Kauza muslimských dívek na české střední škole

V obraze / 9.9.2014

Začátkem loňského školního roku proběhly médii zprávy o muslimkách, které ukončily studium na pražské zdravotnické škole kvůli zákazu zahalování při výuce.  

Nyní se zájem o tuto kauzu znovu jitří s tvrzením veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové, která se za muslimské dívky postavila. Ředitelka školy podle jejích slov svým zákazem porušila Listinu základních práv a svobod.

Stejná pravidla pro všechny

Při zdůvodnění svého zákazu se ředitelka střední zdravotnické školy v Ruské ulici opírala o školní řád, který studentům zakazuje pokrývky hlavy. Muslimské dívky se tedy logicky měly přizpůsobit školnímu řádu a šátky při vyučování a vykonávání praxe odložit. Zákaz přitom v řádu školy není náhodou a podporuje jej i fakt, že ve zdravotnictví je nutné striktní dodržování hygienických předpisů včetně povinné uniformy.

Turistky v Islámských státech také musí ctít místní pravidla. zdroj: commons.wikimedia.org

Turistky v Islámských státech také musí ctít místní pravidla.
Zdroj: Master Sgt. William Greer (U.S. Armed Forces), commons.wikimedia.org

Pokrývka hlavy, nebo symbol vyznání?

Ohlasy podporující muslimské dívky ředitelce odporovaly tvrzením, že hidžáb je symbolem vyznání muslimské víry, a proto jej v podstatě nelze považovat výlučně za pokrývku. Přesto ale i na tento argument lze reagovat – i symboly křesťanského vyznání, jako kupříkladu přívěšky na krk, totiž studenti musí při vykonávání praxe (kde je zakázáno také nošení šperků) sundávat.

Promluvil i prezident

K problematice muslimských šátků nejen na českých školách se vyjádřil i prezident České republiky Miloš Zeman těmito slovy.

Šátkem to začíná, burkou to končí (typy muslimských šátků se dělí na hidžáb, dupatu, abáju, čador, nikáb a burku, podle stupně zahalení – pozn. redaktora).

Studenti se za ředitelku postavili

Studenti, kterých se celá kauza pochopitelně dotkla, se rozhodli v odpověď na některé zavádějící informace poskytované médii sepsat petici, ve které ředitelku školy otevřeně podpořili.

Naší snahou je poukázat, že na Střední zdravotnické škole v ulici Ruská jsme se my, studenti, nesetkali s žádnými projevy diskriminace a potlačování základních svobod ze strany pedagogického sboru či vedení školy.

Studenti školy, kde k incidentu došlo, nasbírali ve svých řadách přes tři stovky podpisů.

Nová vlna kritiky

Téměř po roce jsou média opět v pozoru a informují o tvrzení Anny Šabatové, že hidžáby do českých škol patří a jejich zakazování je dikriminační.

K problému se ve čtvrtek 28. srpna vyjádřil na svém facebookovém profilu také primátor hlavního města Prahy Tomáš Hudeček.

Jelikož je zákon v této věci nejednoznačný, respektuji výklad paní ombudsmanky Šabatové ohledně šátků na školách. Vzhledem k vývoji ve světě a zejména v západní Evropě si dovedu představit, že se naše společnost na tzv. „šátkovém zákoně“ v dohledné době shodne.

I mezi komentáři z řad občanů České republiky na toto téma převažují názory typu – „naše země, naše pravidla“. Některé komentáře jsou bouřlivější, jiné naopak předesílají, že lidská práva jsou pro pisatele prioritou, přesto se ale ve výsledku často shodují.

Zdroj perexové fotografie: Nick Leonard, commons.wikimedia.com

Zuzana Marková

Zuzana Marková

Studentka se stálou snahou zjistit, kam patří. Zajímá ji móda, filmy i divadlo.

Zanechte komentářVaše názory

  • Marta

    Ať to zní jakkoliv diskriminačně, jsem se zákazy pro muslimskou část obyvatel na našem území jedině pro.