Co nás zaujalo v srpnu?

V obraze / 6.9.2014

Pochod gayů, ebola, výlet na fichtlech do Maroka, konec prázdnin a další.

Srpen, poslední měsíc letních prázdnin, je za námi a my se můžeme společně ohlédnout za událostmi, které se během něj staly. Copak nás zaujalo tentokrát? 

Šíření obávané eboly

Přestože jedno nebezpečí nám hrozí z východu, média nás varují před dalším strašákem z Afriky. Smrtící virus nemoci zvané ebola se stal postrachem nejen Afriky, ale i Evropanů a obyvatel dalších kontinentů. V jejím prozatímním největším působišti, v západní Africe, je nejvíce napadena Libérie, Guinea a Sierra Leone. Špatnou zprávu před pár dny přinesla agentura WHO, podle které minulý týden došlo k největšímu nárůstu nakažených v tomto roce. Celkový počet lidí, kteří onemocněli virem eboly, je nejvyšší od roku 1976, kdy byla nemoc objevena. Uklidňovat nás do jisté míry může zpráva od odborníků, podle kterých je riziko rozšíření této nemoci až do našich končin malé. Přesto Evropa přistoupila k četným opatřením a hrozící nebezpečí bere v potaz i Česká republika. Speciální zařízení se nachází například v Těchoníně na Orlickoústecku.

13717995444_e384892f0b_o

Ebola v západoafrickém státě Guinea. Zdroj: foter.com

Do Afriky tentokrát na fichtlech

Možná jste zaznamenali bláznivý, ale úctyhodný kousek skupinky lidí, kteří v trabantech projeli nejdříve Afriku, poté Jižní Ameriku. S odvážnými cestovateli a milovníky netradičních dopravních prostředků jako kdyby se roztrhl pytel. Trojice kamarádů ze Dvora Králové nad Labem si dala za cíl dojet do Afriky na legendárních fichtlech. Cesta trvala necelý měsíc a navštívili při ní osm států (sedm evropských států a Maroko). Posádka se skládala z Petra Stejskala a Dominika a Petra Vaňkových. „Byl to úžasný zážitek, na který budu vzpomínat celý život,“ zhodnotil Dominik Vaněk svůj neobvyklý výlet pro server Idnes.cz.

S dvojčaty a bez peněz?

Zdá se vám, že v posledních letech se rodí čím dál více dvojčat či vícerčat? Vaše podvědomí vás neklame, růst potvrzují statistiky. Zatímco v roce 1992 se narodilo 1 151 dvojčat, v roce 2012 to již bylo 1 987. Možná právě tento fakt přiměl Ministerstvo práce a sociálních věcí k přípravě speciální pomoci pro rodiny s více dětmi stejného věku. Starost o malé novorozence je totiž náročná jak fyzicky, psychicky, tak i finančně. O celé problematice se začalo více diskutovat po narození paterčat rodině v Milovicích. Problém spočívá v tom, že sumy vyplácené rodinám s dětmi, mezi nimiž byly větší věkové rozestupy, byly znatelně vyšší než u těch, kterým se děti narodily současně. To nezní fér, že? Dopřejme maminkám, které mají starostí kolem dětí nad hlavu, alespoň finanční pomoc.

Gayové, lesby a konzervativní křesťané v Praze

Jeden den a dva naprosto odlišné průvody uspořádané v centu Prahy. Zatímco gayové, lesby, bisexuálové a transsexuálové se svými pestrobarevnými plakáty, vlajkami a kostýmy procházeli v rámci zakončení festivalu Prague Pride 2014 ulicemi Prahy, skoro na stejném místě se sešli též jejich odpůrci, náboženští konzervativci a zastánci krajní pravice. Ač se střet naprosto odlišných názorů na jednom místě mohl zprvu zdát příliš riskantní, nakonec se celou akci podařilo udržet pod kontrolou a došlo jen k drobným zásahům proti lidem, kteří chtěli průvodům zabránit.

Pochod Prague Pride se v Praze konal již počtvrté.

Pochod Prague Pride se v Praze konal již počtvrté. Foto z roku 2012. Zdroj: foter.com

Změňme termín letních prázdnin!

Poslední bod měsíčního přehledu se bude týkat převážně školáků, studentů a učitelů. S nedávným prvním dnem nového školního roku se vám jistě musela v hlavě promítnout otázka, jak je možné, že počasí za okny je tak studené a nevlídné, když jsou přece letní prázdniny? Podnebí si v poslední době dělá, co se mu zlíbí, a věci, které se ve společnosti tak snadno zaběhly, měnícímu se počasí nestíhají. Co takhle změnit termín letních prázdnin? Být pryč ze školních lavic od června do července a v srpnu pak (hurá) zpátky? Původní záměr uvolnit děti ze školy kvůli pomoci rodině při sklizni a na polích se v moderní době vytratil, máme tedy v určování termínu ruce volné. Mimochodem prázdniny začínající červnem zavedli například již ve Finsku, Estonsku, Litvě, Švédsku a dalších zemí. Pokud by se podařilo myšlenku dotáhnout do konce, mohli bychom deštivé srpnové dny s klidem trávit pochrupováním ve školních lavicích. Co více si přát?

0010042438P-1920x1280

Co takhle změnit datum prázdnin? Zdroj: foter.com

Krásné září všem!

Zdroj perexové fotografie: Willie Cloete, sxc.hu

Markéta Popelářová

Markéta Popelářová

Na světě je plno věcí, které mě dokážou nadchnout. Ale když začnete konverzovat na téma vzdělávání, věřte mi, jdete na jistotu. Stejně tak si ale s vámi ráda popovídám o cestování, jazycích, zajímavých lidech, hezkých kavárnách a minimalismu. Nejen prostřednictvím článků se pokouším přispět k tomu, aby se lidé dozvídali o nových projektech a myšlenkách, které by je mohly inspirovat k cestě za svými vlastními cíli. Protože na dělání toho, co nás baví, není v životě nikdy pozdě.

Zanechte komentář