Nenechte si ujít: Ďáblova bible aneb Kodex gigas

Literatura / 22.1.2013

Kodex gigas je pravděpodobně největší rukopisná kniha na světě. Nahlédněte alespoň do její repliky.

Historie

Tato kniha, v Čechách známá jako Ďáblova bible, byla zřejmě napsána z kraje 13. století v  klášteře Podlažice u Chrudimi. Kodex vznikl za účelem shrnout všechno vědění do jedné knihy, záznamy však rokem 1229 končí.

Cisterciácký klášter v Sedlci vlastnil knihu od roku 1245, roku 1295 Pavel Bavor z Nečtin knihu odkoupil pro břevnovský klášter a v letech 1477 až 1593 se Ďáblova bible nacházela v klášteře v Broumově. V roce 1594 se stala kniha součástí sbírky Rudolfa II. a byla převezena do Prahy. Na konci třicetileté války švédská armáda přepadla Prahu a ukořistila všechny poklady z Rudolfovy sbírky, které našla. Od té doby je rukopis Kodex gigas uložen v Královské knihovně ve Stockholmu. I přes mnohá snažení se zatím nepodařilo rukopis získat zpět do Čech.

Parametry

Ďáblova bible váží 75 kilogramů a na výrobu použitých pergamenů bylo potřeba přibližně 160 oslů. Celá kniha je svázána v dřevěných deskách, jejichž rozměry jsou 92×50,5x22cm a je potažena světlou kůží, na deskách najdeme i kovové zdobení. Prapůvodně kniha obsahovala 320 pergamenových listů, což je 640 stran o velikosti 89x49cm. Avšak osm listů bylo vyříznuto, bohužel není známo kým, kdy a proč.

kodex gigas

KODEX GIGAS. Zdroj: www.pozitivni-noviny.cz

Legenda

Podle známé legendy žil kdysi v klášteře mnich, který zhřešil. A protože trestem za hřích bylo zazdění za živa, slíbil, že napíše největší knihu, která bude obsahovat všechny znalosti světa, za jednu jedinou noc. O půlnoc již mnich věděl, že tento úkol sám lidskými silami nezvládne, a tak zaprodal svoji duši ďáblu, který za něho celou knihu sepsal. Traduje se, že biblické pasáže jen velice nerad a s odporem, ale za duši, co by neudělal. Mnich z veliké vděčnosti vložil do kodexu jeho, dnes již legendární, obrázek ďábla. Ten se nachází na listu 290 a je zhruba 50 cm velký.

Poněkud zajímavé proto může být, že i přes údajné sepsání bible ďáblem, se Kodex skutečně velice dlouho používal. Byl mnohokrát studován a analyzován, a přesto nikdy nebyl v šetření inkvizice. K proslavení legendy v Čechách přispěl i film Ďáblova lest.

Momentálně lze repliku Kodexu gigas vidět v muzeu podhorského městečka Jilemnice do 3. února 2013. Reprodukci vyrobil vynikající žamberecký knihař v jeho uměleckém knihařství, pan Jiří Fogl.

Výroba kopie Kodexu gigas

Výroba kopie Kodexu gigas. Zdroj: Muzeum Jilemnice.?

Čí je to práce?

Co se vnitřní výzdoby kodexu týká, lze nalézt iluminace různých barev, červené, žluté, modré, zelené a zlaté barvy. Přes celé strany lze vidět i iniciály. Můžeme vidět i tzv. románské knižní malířství, které nám dokazují spirály, z nichž vyrůstají různé výhonky květin.

Celý rukopis je napsán latinsky. Jeho obsahem je větší množství různých textů, které lze dělit zhruba do deseti kapitol. Na celém díle fascinuje jeho jednotnost a ráz písma, které se nemění, proto se i grafologové shodují, že dílo musel sepsat jeden člověk za krátký časový úsek. Jak, kdo a za jak dlouho Kodex gigas opravdu sepsal se již asi nedozvíme. Ale rozhodně se můžeme těšit z toho, že kniha existuje, i když originál není ve vlastnictví České republiky.

 

 

Zdroje: BÁRTL, Stanislav; KOSTELECKÝ, Jiří. Ďáblova bible. Tajemství největší knihy světa. Praha : Paseka, 1993. ISBN 80-85192-64-0.

Zdroj perexové fotografie: wikipedia.cz

Zdeňka Kousalová

Zdeňka Kousalová

Ráda čtu a dělám mnoho jiných věcí, zde mám prostor o nich i psát. :o) A vy mi můžete napsat na zdenka.kousalova@generace21.cz :-D

Zanechte komentář