Blíží se podzim, čtěme úsměváčky

Literatura / 8.9.2014

Úsměváček  neboli vymyšlený název knihy, u které se musím smát nahlas a se kterou se můžu ztotožnit, protože trapasy se stávají a vždycky budou.

Dny se pomalu a jistě krátí, léto mizí a nahrazuje ho studený a sychravý podzim. To je skvělý důvod, proč sáhnout po četbě, která dokáže vykouzlit úsměv na tváři a která udělá ze světa hned slunečnější a veselejší místo. Deštivé dny jsou skvělé na to, aby jeden zůstal v posteli celý den a užíval si volno. Ale tou hlavní přísadou na skvělý den je hlavně správný výběr knihy.

Zdroj: kosmas.cz

Zdroj: kosmas.cz

Univerzální všehochuť pro každého

Švédský autor Jonas Jonasson napsal již dva romány, které jsou vtipné, chytré, nepředvídatelné a bizarní. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel a Analfabetka, která uměla počítat, oba tyto příběhy sledují život někoho obyčejného, někoho koho osud zavádí na místa, kde mění historii, poznávají světové osobnosti, prezidenty a matou tajnou službu. Do jakkoliv podivné situace se jeden z nich dostane, většinou následuje ještě podivnější útěk. Jonas Jonasson si neklade žádné hranice a pro jeho postavy je svět jedním velkým zábavním hřištěm, na kterém si mají život užívat, a na ničem jiném nezáleží.

John na konci umře je příběh plný protikladů, samotný název překvapuje, protože nám odhalí konec. Už jen tohle napovídá, jak zvláštní a originální to může být. Při čtení jsem si několikrát pomyslela – fantasmagorie, protože autor David Wong fantazii meze neklade. Protože v tomhle světě se může stát naprosto cokoliv. Příšery se poskládají z kusů masa v mrazáku, útočí brouci a housenky a je tu tajemná droga, která otevírá dveře do cizích světů. Tohle není nic, co by dva puberťáci nemohli překonat, aby zachránili svět. Jediná otázka, kterou je možné si pokládat v průběhu je – A proč ne?

Zdroj: kosmas.cz

Zdroj: kosmas.cz

Když vtipně, tak i chytře

Manuál každodenního pijáka. Název by se klidně dal zaměnit za Bibli alkoholika. Kingsley Amis dal dohromady knihu, která se skládá z jeho novinových sloupků, je plná rad a návodů, receptů na koktejly a na kocoviny. Prostě všechno, co by mohlo zajímat jak příležitostného pijáka, tak i každodenního pijáka. Po přečtený se člověk hned stává chytřejším, všechno to jsou rady, které se v životě hodí. Obzvlášť v baru nebo v hospodě.

Jestli se nechcete vzdělávat v oblasti alkoholu, je tu vážnější kniha, která je životopisem autora 20. století H.G. Wellse. Autor slavných sci-fi příběhů jako je třeba Válka světů nebo Stroj času. David Lodge podrobně mapuje jeho život a zachycuje to vše vtipným a přesto pravdivým způsobem v knize Výkvět mužství.

Směju se nahlas, nemůžu přestat

Občas je těžké vysvětlit někomu, proč se smějete, nahlas a nad knížkou. Komu se to ještě nestalo, tak nečetl dostatečně vtipnou knížku. Nic se nevyrovná tomu, když něco takového čtete na veřejnosti. Nechcete vypadat jako podivín, co se z ničeho nic začne smát, ale nejde se tomu ubránit. Já osobně jsem nikomu nedokázala vysvětlit, čemu se směji nad knížkou Nabíječ. Ale nemohla jsem si pomoct. Protože jsem se smála znovu a znovu. Není to jen tím, že první setkání Caroline a nabíječe je, když jí probudí, protože pelestí postele buší do stěny, pod kterou spí. Alice Claytonová má prostě dar vytvářet vtipné situace. Přesto to není jen další erotický román do sbírky. Spíš naopak. To nejerotičtější na téhle knížce je na hodně dlouhou dobu jenom ten název. Protože jde hlavně o atmosféru příběhu, který se tam odehrává. Protože až se příště budu chtít zasmát, přečtu si znovu něco od této autorky.

Jakou další knížkou se děláte život ještě vtipnějším?

Zdroj perexové fotografie: pixmac.com (upraveno Generace 21)

Tereza Srbecká

Tereza Srbecká

Nenapravitelná knihomilovnice, která čte cokoliv, co má více jak dvě slova. Současně pisatelka drobných útvarů od podpisu až k povídkám. Studentka Literární akademie Josefa Škvoreckého...

Zanechte komentář