Army run 2014, překážkový běh, Černá v Pošumaví

Přežili jsme Army Run – extrémní překážkový závod

Sport / 5.9.2014

Autor:

O víkendu 23. srpna se konal první ročník extrémního závodu s názvem Army Run. Jaká byla atmosféra a jak se prvotina organizátorům povedla?

Závod může v mnohém připomínat populární Spartan Race, mnoho závodníků ale nalákal výrazně nižším startovním poplatkem. Zajímavostí bylo rovněž to, že koncept závodu byl postaven tak, aby podpořil vzájemnou spolupráci nejen mezi členy jednotlivých týmů, ale mezi závodníky všeobecně. Nevyhlašoval se vítěz – mnohem větší důraz byl kladen na dokončení trati a vzájemnou pomoc.

Dvě trasy, dva druhy závodníků

Samotný závod nabídl dvě trasy s názvy Civil a Army. První okruh měl deset kilometrů, druhý sedmnáct a obsahoval navíc pár překážek skutečně pro tvrďáky – běh proti vodnímu dělu, střelba z paintballky (ano, na vás, na závodníky) a plížení pod ostnatým drátem. Každou překážku bylo nutno překonat vlastními silami, případně za pomoci ostatních závodníků. Pokud jste překážku překonat nedokázali, nezbývalo, než udělat dvacet kliků. Pak vás teprve dozor pustil dále. A že byla paleta překážek pestrá, o tom není pochyb.

Army run 2014, překážkový běh, Černá v Pošumaví

Způsobů, jak překonat překážku, je mnoho – zvládnete tuhle zeď hlavou napřed?

Vedle tolik oblíbených zábran v podobě dvou a půl metru vysoké zdi, sítě k přelezení či plížení v bahně, jste si mohli vyzkoušet, jaké to je prolézat proti proudu potoka skruží pod mostem, nebo nést cca 200 metrů kus stromu a cítit se přitom jak Arnie v Komandu. Jednou z nejnáročnějších překážek, jak se ukázalo, byl šplh na laně. Vzhledem k tomu, že předtím se probíhalo bahnem, klouzalo to a nejeden závodník raději zvolil kliky.

Army run 2014, překážkový běh, Černá v Pošumaví

Šplh dal mnoha závodníkům zabrat. Zdroj: AnetA Photo

Čímž se dostáváme k tomu, jaké lidi můžete na podobné akci potkat. Všude panovala dobrá nálada a sjeli se lidé z celé republiky, kteří byli naladěni na podobnou vlnu – dát si do těla a užít si zábavu. Co do závodění ale byly dva typy. První z nich byli lidé, kteří vyzkoušeli každou překážku a jen v případě, že ji nedokázali dokončit, odklikovali si svůj trest a pokračovali v závodu. Na druhém pólu si nešlo nevšimnout startujících, kteří přes to, že se nevyhlašoval vítěz, běželi pro svůj vlastní imaginární čas. U spousty překážek, kde se například tvořila fronta, nebo kde věděli, že v této disciplíně nejsou silní, rovnou klikovali, aby mohli sprintovat dál.

Army run 2014, překážkový běh, Černá v Pošumaví

Někdo se plížil tunelem rychle, někdo stihl i probrat Ordinaci v růžové zahradě.

Každému co jeho jest, ale pokud jste dobří v klicích, projdete takto závodem bez většího zádrhele. Za sebe bych doporučil pořadatelům zvýšit do dalších ročníků „tresty“, protože takto je velmi snadné se vyhnout překážkám a závod pak pozbývá hlubšího smyslu a rozmanitosti, kterou nabízí těm, kteří přijeli překonávat překážky.

Doprovodný program aneb proč bychom se netěšili

Samotný závod ale nebyl jediným lákadlem. Lokalita Černé v Pošumaví, kde se  odehrával, nabízí tisíc a jeden způsob vyžití. Když pomineme Lipno coby lákadlo pro všechny chtivé vodních radovánek, v dosahu je lanový park, paintballové hřiště a mnoho dalších aktivit, které si dokážete užít, i když nezávodíte.

Army run 2014, překážkový běh, Černá v Pošumaví

Nejprve překonat překážky a pak hurá na odpočinek.

Součástí startovného byla i pozvánka na afterparty na písečné pláži. Unavení po fyzickém výkonu si lehnete do lehátka s piñacoladou v ruce, zaposloucháte se do hudební produkce (vystupovali Houpací koně a Prago Union) a přes zrcadlící se slunce ve vodní hladině se dostanete daleko od všeho. Třeba na Havaj.

Atmosféra závodu i afterparty byla výborná, proto doporučím účast na příští rok každému, kdo si chce dát do těla, pokořit vlastní limity a užít příjemný víkend s přáteli. Věřím, že organizátoři příští ročník vyšperkují něčím extra a bude se na co těšit.

Autorka fotografií včetně perexové: Petra Štumrová

Jan Markel

Jan Markel

Chronický ironman s touhou posouvat hranice snění i bdění, fyzických i psychických sil, zarputilý optimista, který věří, že když něco děláte dostatečně dlouho a intenzivně, tak zblbnete, pardon, naučíte se to alespoň na průměrné úrovni. Věří, že lze dokázat cokoliv a s oblibou to dokazuje. Je velmi ješitný, proto často googlí sám sebe. K smrti rád vyplňuje profily nudnými informacemi.

Zanechte komentář