Zářijové novinky v kinech: komiksy, alternativa i ruská mafie

Film Kultura / 3.9.2014

V září 2014 nevolá jen škola, ale také mnoho nejočekávanějších filmů letošního roku. A vybere si opravdu každý – milovníci komiksů, scifi, ale i fanoušci alternativy.

Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil

Vražedně sexy Eva Green v roli Avy bude konkurovat i spoře oděné Rosario Dawson (v roli Gail). Zdroj: A-Company

Vražedně sexy Eva Green v roli Avy bude konkurovat i spoře oděné Rosario Dawson (v roli Gail). Zdroj: A-Company

SIN CITY: A DAME TO KILL FOR

akční/thriller,

USA, 2014, 103 min.

Režie: Robert Rodriguez, Frank Miller

Hrají: Mickey Rourke, Eva Green, Jessica Alba a další

Premiéra: 4. 9. 2014

Hned na začátku měsíce přichází do kin blockbuster, na který se tetelí všichni fandové Rodrigueze i komiksů – Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil. Prequel i sequel jedné z nejoblíbenějších komiksových adaptací vůbec přivádí na scénu staré i nové hrdiny. Vrátí se Marv (Mickey Rourke), který musí opět bojovat za spravedlnost, pohledná Jessica Alba (v roli Nancy), která se zase vypracuje v ostřílenou bojovnici s touhou pomstít svou životní lásku Johna Hurtigana (Bruce Willis) i Dwight, který tentokrát nalítne protřelé Evě Green v roli Avy.

Tentokrát ale Clivea Owena, který zářil v prvním díle,vystřídal ranař Josh Brolin, který u Rodrigueze zabodoval v roce 2007 v Planetě Teror.  Nově se představí i pohledný sympaťák Joseph Gordon-Levitt jako gambler toužící porazit nejmocnějšího muže města, senátora Roarka. Podaří se Robertu Rodriguezovi vstoupit dvakrát do stejné řeky a znovu odrovnat komiksové fandy perfektní grafikou, akcí, ale i absurdními scénami?

Nejhledanější muž

Na záchranu světa potřebuje Philip Seymour Hoffman pořádně silné kafe. Zdroj: Roadside Attractions

Na záchranu světa potřebuje Philip Seymour Hoffman pořádně silné kafe. Zdroj: Roadside Attractions

A MOST WANTED MAN

akční/thriller

VB/USA/Německo, 2014, 121 min.

Režie: Anton Corbjin

Hrají: Philip Seymour Hoffman, Rachel McAdams, Robin Wright a další

Premiéra: 4. 9. 2014

Hned první týden v září ale přichází do kin i další, všemi očekávaný akční film Nejhledanější muž.

Téměř poslední snímek, v němž brilantně zazářil tragicky zesnulý Philip Seymour Hoffman (2. února byl nalezen mrtev v Manhattanu, příčinou smrti bylo předávkování), držitel Oscara za ztvárnění Trumana Capota v roce 2005, vypráví příběh tajné služby v boji proti mezinárodnímu zločinu.

Vedle Hoffmana ale můžeme vidět i sličnou Rachel McAdams, která překvapivě zaměnila romantické komedie za akční drama, ale i Robin Wright, kterou můžeme znát z výborného amerického seriálu House of Cards (2013). A to zní jako velmi slibná kombinace.

O koních a lidech

Koně si jednoduše na nic nehrají. Zdroj: Film Europe

Koně si jednoduše na nic nehrají. Zdroj: Film Europe

HROSS Í OSS

drama/komedie

Island/Německo, 2014, 81 min.

Režie: Benedikt Erlingsoon

Hrají: Helgi Bjornsson, Halldóra Geirharđsdóttir a další

Premiéra: 4. 9. 2014

Chcete-li ale pauzu od všech mainstreamových akčních filmů s hollywoodskými hvězdami, nenechte si ujít islandský, komorní snímek O koních a lidech.

Ten diváky zaujal na karlovarském festivalu natolik, že přichází na plátna i těch větších, méně alternativních kin, a vypráví příběh komunity lidí, přežívajících v nevlídných podmínkách ostrova ohně a ledu v symbióze s ušlechtilými zvířaty, která bolesti svých pánů prožívají s nimi.

Jemný příběh v kombinaci s němými tvory, kteří oddaně pozorují absurditu lidí, si získá vaše srdce.

Století Miroslava Zikmunda

95letý Miroslav Zikmund nepřestává fascinovat svou vitalitou. Zdroj: Bioscop

95letý Miroslav Zikmund nepřestává fascinovat svou vitalitou. Zdroj: Bioscop

STOLETÍ MIROSLAVA ZIKMUNDA

dokumentární

Česko, 2013, 88 min

Režie: Petr Horký

Hrají: Miroslav Zikmund, Jiří Hanzelka

Premiéra: 4. 9. 2014

Na své si ale přijdou i fanoušci dokumentů, a to v září hned dvakrát. Známý to cestovatel Miroslav Zikmund popisuje dvacáté století očima cestovatele, ale i hledanou osobou číslo jedna StB.

Dramatické události 20. století v čele s druhou světovou válkou a konče i boji v tehdy koloniální Africe líčí Miroslav Zikmund se šarmem a elegancí, jako by vše bylo včera.

Století Miroslava Zikmunda ukazuje českého velikána ve zcela jiném světle a snímek by si žádný patriot neměl nechat ujít.

Více informací můžete najít v našich článcích tadytady.

Ztracen 45

Jarmila Čapková bojuje s vlastními démony i odkazem svého manžela. Zdroj: CinemArt

Jarmila Čapková bojuje s vlastními démony i odkazem svého manžela. Zdroj: CinemArt

ZTRACEN 45

dokumentární/drama

Česko, 2014, 67 min

Režie: Josef Císařovský

Hrají: Taťjana Medvecká, Saša Rašilov nejmladší a další

Premiéra: 11. 9. 2014

Ale Miroslavem Zikmundem to nekončí, v září se s českými dokumenty opravdu roztrhne pytel. Hraný dokument Ztracen 45 vypráví příběh manželky Josefa Čapka, Jarmily (Taťjána Medvecká),  která se po válce vydává po stopách svého ztraceného manžela.

Snímek tak nezobrazuje jen tragické osudy rodiny Čapků, ale i vhled do mysli zranitelné, křehké ženy, které válka vzala téměř vše, přesto ale do konce života věří, že se k ní její manžel vrátí.

V denících Jarmily Čapkové prý byla nalezena zpráva, že Josef Čapek byl spatřen několik dní po válce v Bergen-Belsenu, ač údajně zemřel na tyfus ještě před koncem války. Odhalí jeho manželka pravdu o jeho smrti?

Lepší teď než nikdy

Zahořklý Oren Little (Michael Douglas) se ve filmu bude rozčilovat o sto šest. Zdroj: CinemArt

Zahořklý Oren Little (Michael Douglas) se ve filmu bude rozčilovat o sto šest. Zdroj: CinemArt

AND SO IT GOES

romantická komedie

USA, 204, 114 min.

Režie: Rob Reiner

Hrají: Michael Douglas, Diane Keaton, Yaya Alafia a další

Premiéra: 11. 9. 2014

I v dalších zářijových týdnech se ale máme na co těšit. Hned druhý týden vás v kinech bude bavit Michael Douglas a Diane Keaton, kteří se sblíží i přes asociální povahu Douglase v roli Orena Littlea, realitního makléře, který si zakládá na své nesnesitelnosti.

Snímek se svým názvem Lepší teď než nikdy blíží romantické komedii Lepší pozdě nežli později (2003), ve které zase Diane Keaton září vedle Jacka Nicholsona. Pokud si Lepší teď než nikdy udrží kouzlo předchozí komedie z dílny Nancy Meyers (mistryně romantiky ve snímcích Po čem ženy touží či Nějak se to komplikuje), můžeme čekat příjemný podzimní snímek, který vás rozesměje i dojme.

Dárce

Černobílý svět bez veškerých emocí - opravdu taková idylka? Zdroj: Bioscop

Černobílý svět bez veškerých emocí – opravdu taková idylka? Zdroj: Bioscop

THE GIVER

scifi, akční

USA, 2014, 89 min.

Režie: Phillip Noyce

Hrají: Jeff Bridges, Brenton Twaites, Meryl Streep a další

Premiéra: 11. 9. 2014

Jste-li fanoušci sci-fi, v září si opravdu přijdete na své. Jeff Briges bude Dárcem ve filmu, zasazeném v utopistické (?) společnosti, kde lidé neznají utrpení a války, ale ztrácí tak jedinečnost lidské podstaty, jíž jsou právě lidské emoce. Brenton Twaites v roli Jonase se setkávám s Jeffem Bridgesem, který jako jediný uchovává pravou vzpomínku světa, jaký byl před násilným zásahem do myslí obyvatel.

Z utopie světa bez násilí se rázem stává dystopie, kdy jsou lidé ovládaní drogou, která limituje jejich vědomí a potlačuje lidskost jako takovou. Příběh, který zpracovává tolikrát rozebíranou myšlenku světa bez válek a lidských chyb (např. Equilibrium či jedna z prvních sci-fi knih Aldouse Huxleyho Konec civilizace) je na motivy bestselleru Lois Lowry.

Labyrint: Útěk

Chrabří hoši mají v labyrintu pro strach uděláno. Zdroj: CinemArt

Chrabří hoši mají v labyrintu pro strach uděláno. Zdroj: CinemArt

THE MAZE RUNNER

sci-fi thriller

USA, 2014, 114 min.

Režie: Wes Ball

Hrají: Dylan O’Brian, Kaya Scodelario a další

Premiéra: 18. 9. 2014

A sci-fi štafeta bude pokračovat i snímkem Labyrint: Útěk, který je na motivy stejnojmenné knihy Jamese Dashnera. Film, který se svým tématem lehce podobá Hunger Games, představuje mladého Thomase, který se probere s dalšími chlapci uvězněn na louce mezi betonovými zdmi, za nimiž se rozprostírá tajuplné bludiště.

Na rozdíl od ostatních se ale Thomas tajemného bludiště nebojí, naopak je jím zcela fascinován. Když je pak na louku, jež je jeho vězením, vyvezena dívka, která zná jeho jméno, začíná si Thomas uvědomovat, že jeho role ve vězení by mohla být zcela klíčová.

Zůstaň se mnou

Dokonalý život mladičké Mii Hall nabere nečekaný spád. Zdroj: Warner Bros.

Dokonalý život mladičké Mii Hall nabere nečekaný spád. Zdroj: Warner Bros.

IF I STAY

romantické drama

USA, 2014, 106 min.

Režie: R. J. Cutler

Hrají: Chloë Grace Moretz, Mireille Enos a další

Premiéra: 18. 9. 2014

Beznadějní romantici si ale v třetím zářijovém týdnu užijí se snímkem Zůstaň se mnou. Chloë Grace Moretz má perfektní život. Nadějná cellistka přemýšlí o své budoucnosti, když v tom přichází o vše kvůli autonehodě, při které umírá celá její rodina. Ona sama zůstává v kómatu a čelí fatální otázce – má bojovat a zůstat žít, když téměř vše, co kdy milovala, je navždy ztraceno?

Talentovaná herečka, která si získala srdce diváků jako drsné děvče v Kick Ass (2010) a následně jako zabijácká mstitelka ve filmu Carrie (2013), vás v sychravých zářijových dnech zcela jistě rozpláče a rozněžní.

I film Zůstaň se mnou je inspirován knižní předlohou. Gayle Forman představila postavu Mii Hall na stránkách svého románu z roku 2009.

Equalizer

Denzel Washington je se šéfem ruské mafie ledově klidný. Že by klid před bouří? Zdroj: Falcon

Denzel Washington je se šéfem ruské mafie ledově klidný. Že by klid před bouří? Zdroj: Falcon

THE EQUALIZER

USA, 2014, 132 min.

akční thriller

Režie: Antoine Fuqua

Hrají: Chloë Grace Moretz, Denzel Washington a další

Premiéra: 25. 9. 2014

A Chloë Grace Moretz bude lákat diváky i ve velmi očekávaném filmovém kousku Equalizer, který přichází do kin na konci září.  V něm bude Denzel Washington tajně bojovat proti násilí a nespravedlnosti právě po tom, co mu ruští drogoví dealeři Chloë alias Teri vážně zraní.

Bývalý zvláštní agent elitní jednotky se rozhodně mstít, netušíce, že tak rozpoutá válku se samým jádrem ruské mafie. Hvězda akčních snímků Washington je příslib zajímavé podívané, při které nám půjde mráz po zádech i proto, že ruská mafie, na rozdíl od superbojovníka v důchodu, opravdu existuje.

Pro ty nejvybíravější pak v kinech budou čekat i další novinky jako například:

Pod zemí – hororový snímek zasazený v pařížských katakombách (Premiéra: 4. 9. 2014)

Láska na kari – romantická komedie s Helen Mirren (Premiéra: 4. 9. 2014)

Dřív než půjdu spát – Nicole Kidman se ztrátou paměti v napínavém thrillleru (Premiéra: 18. 9. 2014)

Výchozí bod – sci-fi o vědci, který pro potvrzení revoluční teorie o evoluci oka riskuje vlastní život (Premiéra: 18. 9. 2014)

Tak si zpestřete chladné podzimní dny jedním z námi uvedených – nebo i jiných – snímků, které budou co nevidět na plátnech našich kin, a utečte tak s popcornem podzimní depresi. Je totiž opravdu z čeho vybírat!

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu, stránky distributorů, upraveno

Karolina Tomšová

Karolina Tomšová

Studentka Filozofické fakulty UK v Praze, milovnice filmů, koček, dobrého jídla a nejlépe toho všeho dohromady.

Zanechte komentář