Dárce: sci-fi úvaha o podstatě lidství

Film Kultura / 11.9.2014

Dárce znovu odkrývá myšlenku, která trápila filosofy již od samého začátku. Je lepší žít svět bez hrůz, které je lidstvo schopno napáchat, za cenu veškeré ztráty emocí?

THE GIVER

USA, 2014 , 89 min

sci-fi

Režie: Phillip Noyce

Hrají: Jeff Bridges, Brenton Thwaites, Odeya Rush a další

Režisér Phillip Noyce (Sběratel kostí, Rabbitproof Fence) adaptoval světoznámý bestseller Lois Lowryové a nechává nás unášet se na vlně vymazlené výpravy, úderného nápadu a záplavy emocí. A když nebudete necitliví odpůrci jakéhokoli patosu, film si nadmíru užijete.

Svět bez vítězů a poražených

Černobílý svět, ve kterém hrdinové žijí, nezná války, bolest, ani utrpení. Nezná ale ani lásku, radost či pocit štěstí. Ba co víc, lidé v něm neznají, co je smrt, co je narození.

Černobílá Meryl Streep vyvolává v ještě černobílejším světe respekt.

Černobílá Meryl Streep jako vůdkyně Rady starších vyvolává v ještě černobílejším světě respekt.

Mladičký Jonas právě dostudoval a úzkostlivě očekává, kam ho Rada starších v životě zařadí. Když se dozví, že jeho místo není mezi ostatními, ale je zvolen jako prominentní „příjemce“ paměti lidstva tak, jak bylo známo před touto vytvořenou institucí, nečeká, co to s ním udělá. Ideální komunita se tak rázem mění v utlačované městečko, kde jsou převráceny veškeré koncepty koloběhu života, smrti i rodinného pouta. Celý průběh filmu pak odpovídá na otázku, zda tento způsob vedení lidské existence může přežít.

Láska dokáže hory přenášet. Dokáže taky zbořit celý vládnoucí systém?

Láska dokáže hory přenášet. Dokáže taky zbořit celý vládnoucí systém?

Myšlenka života bez emocí a bez rozdílů

Celá myšlenka života bez emocí, kde neexistuje láska, ale ani utrpení, již byla mnohokrát rozebírána na stránkách knih i na filmových plátnech. Podobně dystopický svět jsme tak mohli vidět ve známém Equilibriu (2002), kde Christopher Bale bojoval proti systému svým kunfu/ninja/Rocky uměním a vyhrál. Nakonec i v letní novince Divergence (2014) byly některé myšlenky podobné.

Zahořklý Dárce s Jonasem filosofuje o smrti i o lásce.

Zahořklý Jeff BridgesJonasem filosofují o smrti i o lásce.

Vyvážený svět bez kast a rozdílů, jak jej v Dárci můžeme vidět, působí mnohem srozumitelněji než dystopie, jakou jsme mohli vidět právě v Divergenci. Oproti akčnímu Equilibriu působí Dárce jako jeho jemnější, romantičtější bráška a zamilovaná romance mezi hlavním hrdinou a jeho nejlepší kamarádkou tak lehce podrývá celou vážnou tématiku filmu.

Můžete se těšit i na multifuknčí Taylor Swift, která vám možná i zazpívá.

Můžete se těšit i na multifunkční Taylor Swift, která vám možná i zazpívá.

Přesto ale jak v Dárci, tak i v Equilibriu hrdinové filozofují nad závažnou otázkou lidství samotného. Stojí nám všechny ty dobré emoce jako láska a štěstí za daň, kterou způsobují nenávist, žárlivost či prahnutí po moci? A právě na to moudře odpovídá Sean Bean v Equilibriu slovy britského básníka W. B. Yeatse: A heavy cost. I pay it gladly.

Naivní romance v dystopickém obalu

Dárce nabízí úžasnou grafickou, akční i romantickou podívanou. Nabízí vývoj mladého hrdiny z naivního kloučka, který se raduje z jízdy na saních, po raněného muže, který ale nevzdává boj za pravou lidskou podstatu. Jakkoli zajímavé myšlenky jsou ale ve filmu vysloveny, film působí jako něžná romantická podívaná na pozadí smutné dystopie, kde lidé neznají základní lidské hodnoty.

Přesto by ale film naší pozornosti a návštěvě kina uniknout neměl – Meryl Streep je jako vždy úžasná v roli chladné, téměř až robotické Vůdkyně Starších, Jeff Bridges je jako životem poznamenaný Dárce velice přesvědčivý a hrdličky JonasFiona jsou zase příjemně roztomilí. Myšlenka o konfliktu lidského nitra nás nepřestane fascinovat, a tak jen radíme, dejte Dárci šanci a my vám garantujeme, že vás to bude bavit. Pokud ale chcete filozofovat na hlubší úrovni, raději čtěte knihy od Orwella.

Zdroj všech fotografií: Bioscop

Karolina Tomšová

Karolina Tomšová

Studentka Filozofické fakulty UK v Praze, milovnice filmů, koček, dobrého jídla a nejlépe toho všeho dohromady.

Zanechte komentář