V Dlouhé rozhodně nezvlčili

Divadlo Kultura / 16.9.2014

Divadlo připravilo již 19. sezónu. Bohatou, rozmanitou, ale určitě ne jednoduše stravitelnou.
Výběrem titulů diváka rozhodně nechce pouze bavit a předložit mu předžvýkané sousto. Když už takto Divadlo v Dlouhé nevychází publiku vstříc, nabízí alespoň zlepšení služeb za barem, kde se nyní bude pohybovat nová cateringová společnost. Opravená pasáž nebo nové koberce jsou třešničkou na dortu. To se pak na náročnou hru dívá mnohem příjemněji!

Divadlo chystá čtyři premiéry, chybět nebude ani doprovodný program Krátká Dlouhá a už tradiční festivaly pro mladší diváky Festival 13+Dítě v Dlouhé. S prkny se na začátku příštího roku naopak definitivně rozloučí hry EyolfekSlečna Jairová.

Z představení Eyolfek, jehož derniéra proběhne v lednu 2015. Zdroj: divadlovdlouhe.cz

Z představení Eyolfek, jehož derniéra proběhne v lednu 2015. Zdroj: divadlovdlouhe.cz

Kdo jinému jámu kopá…

Do dramatizace psychologického románu Jarmily Glazarové se pustil režisér Martin Františák s dramaturgy Martou LjubkovouŠtěpánem Otčenáškem. Martin Františák, šéf činohry Národního divadla v Brně, v Dlouhé nehostuje poprvé, v roce 2011 zde režíroval Čechovovy Tři sestry. Divadlo v Dlouhé rádo hledá české předlohy a slovy režiséra „ve vodách české dramatiky máme oproti venkovskému dramatu mezeru v dramatu z měšťanského prostředí“.

Veronika Lazorčáková, nová posila hereckého souboru. Zdroj: divadlovdlouhe.cz

Veronika Lazorčáková, nová posila hereckého souboru. Zdroj: divadlovdlouhe.cz

Vlčí jáma je nicméně dílo známé a to i díky filmovému zpracování. Převést jej do divadelní řeči je obtížné a tvůrci se filmem neinspirovali, šli vlastní cestou. Láska starší ženy a mladé dívky k muži na malém městě, postavy uchylující se k běsům a jazyk plný metafor lákají na nevšední podívanou. V titulních rolích žen se představí Helena Čermáková, host ze Zlína, a Veronika Lazorčáková, která přichází nově do souboru v Dlouhé z Ostravy. Brzká premiéra proběhla 9. září.

Dalším českým autorem, který se dočká zdramatizování v Dlouhé, je Bohumil Hrabal, konrétně jeho povídka Baron Prášil doplněná o motivy z dalších Hrabalových povídek, včetně jeho korespondence. Představení Z Perliček na dně zrežírovali a zdramatizovali Jan BornaMiroslav Hanuš. Scéna, kterou vytvořil Jaroslav Milfajt, slibuje neotřelý zážitek. Zvláštní divadelní prostor, v němž diváky herci obklopí ze všech stran, doplněný o živou hudbu a zpěv, můžete spatřit od 29. listopadu.

„V Kláře v podání Heleny Čermákové nacházíme novou velkou dramatickou postavu českého divadla,“ tvrdí Martin Františák.

Lidskou tragikomedii Ladislava Klímy chtěli v Dlouhé zinscenovat už na začátku 90. let. Tehdy byli ovšem zastínění světovou premiérou Arnošta Goldflama v brněnském HaDivadle, a tak se k tomuto dílu vrací po více než dvaceti letech. V březnu se tedy můžete těšit na groteskní filozofické drama o zborcených mladických snech, kde se pět spolužáků setkává na oslavě maturity, a poté po několika desítkách let, v režii Hany Burešové.

Aby dostal prostor také zahraniční autor, zrežíroval Jan Mikulášek jako svou třetí inscenaci v Dlouhé satiru měšťáckého pokrytectví Viktor aneb Dítka u moci od Rogera Vitraca. Nelítostná a krutá fraška, u níž se jistě pobavíte, si na svou premiéru počká do června 2015.

Režisér Martin Františák na první zkoušce Vlčí jámy. Zdroj: divadlovdlouhe.cz

Režisér Martin Františák na první zkoušce Vlčí jámy. Zdroj: divadlovdlouhe.cz

Co dalšího na programu?

Sérii večerů Krátká Dlouhá doplní na podzim nově hra 1913 z pera Floriana Illiese v režii Barbary Herz, která zatím v Dlouhé působila jako asistentka režie. Tentokrát má ale vše ve svých rukou, přesvědčit se o tom můžete už 14. října. Co vše přinesl rok 1913, kdy se pomalu schylovalo k do té doby nejstrašnější válce, jak se protloukal životem mladý malíř Hitler nebo začínající návrhářka Coco Chanel?

V neděli 28. září v divadelní kavárně proběhne křest páté básnické sbírky Jana Borny doplněné o ilustrace Jaroslava Milfajta. Autorské čtení doplní herecká kapela Divadla v Dlouhé.

Drama 1913 zároveň zahájí Festival 13+, divadelní přehlídku nejen pro teenagery. Proběhne ve dnech od 14. do 18. října 2014 pod záštitou ministra kultury Daniela Hermana. Nabídne celkem sedm inscenací v podání divadel z celé České republiky. Například Podivný případ se psem Městského divadla v Kladně nebo Petrolejové lampy od Bezručů z Ostravy, na závěr se představí shakespearovská hra Jako sen vytvořená studenty pražské DAMU. Podrobný program naleznete na stránkách divadla.

Kterou z nových her si vyberete vy? Zaujaly vás tituly vybrané uměleckým týmem Divadla v Dlouhé? Tak nemeškejte a vyrazte do nově omítnuté pasáže. Divadlo si můžete vychutnat také 15. listopadu v rámci mezinárodní akce Noc divadel, která slibuje, že tato noc bude opravdu dlouhá.

Zdroj perexové fotografie: divadlovdlouhe.cz

Jana Šajtarová

Jana Šajtarová

Pocházím z Příbora, studuji v Praze výtvarné umění. Mezi mé zájmy patří mimo jiné divadlo (ve všech jeho podobách), ale to asi nikoho nepřekvapí!

Zanechte komentář