Divadlo pod Palmovkou pokračuje s kočovným životem

Divadlo Kultura / 12.9.2014

Libeňská scéna hraje po povodních loňského jara stále na jevištích jiných divadel, i bez domovské scény však myslí na své diváky.

Když přesně před rokem a čtvrt zasáhly Divadlo pod Palmovkou kruté povodně, tak nikdo z nás netušil, že tomuto divadlu to způsobí opravdové problémy. Ani prázdninová přestávka nestačila na obnovení běžného provozu a divadlu nezbývalo nic jiného než začít rekonstrukci se vším všudy a na dobu neurčitou uzavřít svou domovskou scénu. Palmovka ale nezahálela a i s takovými omezenými možnostmi přinášela svým divákům po celou sezonu oblíbené tituly a hlavně uvedla i několik premiér.

Rekonstrukce nebere konce

Ačkoliv byl původní termín otevření divadla naplánován na letošní podzim a divadlo mělo začít novou sezonu již doma, opět tomu tak není. Samotné otevření tak začíná být zahaleno tajemstvím. Nový termín je však v současné době předpokládán na březen 2015. Zda tomu tak skutečně bude, se můžeme jen domnívat. Pokud Rada hlavního města Prahy vybere vítězný návrh na novou část rekonstrukce během září a rekonstruovat se začne v říjnu, předpokládaný jarní termín otevření by se měl stihnout. V současné době však ještě vítězná firma známá není a je dost pravděpodobné, že vše se zdrží. Již nyní muselo divadlo změnit dramaturgický plán a přeložit plánovanou premiéru inscenace FUK do příští divadelní sezony.

Vzpomínka na lošnké jaro, kdy Divadlo pod Palmovkou bojovalo s velkou vodou. Zdroj: facebook divadla

Vzpomínka na loňské jaro, kdy Divadlo pod Palmovkou bojovalo s velkou vodou. Zdroj: Facebook divadla

Nikdo z nás si asi nedokáže představit, jak náročné to musí být pro všechny složky divadla, které musí zkoušet a hrát mimo svou scénu. Divadlo můžete podpořit tím nejlepším způsobem. Vyberte si z bohatého repertoáru a přijdete svou podporu vyjádřit potleskem. Je opravdu z čeho vybírat.

Nová sezona přinese nové inscenace

I v druhé sezoně, kterou divadlo musí začít na jevištích po celé Praze i na zájezdech, se můžeme těšit na nové inscenace. Čeká nás sezona s podtitulem Tajný život celebrit. V nově uváděných inscenacích uvidíme hrdiny, kteří jsou celebritami či jimi chtějí být. Chtějí být oslavováni, uznáváni veřejností a pro svou slávu udělají cokoliv. Některé příběhy nebudou šťastné.

Již od 19. srpna probíhají zkoušky hry Othello, jejíž premiéra se chystá v říjnu. Nezapomenutelná tragédie Williama Shakespeara o síle pomluvy a žárlivosti je velkolepým zážitkem již po staletí. V režii Michala Langa uvidíme Ondřeje Veselého v roli Othella a proti němu bude stát Jan Teplý jako Jago.

Fotografie z plakátu k připravované inscenaci Othello. Vpravo Ondřej Veselý jako Othello a vlevo Jan Teplý v roli Jaga. Zdroj: facebook divadla

Fotografie z plakátu k připravované inscenaci Othello. Vpravo Ondřej Veselý jako Othello a vlevo Jan Teplý v roli Jaga. Zdroj: Facebook divadla

Dalšími tituly na velkou scénu by měly být inscenace Celebrity, Spolupracovníci a Ideální manžel. Mezi plánované inscenace na malou scénu uvede divadlo tituly jako politický kabaret, Dva ubohý Rumuni, co mluvěj polsky, Nicolae Ceauşescu a Adrian Sarbu a projekt Braňa Holička. Dalším plánem je pak pravidelná spolupráce s divadelním uskupením F. X. Kalby.

Repertoár divadla stále s oblíbenými kusy

Ačkoliv bylo divadlo nuceno kvůli povodním některé inscenace z repertoáru stáhnout, většina zůstává. Nechybí stále vyprodaná Králova řeč, která zaujala i naši redakci. Naše editorka Alice si hru nemohla vynachválit: „Ještě nikdy se mi nestalo, aby mě divadelní představení takhle rychle vtáhlo do děje. Ze začátku jsem se trochu bála, že podoba s filmem bude úplně přesná a divadelníci nic nového nepřinesenou, což neznamená, že by bylo na škodu, ale přinesli. Proto už když Dušan Sitek ztvárňující Lionela Loguea v rámci hry pronesl: „Měl jsem krásné recenze“, jsem věděla, že i recenze Královy řeči bude krásná.“ Celou recenzi si můžete přečíst zde.

Dušak Sitek, Martin Stránský a Simona Vrbická v titulních rolích Královy řeči. Zdroj: divadlopodpalmovkou.cz

Dušak Sitek, Martin Stránský a Simona Vrbická v titulních rolích Královy řeči. Zdroj: divadlopodpalmovkou.cz

Na říjnovém a listopadovém programu divadla najdete i další inscenace, které divadlo hraje již několik sezon. Pravidelně sledujte webFacebook divadla, protože případné změny programu či dramaturgického plánu se v této tíživé situaci prostě mohou vyskytnout. Mějte pochopení, a pokud Divadlo pod Palmovkou patří mezi vaše oblíbené pražské scény, zůstaňte mu věrní. Všichni věříme, že již brzy se potkáme v Libni.

Zdroj perexové fotografie: Facebook divadla

Petra Boltíková

Petra Boltíková

Mým královstvím je divadlo! Děkuji za Vaši přízeň!

Zanechte komentář