Zažijte Ostravu jinak

V obraze / 18.9.2014

Už podruhé se bude v Ostravě konat sousedská slavnost pod názvem Zažít Ostravu jinak.

Sousedská slavnost „Zažít město jinak“ vznikala v roce 2006 v Praze, a to díky pražské iniciativě Auto*Mat,  která prosazuje lepší prostředí pro kvalitní život ve městě. Tato akce časově a tematicky navazuje na dvě mezinárodní osvětové aktivity, a to Evropský týden mobility a Den bez aut. Ulice se tak na jeden den uzavřou, aby chodci mohli využívat prostor města k jiným aktivitám.

V Ostravě se akce uskuteční díky Multižánrovému centru Cooltour a dalším spřáteleným organizacím. V centru se bude tato akce konat už podruhé a díky minulému úspěšnému ročníku se rozšířila také do městské části Ostrava Poruba. Tento rok bude probíhat v sobotu 20. září od 14:00.

V centu Ostravy bude akce probíhat na Masarykově náměstí, v přilehlých ulicích, okolí kostela sv. Václava a také na náplavce u řeky Ostravice. Pro tento prostor vymysleli organizátoři název Malá Kodaň, a to proto, že Kodaň je symbolem harmonického města, které je přívětivé ke svým obyvatelům.

Během dne se můžete vypravit za sportovními aktivitami, jako je badminton, trampolína, ale také například akrobacie na šálách. Děti tu naleznou spoustu zajímavých aktivit od soutěží až po tvořivé dílny. Součástí budou také ostravské kulturní instituce, jako je třeba Národní divadlo moravskoslezské, které připravilo pro děti malou dílničku. Zúčastní se také kluby jako Atlantik, Minikino kavárna nebo HOBIT. Hladem trpět také nebudete a navíc můžete přinést i vlastní kulinářský zázrak a potěšit jím své sousedy. Narazit můžete i na bleší trh. A hudební doprovod bude také velice rozmanitý.

Fotografie z loňského ročníku Zažít Ostravu jinak. Zdroj: zazitostravujinak.cz

Fotografie z loňského ročníku Zažít Ostravu jinak.
Zdroj: zazitostravujinak.cz

Jak už bylo zmíněno výše, tak projekt se rozrostl také do jiných městských částí a to právě do Poruby, kde bude uzavřena ulice u zastávky Věžičky od kruhového náměstí na Hlavní třídě až po Oblouk.

Akce se zúčastní Kulturní centrum Poruba se svými soutěžemi pro děti. Prezentovat se tady bude také Waldorfská škola, která připravila olympiádu v antickém stylu. Malé děti se pobaví různými rukodělnými aktivitami a děti starší nebo také dospělé uvítá stánek Vysoké školy Báňské, která si připravila stánek s hlavolamy a jinými vynálezy, jako je třeba popkornovač. Součástí bude i soutěž o nejlepší koláč. A vrcholem akce v Porubě je horkovzdušný balón, který si můžete pečlivě prohlédnout, podívat se dovnitř balónu i do koše a od 17:00 se můžete také proletět.

Přijďte si užít Ostravu jinak, potkat se se sousedy a udělat si krásnou sobotu plnou zajímavých aktivit. Zabalte si nepotřebné věci na blešák a upečte ten nejlepší koláč, který máte ve své kuchařce.

Více informací na webových stránkách projektu: www.zazijostravujinak.cz

Zdroj perexové fotografie: ZOJ

Veronika Svobodová

Zanechte komentář