Den Architektury oslaví i vaše město

Design / 22.9.2014

Osvěžte si a získejte nové znalosti v oblasti architektury veřejných prostor ve vašem městě!

Začátek října vypadá velice slibně, co se týče plánovaných akcí. Chtěli bychom vás tímto pozvat na jednu, která se chystá na víkend 4.–5. 10. 2014. Jako jedna z mála bude probíhat skutečně celorepublikově, a to až ve 45 českých a moravských měst. Seznamte se s mezinárodním Dnem Architektury!

„Snažíme se poukázat na skryté kvality měst, potencionál míst a zvýšit tak všeobecnou citlivost vůči našemu nejbližšímu okolí. Díky celorepublikovému programu usilujeme o lepší životní prostor i v malých městech a regionech.“ – zakladatelka festivalu a architektka Marcela Steinbachová

Co je cílem projektu

Tento celorepublikový festival už čtvrtým rokem pořádá Občanské sdružení Kruh. Dal by se považovat za studentský projekt pražské Akademie výtvarných umění na Škole architektury. Cílem festivalu je propagovat a upozornit společnost jak na současnou, tak i historickou architekturu v České republice. Sdružení Kruh předkládá veřejnosti široké spektrum informací o architektuře a otevírá na svém festivalu otevřené diskuze mezi autory a obyvateli měst a obcí.

Zvedněte hlavy k oblakům a sledujte krásy svého města. Zdroj: pixabay.com

Zvedněte hlavy k oblakům a sledujte krásy svého města. Zdroj: pixabay.com

Představte si

TIP: V Praze, Plzni a Brně proběhne akce s názvem Hurá dovnitř, která vám umožní exkurzi do jindy nepřístupných míst.

Celý víkend se ponese v duchu inspirativních procházek vedených architekty, historiky či teoretiky. Provázet vás budou jak mladí studenti a absolventi, tak i architekti starší generace. Dočkáte se tak objektivního posouzení ze všech věkových skupin. Navštívíte místní architektonické unikáty, zajímavé stavby a zároveň o nich pochytíte spoustu nových informací, které jste doposud nevěděli. Přednášky mohou například úzce souviset i s posouzením historické krajiny a jinými zvláštnostmi.

Co určitě stojí za zmínku, je návštěva několika interiérů vybraných staveb. To vám dává možnost nahlédnout do budov, které běžným návštěvníkům zůstávají skryté. Některé prohlídky jsou pořádány i ve formě cyklojízdy. Zúčastnit se můžou starší i mladší ročníky, přece jenom vzdělávat se dá opravdu v každém věku. Festival je vhodný i pro rodiny s dětmi.

O některých místech možná ani nevíte, že je máte poblíž svého města. Zdroj: pixabay.com

O některých místech možná ani nevíte, že je máte poblíž svého města. Zdroj: pixabay.com

Inspirativní téma plné zajímavostí

Pro letošní rok si festival vybral jedinečné téma s názvem Do ulic, mezi domy. Občané s průvodci vyrazí do ulic svých měst a budou se kochat především obytnými stavbami. Ovšem těšit se můžete i další zajímavá místa, která vás na společné stezce jistě mile překvapí.

V Praze například navštívíte nevěstince na Starém Městě, projdete se po architektuře na Hanspaulce či Pankráci a na pořadu dne jsou také průmyslové stavby lemující město. Liberec se může pyšnit stavbou kolem Papírového náměstí, kde se pořádá městský běh po 269 schodech, a v Litoměřicích se podíváte, co skrývají místní sídliště a jejich paneláky. To a ještě mnohem více máte možnost navštívit a podělit se o své nabyté dojmy.

Kromě staveb poznáte i spoustu nových lidí, kteří sdílí stejné nadšení jako vy. Zdroj: pixabay.com

Kromě staveb poznáte i spoustu nových lidí, kteří sdílí stejné nadšení jako vy. Zdroj: pixabay.com

A co by to byl za festival bez tematických workshopů a přednášek pro děti a rodiče. Jelikož se Občanské sdružení Kruh snaží upozornit veřejnost na architektonické poklady České republiky, úzce také spolupracují i se školami. Navazují na sérii vzdělávacích programů o současné architektuře s architekty pro děti a studenty MŠ, ZŠ i SŠ v rámci projektu Architektura do škol.

Vstupy a účast na organizované procházky i cyklojízdy jsou zdarma a byla opravdu škoda se tohoto významného Dne architektury nezúčastnit!

Více informací hledejte na stránkách Den Architektury.

[one_fourth]

Nahraďte obsahem

[/one_fourth]

Zdroj perexové fotografie: pixabay.com

Anna Kovárová

Anna Kovárová

S láskou pro design jsem se narodila, ale lásku ke psaní ve mně vzbudila Generace 21. Jsem ráda, že jsem našla zalíbení v tom co dělám :-)

Zanechte komentář