Vydejte se do Národního parku Redwood, lesa gigantů

Cestování / 4.10.2014

Pokud se chystáte na západní pobřeží USA, rozhodně si nenechejte ujít Národní park Redwood, který se pyšní nejvyššími stromy světa.

Kalifornie se řadí mezi nejnavštěvovanější státy v USA. A není divu! Množství národních parků, kolébce filmového průmyslu a stovkám kilometrů mořského pobřeží by odolal jen málokdo. My se dnes podíváme do jednoho z četných národních parků, který se může chlubit světovým unikátem. Je totiž domovem nejvyšších a nejstarších stromů světa.

Národní park Redwood se rozkládá na severu Kalifornie nedaleko hranic se státem Oregon. Zaujímá rozlohu přes 158 kilometrů čtverečních a národním parkem byl vyhlášen v roce 1968. O dvanáct let později byl rovněž zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Jméno parku je odvozeno od červeného dřeva sekvojí, které jsou pro Redwood charakteristické.

NP Redwood

Národní park Redwood je turistickým magnetem Kalifornie. Zdroj: foter.com, Steven Bratman

Mamutí stromy

V dávném pravěku pokrývaly sekvoje téměř všechna místa na Zemi. Dnes se jejich výskyt omezuje pouze na americké státy KalifornieOregon, kde rostou už jen dva druhy – sekvoje vždyzelená a sekvojovec obrovský. Dřevo „mamutích stromů“ je mimořádně tvrdé a odolné, proto docházelo v minulých stoletích k těžběrozsáhlému pustošení sekvojových porostů. Do dnešních dob se dochovalo pouze něco málo přes deset procent původních ploch porostlých těmito stromy.

NP Redwood

Kmeny některých sekvojí dosahují gigantických rozměrů. Zdroj: foter.com, Joi

Sekvoje dorůstají výšky až sto metrů, průměr kmene je asi šest metrů a kořeny sahají až do vzdálenosti dvaceti metrů. Stromy se průměrně dožívají 500 až 700 let, ovšem v některých případech se stáří odhaduje i na neuvěřitelných 2500 let, což z nich tvoří nejdéle žijící organizmus na zemi.

Nejvyšší žijící strom se nachází právě v NP Redwood – jedná se o 115,5 metrů vysokou sekvoji vždyzelenou jménem Hyperion. Zato nejobjemnější strom světa najdeme v Národním parku Sequoia ve střední Kalifornii. Sekvojovec obrovský s názvem General Sherman je sice vysoký „pouhých“ 83 metrů, ovšem obvod kmene měří něco málo přes 31 metrů, objem jeho dřeva se odhaduje na 1400 m3 a váží více než dva tisíce tun!

vodopád Redwood

NP Redwood nabízí mnohem víc než jen „stromy“. Zdroj: foter.com, mexperience

Ačkoliv původní domovinou sekvojí je Kalifornie, v minulých stoletích byly uměle sázeny i na ostatních kontinentech. Některé z nich najdeme dokonce i v Česku, ovšem ty se s výškou několika desítek metrů nemohou s těmi v Kalifornii v žádném případě měřit. To může být od důvod víc, abyste se do Spojených států vydali a spatřili tyto rekordmany na vlastní oči.

Zdroj perexové fotografie: foter.com, Scrubhiker

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář