Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil – dostane vás Rodriguez opět na kolena?

Film Kultura / 5.9.2014

V roce 2005 kontroverzní Robert Rodriguez se spisovatelem Frankem Miller dobyl svět graficky i scenáristicky propracovaným Sin City: Město hříchu. Po 7 letech se známá parta vrací na stříbrná plátna. 

Podaří se jim dorovnat vysokou laťku prvního dílu?

SIN CITY: A DAME TO KILL FOR

akční

USA, 2014, 103 minut

Režie: Robert Rodriguez

Hrají: Jessica Alba, Mickey Rourke, Rosario Dawson, Joseph Gordon-Levitt, Eva Green, Bruce Willis, Josh Brolin

Premiéra: 4. září 2014

Na prequel i sequel veleúspěšného snímku z roku 2005 Sin City – město hříchu se čekalo celých devět let. Novinka slibuje akci, perfektní grafiku i ve 3D a staré i nové tváře. To vše si říká o úžasnou podívanou, která stojí za to.

Přesto se ale člověk nemůže ubránit pocitu, že všechny efekty, ještě více odhalená ženská těla i ještě tvrďáčtější ranaři se snaží zakrýt to, co Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil nejvíce postrádá – jiskru.

Grafika nikdy nebyla lepší

Série komiksů Sin City z dílny Franka Millera sahá až do roku 1991. V nich se autor snaží o noir atmosféru společně s kriminálními, erotickými i lehce komickými prvky. V druhé adaptaci těchto komiksů režisér na komiksy odkazoval ještě víc úžasnou grafikou, která v mnohých scénách opravdu připomíná komiksová okénka Millerova díla.

Rodriguez i Miller is opravdu vyhráli. Romantický záběr s krvelačnou Miho.

RodriguezMiller is opravdu vyhráli. Romantický záběr s krvelačnou Miho by si ale její protivníci za rámeček nedali.

Prostřihy pouze s bílými postavami na černém plátně působí impozantně a 3D zážitek rozhodně stojí za to. Grafika se dokonce vyvíjí společně s postavami, například opilý Marv (Mickey Rourke) vidí rudě a s ním se tak zbarví do ruda i jeho oči.

Staré i známé tváře

Ve filmu uvidíme hvězdy prvního dílu, ale seznámíme se i s novými hrdiny. Vratí se Marv (Mickey Rourke), který se tentokrát probouzí uprostřed rvačky, ale vůbec netuší, jak se tam dostal. Příběh Takový normální sobotní večer nás zavádí do tzv. Starého města, kde platí vlastní zákony a kde přežijí jen ti nejsilnější – a které také známe již z prvního dílu. Nově pak ale povídka navazuje na zbrusu novou postavu, Johnnyho (Joseph Gordon-Levitt), který se rozhodne v kartách porazit senátora Rourka (Powers Boothe), ztělesnění všeho zla a korupce Sin City.

Štěstí se Johnnyho (Joseph Gordon-Levitt) drží jako klíště. V Sin City se ale na štěstí nehraje.

Nejvíce pozornosti je pak věnováno právě ústřednímu příběhu, Ženská, pro kterou bych vraždil, který opět uvádí na scénu drsňáka Dwighta, který se zoufale snaží ubránit se spárům mocné svůdnice Avy (Eva Green), která dokáže získat moc nad zcela každým. Dwight McArthy je ale tentokrát ztvárněn Joshem Brolinem, který tak nahradil Clivea Owena z prvního dílu. Poslední historkou je pak Nancy’s Last Dance, která byla napsána speciálně pro tento film.

Ve snímku si miniroli střihne i Lady Gaga.

Ve snímku si miniroli střihne i Lady Gaga.

Nové postavy do rázu snímku perfektně zapadají a Eva Green působí svou krásou opravdu mocně. K tomu přispívá i fakt, že si v celém filmu na oblečení moc nepotrpí, což ocení zejména mužské obecenstvo. Na druhou stranu postavy staré jako by ztratily svůj předchozí šmrnc. Marv tentokrát prostupuje všemi čtyřmi historkami a ve většině příbězích postrádá veškerou motivaci k boji, čímž působí opravdu jen jako poloopilec s touhou se dobře poprat.

Stejně tak bez šmrncu působí i striptérka Nancy, která po smrti své životní lásky Johna Hartigana začně pít a touží jej pomstít. Její příběh, jakkoli by měl být nejpůsobivější, pak překypuje mnoha nudnými scénami, které zachrání až velkolepé finále. Celé to pak zachraňuje ve svém příběhu pouze Dwight, který i v novém kabátu Joshe Brolina, získává srdce všech diváků jako rvavý sympaťák s touhou chránit ženy v úzkých.

Chybí napětí i drive prvního dílu

Jakkoli se ale tvůrci snažili o originalitu, efektní grafiku i více nahosti, film tentokrát postrádá „drive“ prvního dílu. Příběhy působí jako samostatné dílečky, kde každý sám o sobě má co nabídnout, ale dohromady k sobě tyto kousky skládačky vůbec nepasují. Příběh Dwighta a vypočítavé Avy je výborný, svižný, efektní a dravý, ale ostatní příběhy zdaleka takto nepůsobí.

Never let the monster out. Jak dlouho může Dwight odolávat svůdnici Avě?

„Never let the monster out.“ Jak dlouho se Dwightovi podaří odolávat manipulativní Avě?

Například příběh gamblera Johnnyho je až příliš plochý, stejně jako tomu je u Nancy či Marva. Celkově tedy koláž zdaleka nevyzní tak dramaticky a přirozeně, jako tomu bylo u prvního dílu.

Marv s luxusním kabátkem je pro každou srandu, postrádá ale úmysl.

Marv s luxusním kabátkem je pro každou srandu, postrádá ale úmysl.

Místo humoru více akce

Zároveň filmu chybí i absurdita prvního dílu, ke které do velké míry přispěl i Quentin Tarantino, jemuž bylo dovoleno natočit celou jednu scénu (rozhovor Dwighta s mrtvým tělem Jackieho). Jeho absurdní, přesto ale inteligentní humor dodával filmu na originalitě a lehčím tónu. Vtip filmu chybí téměř úplně a celé Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil vyznívá jako urputná snaha o vytvoření efektnější podívané, která ale postrádá cit a propracovanost předchozího filmu.

I dítě štěstěny Johnny nám trochu zvážněl.

I dítě štěstěny Johnny (Joseph Gordon-Levitt) nám trochu zvážněl.

Snad jen scéna, kdy senátor Rourke imaginárně rozkouskuje Johnnyho tělo svými pokerovými kartami, se Tarantinově rukopisu lehce přibližuje.

Přesto je to filmová událost

A jak tedy zní ortel? Jak se dalo čekat vzhledem k nečekanému úspěchu jedničky, Rodriguez se přes veškerou snahu autentičnosti a kouzlu Sin City: Město hříchu nevyrovnal. Přesto je ale Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil taková filmová událost, kterou by si žádný filmový fanoušek neměl nechat ujít. Neuvěřitelné grafické zpracování, hollywoodské hvězdy, ale i plno akce za lístek do kina rozhodně stojí. Jen je to celé tak nějak pohublejší, stejně jako postava dřív tak žensky svůdné Nancy Callihan.

Ale nezoufejte, příběhů komiksové série Sin City je ještě celá řada a Rodriguez už teď mluví o „threequelu“ toho kultovního fenoménu.

 Zdroj všech fotografií: A-Company CZ

Karolina Tomšová

Karolina Tomšová

Studentka Filozofické fakulty UK v Praze, milovnice filmů, koček, dobrého jídla a nejlépe toho všeho dohromady.

Zanechte komentář