Mravenec

Jsou malí… A jsou jich miliony. Jsou to Mravenci!

Kultura Literatura / 26.1.2013

Představte si svět, kde člověk není „pánem tvorstva“, ale jen jednou z mnoha forem života. Nejde vám to? Román Mravenci Bernarda Werbera vám pomůže.

Může nám být někdo tak malý inspirací?

Může nám být někdo tak malý inspirací?
Zdroj: foter.com

Přestože Werberovi Mravenci jsou zařazováni do žánru sci-fi, je to sci-fi zcela jiné, než na které jsme „zvyklí“. Už na přebalu knihy můžete číst, že vybočuje ze zařazení. Ale v dobrém smyslu. Mravenci jsou románem poučným, nutí vás zamyslet se nad světem a společností, ve které jste doma.

A o co v knize vlastně jde?

Do děje vstupujete ve chvíli, kdy jedna z postav, zámečník Jonathan, zdědí byt po svém strýci Edmondovi. Spolu s rodinou se do něj ihned nadšeně nastěhuje. Vše vypadá v pořádku, rodinná idylka na dosah. Jen kdyby Jonathanovi Edmond jako poslední zprávu před smrtí nezanechal varování: Nikdy nechoď do klepa!

Jak už to tak bývá, Jonathana nenapadne nic lepšího, než do sklepa vstoupit. Co tak děsivého nebo podivného ve sklepě je? Co se tam děje? Proč tam nesmí chodit? Tak se budete ptát celou dobu čtení, dokud se konečně nedostanete k závěru knihy. Jistě, název vám napovídá. Bude to mít něco společného s mravenci… Ale co? Zvědavost vám nedá a knihu prostě do konce dočtete.

Autor si společenství mravenců nevybral náhodou. Jako zkušený entomolog s rozsáhlými vědomostmi z mnoha vědních oborů, fyziky, antropologie, astronomie nebo medicíny, vám představuje mravence ze zcela nové stránky. Seznámíte se s jejich životem, způsobem boje nebo shromažďování potravy. Příběhem vás provází princezna číslo 56, mravenčí průzkumnice 103 683 nebo bojovnice 4000.

Během několika vteřin, které potřebujete k přečtení tohoto odstavce, se narodí 40 lidí… a 700 milionů mravenců.

Tři roviny, jedna „mravenčí“ kniha

Příběh je sléván dohromady třemi rovinami vypravování. Pohybujete se mezi epizodami o Jonathanovi, děním v mraveništi a k těmto dvěma přistupuje ještě Encyklopedie relativního a absolutního vědění, kterou napsal strýček Edmond. Geniální entomolog, který vás naučí „myslet jinak“, jak sám říká.

Pokud se sjednotí, dokáží všechno. Zdroj: foter.com

Pokud se sjednotí, dokáží všechno.
Zdroj: foter.com

Člověka a jeho úděl na Zemi autor pojímá jako pouhého návštěvníka v dějinách mravenců. A proč? Mravenci se dokáží přizpůsobit jakékoli ekologické zóně. Žijí v oblastech suchých i ledových, v pouštích i pralesech. Tam, kde by žádný člověk  nepřežil. Zemi osídlili nějakých 100 milionů let před námi. První předci člověka se tu objevili asi před 3 miliony let. Není těžké spočítat, kdo je tady doma déle.

Werber vidí genialitu mravenců především v jejich schopnosti pracovat k všeobecnému blahu. Mraveniště se dokáže sjednotit a táhnout za jeden provaz. Obětovat sebe ve prospěch společenství. Dokážeme to i my lidé?

Bezpečí je mým nejhorším nepřítelem. Uspává mé reflexy a tlumí mou iniciativu.

Není snad třeba říkat, že ve srovnání s mravenci není lidské společenství zase tak dokonalé, jak se snaží vypadat. Co tím básník myslí? Musíme „myslet jinak“, abychom se přenesli přes svou pýchu, abychom sami sebe nepovažovali za pány tvorstva. Protože to, že jsme větší ještě neznamená, že jsme lepší.

Nemyslíte?

Zdroj perexové fotografie: wallpaperswide.com

Hanka Fílová

Hanka Fílová

"S otevřenýma očima prošel jsem touto zemí. Je krásná! Vždyť víte. Byla mi možná víc než všechny lásky najednou a její objetí trvalo celý život." - Jaroslav Seifert, Morový sloup

Zanechte komentářVaše názory

  • Lemur

    Moje řeč! Je to geniální knížka, všichni si jí povinně přečtěte!

  • Eplyšák

    Žádný knížky, čtete Hanky recenze, ty jsou lepší… 🙂