České designové výrobky, které zná svět

Design / 19.9.2014

Hračky, židle, sklo… ale dokonce i tenisky. Tyto české výrobky znají lidé po celém světě!

Nafukovací hračky od Libuše Niklové

I přesto, že Libuše Niklová hračky vytvářela v minulém režimu, spojují nadčasovost a užitečnost s krásným estetickým prožitkem. Díky své originalitěnekonvenčnímu přemýšlení dokázala vytvořit z běžné nafukovací hračky nezapomenutelný designový prvek. V dnešní době se z nich stává téměř sběratelský objekt a objevily se například na různých designových soutěžích i výstavách po celém světě a před rokem také na Designbloku 2013.  Návrhy Niklové se nechali inspirovat i současní čeští designéři jako například Jerry a Anna Kozovi nebo Jan Čapek, a tak vznikly krásné nové vzory a tvary hraček.

Nafukovací hračky. Zdroj: www.designbuy.cz

Nafukovací hračky. Zdroj: designbuy.cz

Botasky – obuv jako design

Značka Botas byla na český trh uvedena národním podnikem Botana, který sídlil na Pardubicku. Kultovně známý model tenisek Botas Classic byl představen v roce 1966. Lidový pojem “botasky” se ujal až v 80. letech – v této době totiž boty prošly značnou modernizací. V roce 2009 byla pod názvem BOTAS 66 představena zcela nová kolekce ve spolupráci s grafickými designéry Janem Klossem a Jakubem Koroušem. Nová kolekce slaví obrovský úspěch a vyhrála první místo na cenách Czech Grand Design v kategorii Výrobce roku.

Legendární „botasky“. Zdroj: botas.cz

„Boty od firmy Botas jsou mojí stálicí v botníku už několik let. Jako první jsem si vybrala model s českými lvy. Zaujaly každého, design byl vtipný a zároveň bylo jejich nošení nadmíru pohodlné. A vydržely dlouho! Momentálně nosím boty proti konci světa, snad v naději, že mi nějak pomohou – zatím to funguje! Nedám na tuhle značku dopustit, boty se příjemně nosí a jen tak se vám nerozpadnou, navíc se jedná o českou značku. Co víc si přát?“

Barbora Švarcová, editorka sekce Divadlo

Židle číslo 14. Zdroj: ton.eu

Židle číslo 14. Zdroj: ton.eu

Židle číslo 14

Ikonickou židli číslo 14, takzvanou “thonetku”, někdy viděl asi každý z nás. Málokdo ale ví, že byla vyrobena v Koryčanech na Moravě.  Výrobcem je česká firma Ton, kterou založil Michael Thonet. První kusy se začaly vyrábět již v roce 1859 a jen do roku 1930 se prodalo více než 50 milionů kusů. Stala se oblíbenou hlavně díky své lehkosti (vážila okolo tří kilogramů), byla pohodlná a velmi odolná. Firma Ton židli stále vyrábí, dokonce i z jiných materiálů a v jiných barvách, ale klasická buková thonetka je věčná stálice.

Sklo Moser

Sklo Moser. Zdroj: www.moser-glass.com

Sklo Moser. Zdroj: moser-glass.com

Křišťálový globus Moser.

Křišťálový globus Moser. Zdroj: moser-glass.com

Sklárna Moser byla založena Ludwigem Moserem v Karlových Varech v roce 1857 a již v roce 1922 patřila mezi naše nejluxusnější a nejvýznamnější sklárny. Sklo Moser bylo již téměř od svého vzniku používáno v té nejvyšší společnosti různých panovníků, vládců a sklárna se také stala císařským dvorním dodavatelem. Vše díky precizní práci, originalitě, vysoké kvalitě, krásnému designu a ekologicky čistému křišťálu. V současné době sklárna vyrábí velké množství různých výrobků, například slavný Křišťálový globus pro MFF Karlovy Vary, a také spolupracuje s nejrůznějšími designéry a vytváří nové kolekce krásného nadčasového skla.

Českých výrobků, které dobyly svět, je samozřejmě nespočet a tento výčet je jen opravdu malý zlomek. Český design se rozrůstá a my jen doufáme, že jich bude stále víc a víc.

Zdroj perexové fotografie: koláž designbuy.cz, moser-glass.com, botas.cz (upravila Justýna Zahradilová, Generace 21)

Justýna Zahradilová

Justýna Zahradilová

Mám ráda umění, dobré filmy, dobré víno a ticho v galeriích.

Zanechte komentář