1.2013

Stačí správná velikost, obsah a můžete létat za nejnižší ceny!

Po několika týdnech strávených doma jste se rozhodli podívat se někam do světa. Váš rozpočet je však poměrně omezený, a proto zkusíte najít nějaké akční letenky přes internet. Stačí zadat pár slov do vyhledávače a nejednou na vás začnou svítit nejrůznější nabídky. Londýn za 1 000 Kč? Jak je to možné? Není v tom nějaký háček?

Týdenní dovolená bez kufru? Proč ne!

Je samozřejmé, že za takovou sumu se nepořizuje ani první třída, ani teplý oběd nad kanálem La Manche. Některé méně zkušené cestovatele však může zaskočit fakt, že cena je uvedena bez poplatků za odbavení zavazadla. Co teď? Je lepší připlatit si za svůj velký cestovní kufr, nebo se vydat do světa levně, ale pouze s příručním zavazadlem?

Rozměry a váha

Pokud se nechystáte předvést v zahraničí všechny své modely, máte velkou šanci podmínky dodržet. Požadavky leteckých společností se různí, ale nejběžnějším limitem je 55 x 40 x 20cm a 10kg. Kontrola dodržení těchto limitů probíhá na letišti, kde můžete být před vstupem do odletové haly vyzváni k tomu, abyste své zavazadlo vložili do otvoru, který disponuje právě potřebnými rozměry. Nevměstnáte-li svou tašku do takové klece, bude vám naúčtován přídavný poplatek.

I takový krásný kufřík si můžete vzít na palubu! Zdroj: rumburak.cz

I takový krásný kufřík si můžete vzít na palubu! Zdroj: rumburak.cz

Povolená velikost příručního zavazadla:

Ryanair: 55 x 40 x 20 cm, 10 kg

Wizz Air:

bezplatné: 42 x 32 x 25 cm, 10 kg

za poplatek 270 Kč: 56 x 45 x 25 cm, 10 kg

Czech Airlines: 55 x 40 x 20 cm, 8 kg

Easy Jet: 56 x 45 x 25 cm

Smart Wings: 56 x 45 x 25 cm, 5 kg

 

 

Tekutiny

Mnohým z vás vrtá hlavou, jak je možné projít letištními kontrolami s tekutinami v příručním zavazadle. Evropská unie, Norsko, Island, Švýcarsko, USA a Kanada ošetřila tento problém novou regulí, která říká, že na palubu letadla si můžete vzít tekutiny v maximálním balení o objemu 100 ml. Všechna tato balení musíte umístit do průhledného uzavíratelného obalu, jehož objem a rozměry mohou být maximálně 1 litr a 20 x 20 cm.

Co pro mě tedy z této regule vyplývá?

Vezmu si pastu na zuby – 50 ml, toaletní vodu – 100 ml, deodorant – 100 ml, krém – 100 ml a dám to do uzavíratelného igelitového sáčku s objemem 1 litr, jehož rozměry nejsou větší než 20 x 20 cm. Při kontrole na letišti vyjmu tento sáček z příručního zavazadla, aby ostraha mohla prohlédnout jeho obsah.

Nože nechte doma

Co se týče nožů, nůžek a ostatních ostrých předmětů, kontrola je v tomto ohledu opravdu nekompromisní. Při balení příručního zavazadla tedy dbejte především na to, abyste všechny zakázané předměty nechali doma. Ušetříte tím čas nejen sobě, ale také dalším cestujícím.

Grify a triky

Letenky koupené a svetr se ne a ne vejít do příručního zavazadla? Nezoufejte a nechte se inspirovat následujícím videem!

Šťastný let!

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Aneta Zachová

Aneta Zachová

Studuji žurnalistiku a mezinárodní vztahy na MU v Brně, ráda se učím cizí jazyky a cestuji. Již od dětství hraji volejbal, jezdím na koních a s radostí opečovávám všechna zvířata, která se mi dostanou pod ruku. Můj život je hektický, krásný a šťastný. Snad je to tím, že jsem blázen.. :-)

Zanechte komentář