Česká reprezentace

Vrba slaví první výhru, tři body s Holanďany zařídil v nastavení Pilař

Sport / 11.9.2014

Česká fotbalová reprezentace vstoupila do kvalifikace vítězně nad bronzovým týmem MS.

Předchůdce Pavla Vrby, dočasný trenér národního týmu Josef Pešice, měl bilanci tři zápasy, tři výhry. Bývalý plzeňský lodivod měl za sebou čtyři zápasy bez výhry a fanoušci pomalu přestávali věřit, že spasí český fotbal. Na pátý pokus se to ale povedlo, a to v tu nejdůležitější chvíli, v úvodním utkání kvalifikace EURO 2016.

Bořek Dočkal

Střelec prvního gólu Bořek Dočkal.

Sparťanská souhra přinesla vedení

Oba týmy začaly opatrně a menší šance na obou stranách vznikly po rohových kopech. Ve 22. minutě však přišlo něco, co čekal málokdo – gól v síti Holanďanů. Ten přinesla sparťanská spolupráce. Krejčí z levé strany odcentroval na Lafatu, který zády k bráně sklepl na Dočkala a ten levačkou z první vyslal nechytatelnou střelu. Brankář Cillessen se jen ohlédl zprava doleva, jak se míč odrazil od tyče a zapadl kousek za tu druhou. Dočkal se tak odvděčil za místo v základní sestavě, které měl před utkáním velmi nejisté.

Vyrovnání po přestávce

Po gólu začali přebírat iniciativu hosté, ve velké šanci neproměnil Wijnaldum a Janmaatův ostrý centr zlikvidoval Čech. Už šest minut před poločasem trenér Hiddink sáhl do sestavy Oranjes a stopera Velmana nahradil ofenzivním Lucianem Narsinghem z PSV Eindhoven, kometou úvodu sezóny nizozemské nejvyšší soutěže. Češi v druhé půli až příliš zalezli a po deseti minutách za to přišel trest. Po rohovém kopu vznikl ve vápně závar, po kterém Blind odcentroval přesně na hlavu De Vrije, kterého neuhlídal Kadeřábek – a bylo vyrovnáno.

Úder v nastavení

V následujících minutách měli hosté mírně navrch, ale Češi bojovným výkonem drželi remízu. Když už se zdálo, že body se budou dělit, přišla obrovská chyba Janmaata. Ten v nastaveném čase Dočkalův centr odhlavičkoval do vlastní tyče, kde číhal střídající Pilař, který s dorážkou do prázdné brány neměl problém a Letná vybuchla radostí. „Jsem rád, že jsem byl ve správný moment na správném místě. Do zápasu jsme šli vyhrát, ale byli jsme dneska šťastnější a tři body jsou velice cenné,“ řekl pro ČT střelec vítězného gólu Václav Pilař.

Island jednoznačně přehrál Turecko

V dalších zápasech naší skupiny A se zrodila bezbranková remíza mezi Kazachstánem a Lotyšskem a Island porazil Turecko 3:0, Turci hráli od 59. minuty bez vyloučeného Topraka. K velkému překvapení došlo ve skupině B, kde Bosna a Hercegovina hostila Kypr, který neskóroval devět utkání v řadě. Tentokrát však vsítil branky hned dvě, a to stačilo k senzační výhře 2:1. Čekání na gól ukončila i Andorra proti Walesu, která díky úspěšné penaltě vstřelila branku v soutěžním zápase po čtyřech letech. Na výhru to ale nestačilo, Wales dokázal dvěma góly zabránit ostudě a vyhrál 2:1.

Zdroj fotografií: Wikimedia Commons