Proč a jak se vymlouváme?

Osobní rozvoj Vztahy / 6.9.2014

Slyšíte výmluvy z mnoha koutů? A je jedním z nich i ten váš?

Lidé se vymlouvají, aby nemuseli na různá setkání, aby nemuseli do práce, do školy a aby se jednoduše něčemu vyhnuli. Ne vždy se ale člověk vymlouvá z důvodu toho, že by se na danou činnost netěšil.

Bolí mě hlava

Tuhle výmluvu neznáte? Možná to bude tím, že bezhlavě věříte každému slovu, které určitý člověk vypustí z úst. Výmluvy létají kolem nás jako malé kometky ve vesmíru – neustále a ani o nich nevíme. Pokud se ale zaměříte na vaše okolí pozorněji, zjistíte, že u některých osob se výmluvy vyskytují velmi často a věta „Bolí mě hlava“ je už jaksi nudná – a vy se zkusíte naučit, jak takovou výmluvu rozeznat od opravdové omluvy. A platí to samozřejmě i při sexu. Určitě znáte mnoho vtipů, které kolují mezi lidmi a týkají se toho, že se ženy vymlouvají mužům, že je bolí hlava, a proto nechtějí sex.

Ne vždy je omluva výmluvou! Zdroj: foter.com

Ne vždy je omluva výmluvou! Zdroj: foter.com

Výmluva může být:

– opakovaný důvod pro neuskutečnění čehokoliv

– až fantastický důvod pro zrušení čehokoliv

– nelogická omluva

– naprosto nereálný argument

Rovnou ti říkám – nemám svůj den

Už vám někdy někdo řekl něco opravdu na rovinu? Že se zrovna v den vaší společné schůzky necítí nejlépe a chce se raději válet v posteli? Ne? To je škoda. Jelikož můžete v takové situaci vnímat, co to s vámi dělá, a naučit se přijímat upřímnost a důvěru bez jakékoliv přetvářky. Pokud to však člověk (adresát) nepřijme, pak vede boj s vlastním egem. Nemluvíme tady o chorobném odmítání činností, protože chcete každý den ležet v posteli, ale občas to tak máme jednoduše všichni. Jen si dejte ruku na srdce a sami si řekněte, kolikrát jste řekli dotyčnému člověku pravdu a kolikrát ne. Hm? Zkuste příště být upřímní. A místo domluvené činnosti může dojít k tomu, že si uděláte peřinový mejdan u vás doma.

Neukazujte bezdůvodně prstem, příště může někdo ukázat na vás... Zdroj: foter.com

Neukazujte bezdůvodně prstem, příště může někdo ukázat na vás… Zdroj: foter.com

Já za to nemůžu

Jiným typem výmluvy je to, když se vám něco nepovede, ale vymluvíte se, že vy za to přece nemůžete. A mnohdy toto vymlouvání doprovází ještě ošklivé ukázání prstem na zcela nevinnou osobu, která trpí místo vás. Co z toho člověk má? Radost? Úlevu? Lidi – to přece není čestnost. A co kdybyste se přiznali? Ptáte se, co byste získali? Co třeba radost, že jste dokázali přiznat chybu. Možná i špetku uznání od šéfa, že jste upřímní. A především cennou zkušenost, ze které se můžete poučit. Co je proti tomu všemu radost z neštěstí druhého a nějaká úleva, že nebudete potrestaní? Jedno velké nic.

Výmluvy, výmluvy, výmluvy…“

Odhoďte předsudky!

Když se vám kamarád omluví, že mu dnes do vašeho programu něco přišlo, nebuďte hned naštvaní, protivní. Vždyť ani nevíte, co si našel jako náhradu za váš společný program. Je to váš přítel? Zajímejte se, ale nesuďte. Možná je váš přítel bez práce a jde na pohovor. Možná je to váš partner a zrušil to proto, aby mohl přichystat nějakou večeři s příjemným programem jako překvapení pro vás. Pochopení – to je to, co by se člověk měl naučit, protože ho je ve společnosti stále méně a méně.

Pokud se chcete vymlouvat, zamyslete se prvně, proč to vlastně chcete udělat, a řekněte nakonec pravý důvod, nebudete muset mít špatné svědomí a pocity viny, že jste někomu lhali. A pokud se vám někdo omluví a zruší společný program, snažte se pochopit proč a neodsuzujte hned po tom, co vám řekne „dneska se neuvidíme„.

Držíme palce a bez výmluv!

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Denisa Jelínková

Denisa Jelínková

Miluju barvy, hudbu, focení a psaní. Možná se stanu jednou spisovatelkou - takovou, která bude po večerech vysedávat v houpacím křesle a psát a psát a psát. Fotografování je mou srdeční záležitostí - fotoaparát jsem dostala jako dárek ♥ Takže si užívám každé cvaknutí.

Zanechte komentář