MBPFW 2014: den čtvrtý

Krása a móda / 8.9.2014

Poslední den byl doslova nabitý přehlídkami, mohli jste vidět kolekce Zuzany Kubíčkové, Jany Mikešové či ODIVI.

Pavel Berky

Pavel Berky, slovenský návrhář žijící a tvořící v Praze, je držitelem ocenění Top Style Designer 2012 a finalistou Shooting Fashion Stars 2013. V nové kolekci se zaměřil na český folklor a pokusil se vyzdvihnout ženskou krásu a křehkost. To se odrazilo především na střihu šatů – velké nadýchané rukávy připomínaly tradiční venkovské haleny a sukně pak byly střiženy do áčka. V barvách dominovala bílá, své místo si ale našla i tmavě žlutá a tmavě modrá. Modely byly navíc ozvláštněny překládáním a nadrcháním látek.

Aneta Kuchařová

Chtěl jsem, aby se celá nálada nesla v nostalgickém duchu. Aby si člověk uvědomil, jak silná a odvážná může být žena.

Pavel Berky

Zdroj: MBPFW

Návrat k ženské síle v kolekci Pavla Berkyho. Zdroj: MBPFW

Jana Mikešová – MIK

Jana Mikešová zdroj: MBPFW 2014

Jana Mikešová.
Zdroj: MBPFW 2014

Studentka pražské UMPRUM Jana Mikešová se ve své tvorbě věnuje často opomíjeným tradičním technikám, jako je například předení nebo drhání. Již poněkolikáté hraje prim v kolekci této mladé návrhářky pletáž.

Na nedělní přehlídce jsme viděli pletené a háčkované oděvy všeho druhu od jemných kalhot po masivní šály. Celá kolekce byla laděna převážně v něžných pastelových barvách a její ženskost podtrhovaly také často využité volány. Pleteniny byly doplněny kšilty z dílny modistky Kateřiny Čadové a koženými taškami značky Luciela Taschen.

Zuzana Marková

Spojení originality a tradice v kolekci Jany Mikešové. zdroj: MBPFW 2014

Spojení originality a tradice v kolekci Jany Mikešové.
Zdroj: MBPFW 2014

V nové kolekci na jaro/léto 2015 s názvem Vesna čerpám ze slovanské identity. Mým cílem je přenést atmosféru dob minulých do současného elegantně-sportovního oděvu.

Jana Mikešová

Tereza Ledvinová

Tereza Ledvinová má mnoho zájmů – kromě módy se zajímá o moderní umění, multimediální tvorbu, vědu a experimenty. Je studentkou Ateliéru módní tvorby Pavla Ivančice na UMPRUM. Její kolekce přinesla na molo hravost a veselost, a to jak díky střihům, tak barvám. Molo zaplavila směs modré, zelené, oranžové i žluté a častým prvkem byly také pruhy všech odstínů a velikostí. Nechybělo pár modelů oversized neforemných tvarů, ale i ženských splývavých šatů či sukní zvýrazňujících siluetu. Přehlídku zakončila modelka v bílých šatech nesoucí v sáčku s vodou živou chobotnici.

Aneta Kuchařová

Kolekce nás přivede do dětství plného surreálních příběhů a snů, kde je možné i přátelství mezi koněm a chobotnicí.

MBPFW Blue Paper

Veselá a hrává - taková byla kolekce Terezy Ledvinové. Zdroj: MBPFW

Veselá a hrává – taková byla kolekce Terezy Ledvinové. Zdroj: MBPFW

Tereza Rosalie Kladošová

Tereza Rosalie Kladošová je absolventkou bakalářského studia na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a aktuální studentkou na UMPRUM v Ateliéru módní tvorby Pavla Ivančice. Sama o sobě říká, že balancuje mezi uměleckým dílem a oděvem a hraje si s humorem a nadsázkou. Kolekce, kterou představila na MBPFW, byla velmi specifická a extravagantní. Základ modelů tvořila černá síťovina, na které byly připevněny barevné pletené aplikace. Modely působily velmi plasticky a prostorově výrazně. Kombinace černé a barev spolu s volbou materiálů evokovaly divoká 80. a 90. léta a dávaly tak prostor nostalgii a vzpomínkám.

Aneta Kuchařová

Každá kolekce je novou etapou, novým světem, který si kolem sebe vytvářím.

Tereza Rosalie Kladošová

Zdroj: MBPFW

Zdroj: MBPFW

Jindra Jansová

Kolekce Ivon BVAIA z dílny absolventky UMPRUM Jindry Jansové představila nositelné modely jednoduchých střihů, ozvláštněné asymetrickými výstřihy a příjemnou tlumenou barevností. V kolekci byly využity látky s reliéfem, které zpestřily jinak jednoduché čisté střihy a objevily se také zavinovací šaty a sukně.

Zuzana Marková

Na přehlídce Jindry Jansové jsme mohli vidět i tvář letošního MBPFW, Janu Knauerovou. zdroj: MBPFW 2014

Na přehlídce Jindry Jansové jsme mohli vidět i tvář letošního MBPFW, Janu Knauerovou.
Zdroj: MBPFW 2014

Nová řada Ivon BVAIA prezentuje ženy, pro které navrhuji – ženy, které vystupují ze škatulky očekávatelného chování.

Jindra Jansová

ODIVI

Pod oblíbenou značkou ODIVI tvoří návrhářka Iva Burkertová, která je absolventkou Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Její kolekce jsou charakteristické originálním designem a pohodlnými materiály a nejinak tomu bylo i u novinky pro jaro/léto, jež představila na MBPFW. Luxusně bílé modely přecházely postupně do světle oranžové až po černou a nechyběl ani jemný drobný vzor, který šatům dodal na eleganci. I tuto kolekci ovládly transparentní materiály především v podobě splývavého šifonu. Za pozornost stály i sukně s cípy na stranách či topy končící těsně pod prsy. Modely byly navíc doplněny o dřevěné brýle značky Brumley, které letní kolekci dodaly ten pravý šmrnc.

Aneta Kuchařová

Nová řada se týká momentu, kdy mám pocit, že mohu všechno. Je o cestě od bílého papíru k mořím celého světa…

Iva Burkertová

ODIVI - opět skvělá podívaná! Zdroj: MBPFW

ODIVI – opět skvělá podívaná! Zdroj: MBPFW

Zuzana Kubíčková

Zuzana Kubíčková, absolventka UMPRUM a několika prestižních stáží a rovněž držitelka ceny Módní designer roku 2011, je oblíbenou návrhářkou díky důrazu na ženskost, kombinaci barev a pečlivou práci s materiály. Hlavní myšlenkou nové kolekce pro nadcházející jaro/léto je neviditelný kontrast, kdy nehodící se barvy a materiály spolu navzájem sousedí a na první pohled tvoří harmonický celek, který je však pouhým dojmem. Objevilo se zde několik odstínů modré, od tmavě až po pastelově světlou, dále pak červená, růžová i bílá. Barevná škála byla navíc doplněna o drobné vzory, které se v malých nuancích navzájem lišily. I zde nesměly chybět transparentní a splývavé materiály, které celé kolekci ještě více dodaly na křehkosti a ženskosti.

Aneta Kuchařová

Jemné látky sousedí s ostrými, hrubé látky s křehkými, hladké formy s výraznými.

Zuzana Kubíčková

Kolekce oblíbené návrhářky Zuzany Kubíčkové. Zdroj: MBPFW

Kolekce oblíbené návrhářky Zuzany Kubíčkové. Zdroj: MBPFW

Lay Sedláková

Studentka Ateliéru módní tvorby Pavla Ivančice na pražské UMPRUM a mimo jiné členka designerského týmu značky Pietro Filipi vsadila na transparentní látku, kterou použila na několika modelech. V její rozvinuté diplomové kolekci s názvem Whatta Luscious jsme mohli vidět kupříkladu peplum a rozšířené rukávy.

Zuzana Marková

Transparentními materiály se na MBPFW 2014 nešetřilo. zdroj: MBPFW 2014

Transparentními materiály se na MBPFW 2014 nešetřilo.
Zdroj: MBPFW 2014

V jednom soudržném celku se odráží více úrovní vnímání vlastností oděvu, prolínají se v něm oblé a ostré formy, což ještě více podporuje zvolený materiál.

Lay Sedláková

MIRO SABO

Kolekce Mira Saba se nese v duchu východní kultury. Využity na ni byly materiály jako hedvábí či úplet a to zejména v tlumených barvách. Jednotlivé modely zaujaly svou elegancí a nositelností.

Zuzana Marková

Slovenský autor je v České Republice velmi oblíbený. zdroj: MBPFW 2014

Slovenský autor je v České republice velmi oblíbený.
Zdroj: MBPFW 2014

Řada, s níž se budu prezentovat na MBPFW 2014, vznikla ve spolupráci s obchodem PragueKabinet v návaznosti na exkluzivní minikolekci županů, vytvořenou právě pro tento concept store s uměním a designem.

Miro Sabo

Co nás zaujalo?

Dnes už bych ráda shrnula zážitky z celého MBPFW. Nejlepší přehlídkou byl pro mě zkrátka Polanka, dokáže totiž do svého díla zasadit myšlenku a dát tak smysl celé kolekci. Nejlepší show pro mě jednoznačně vytvořil Zombie Boy, protože jeho chůze po molu je proste zážitek. A nejlepším překvapením bylo zjevení latexové panenky Pandemonie, která má představovat ideál současné krásy a všeho, po čem toužíme. Nastavuje tak naší společnosti zrcadlo a nutí nás všechny k zamyšlení.

editorka sekce Krása Aneta Kuchařová; Generace 21

Pandemonia a Zombie Boy. Zdroj: MBPFW

Pandemonia a Zombie Boy. Zdroj: MBPFW

Shrnout všechen shon a celé čtyři dny plné módy, které jsem na MBPFW 2014 mohla prožít, je velice těžký úkol a pro mne prakticky nesplnitelný. Jen těžko bych mohla pochválit jednoho umělce a necítit dluh k jinému, který je ve své práci neméně dobrý. Přesto ale mohu alespoň pozvednout několik zážitků, o kterých již nyní vím, že ve mne zanechají jistou stopu. Je to jednoznačně kolekce Petry Ptáčkové, punk z dílny LaFormela, práce Roryho Parnell-Mooneyho a inspirace folklorem a tradicí, kterou jsem mohla vidět na přehlídkách Pavla BerkyhoJany Mikešové. Nakonec musím ještě podotknout, jak cenným zážitkem pro mne byla možnost vidět hvězdy světových módních mol Janu Knauerovou a Ricka Genesta.

redakce sekce Krása Zuzana Marková; Generace 21

Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend  je za námi a my už se zase pomalu můžeme těšit na další rok. Ale vy nezoufejte, připravujeme pro vás totiž článek o trendech na nadcházející jaro/léto!

Zdroj perexové fotografie: MBPFW (upraveno Zuzanou Markovou)

Aneta Kuchařová

Aneta Kuchařová

Milovnice módy, kavárenský povaleč, studentka práv, nadšená cestovatelka, nenapravitelný labužník, obdivovatelka krásy všeho druhu a věčná naivka...

Zanechte komentář