S novou sezónou přichází i nová vizáž Švandova divadla

Divadlo Kultura / 9.9.2014

Co slibuje následujících deset měsíců přední smíchovská divadelní scéna a co si rozhodně nenechat ujít!

O tom, že v posledních letech vznikají na prknech Švandova divadla výborná představení, kterým nelze upřít i jistou dávku nevšednosti, nemůže být pochyb. Umělecký šéf Dodo Gombár v této tradici hodlá pokračovat. Po pěti letech v této pozici si vybudoval semknutý herecký soubor i celistvou dramaturgickou linii.

O sezóně 2014–2015, která nese název Na hranici – na hraně, prohlásil: „…dále posílíme naše zaměření na autorství, novátorství, hledání a objevování – a to jak prostřednictvím inscenování prověřených textů, ale především skrze texty nové, které formuje naše současnost a bezprostřední realita.“ Můžeme se tedy těšit na původní texty napsané přímo pro Švandovo divadlo i autorské kusy samotných režisérů.

Celkově se dá říct, že Dodo Gombár vítá zajímavé divadelníky zejména mladší a střední generace a je zapálený pro každou nevšední myšlenku. Například vedle oblíbených workshopů pro veřejnost vytvořit amatérský soubor. Nabídne účastníkům rozvoj v oblasti herectví a vším, co s ním souvisí, mimo jiné i psaní divadelního scénáře. Vyvrcholením by mělo být uvedení společného autorského představení ve Studiu divadla. Konkurz je vypsán na 12. září a přihlásit se do něj může kdokoliv starší patnácti let.

Nová posila hereckého souboru - Tomáš červínek a Andrea Buršová. Zdroj: Facebook divadla

Nová posila hereckého souboru – Tomáš Červinek a Andrea Buršová. Zdroj: Facebook divadla

Co je však nového mezi profesionálními divadelníky? Herecký ansámbl osvěží dva noví členové. Z brněnské Husy na provázku přibude Andrea Buršová, která je i výtečnou zpěvačkou, a z Městského divadla ve Zlíně Tomáš Červinek.

Letošní premiéry u Švandů

Na novou sezónu jsou na hlavní scéně připraveny tři premiéry. První se chystá na 8. listopad a jedná se o hru z pera Dodo Gombára. Dům bez Boha patří k finálovým textům Dramatické soutěže Cen Alfréda Radoka za rok 2008 a byl vydán i knižně. Režijně se příběhu o nesnadném návratu domů, útěcích před minulostí a o hledání pevných bodů v sobě i ve vztazích ke svým nejbližším ujal Petr Štindl.

Další novinkou je muzikál Popeláři, špinavý muzikál o čistotě, který píší Roman Sikora, Dodo GombárRoman Holý. Půjde tedy o původní český muzikál psaný přímo pro Švandovo divadlo v rytmu funky. Jeho premiéra se uskuteční 28. února 2015 v režii Dodo Gombára.

Umělecký šéf Dodo Gombár. Zdroj: svandovodivadlo.cz

Umělecký šéf Dodo Gombár. Zdroj: svandovodivadlo.cz

Publikum nezůstane ochuzeno ani o klasiku, v tomto případě Molièrova Misantropa. Kdo však zná Švandovo divadlo, již tuší, že se může těšit na moderní nastudování. Mladý slovenský režisér Lukáš Brutovský se pustil do razantní současné interpretace a představí ji na závěr sezóny v květnu. „Misantropem navazujeme na Hamleta, kterého u nás v roce 2013 zdařile inscenoval Daniel Špinar, a zároveň jím pokračujeme v dramaturgické linii nesoucí název Příběh muže/Příběh světa,“ říká Dodo Gombár.

Intimní Studio i nový design

Velkému sálu bude sekundovat nový cyklus Intimní rozhovorysuterénním Studiu. Bude se jednat o nečekaná setkání čtyř dvojic osobností z různých dob a různých osudů. Režiséři i autoři textů jsou totožní a divák se může těšit na syrový dialog Vasila BiľakaVladimírem Putinem nebo Oty PavlaArnoštem Lustigem v atmosféře, která slibuje autentičnost.

Novinky divadelní podpoří radikální změna designu. Z plakátů, programů a nových internetových stránek divadla dýchá vzdušná kombinace šedé a modré barvy. O tom, jak moc změna webovkám prospěla, se koneckonců můžete přesvědčit sami zde.

Nyní už nezbývá, než si vybrat z bohaté nabídky a vydat se ke Švandům strávit zábavný a inspirativní večer. Během září dostanou diváci i možnost vyjádřit se k vybraným recenzím a kritikám inscenací na tzv. Sloupku spravedlnosti. A možná si i přečtou něco zajímavého v plánovaném časopise Popel. Na Smíchově zkrátka nelenili a připravili nabitou divadelní sezónu.

Zdroj perexové fotografie: archiv Švandova divadla

Jana Šajtarová

Jana Šajtarová

Pocházím z Příbora, studuji v Praze výtvarné umění. Mezi mé zájmy patří mimo jiné divadlo (ve všech jeho podobách), ale to asi nikoho nepřekvapí!

Zanechte komentář