Přišel čas vytapetovat

Design / 7.9.2014

Namísto obrazů nebo plakátů použijte barevné tapety, jejichž výsledek je mimořádně efektní!

Už jste o tom slyšeli? Klasické barevné výmalby pokojů jsou nudné a časem každému z nás zevšední. V tomto případě je nejlepší vybavit se tapetami, které mají nejen nápaditý vzhled, ale taky se dají snadno sundavat a měnit.

Doporučujeme koupit větší rozměry tapety. I zbytky se dají vkusně a kreativně využít.

Je z čeho vybírat

Asi všichni pamatujeme na tradiční papírové tapety, které složitě nanášely na zeď a ještě složitěji se z ní dostávaly pryč. Nemluvě o tom, jak nehezky občas vypadaly nerovnosti, které už nešly za žádnou cenu odstranit. Máme to ale štěstí, že výrobci přišli s novinkami, jako jsou vinylové, vliesové, textilní či hedvábné tapety. Jejich aplikace je snadná, mají dlouhou životnost a jejich vzhled je naprosto bezkonkurenční.

Důležitými hledisky, kterými byste se měli při koupi jakékoliv tapety řídit, jsou především omyvatelnost, stálost barev na světle, způsob lepení a odstraňování. Rozhodující jsou také materiály, rozměry, hmotnost a trvanlivost každé tapety. Dnešní životnost tapet by se měla optimálně pohybovat mezi 10-15 lety.

Živé barvy v interiéru prozáří i ten nejdeštivější den. Zdroj: tapetymetroflorenc.cz

Živé barvy v interiéru prozáří i ten nejdeštivější den. Zdroj: tapetymetroflorenc.cz

Co říkáte na vinyl?

Vinylové tapety se doporučují převážně do místností, kde vládne často vlhkost – kuchyně a koupelny. Díky jejich silné odolnosti vůči vlhku určitě nebudete muset řešit vzniklé bubliny nebo nerovnosti na ploše. Jsou vyrobeny z umělé hmoty a celulózy, která dodává tapetě částečnou izolaci. Pokud máte v úmyslu zakrýt nesrovnalosti ve zdi, není lepšího řešení, než použití právě tohoto druhu tapety. Vinyl je možno nanášet na zeď, sádrokarton, betonové panely, dřevotřískové desky i umakart. Tento druh tapet se považuje za cenový střed mezi papírovými a vliesovými tapetami. Za roli v obchodě dáte přibližně 250 Kč.

Přijdou vám takovéto tapety stále moc obyčejné? Pak nepřehlédněte článek Když už tapety, tak ve 3D!

Použití

Vinylové tapety se lepí pomocí lepidla, které se nanáší jak na stěnu, tak i na rub tapety. Nejprve se lepidlo natře na tapetu, nechá se 3 minuty působit a poté se od vrchu dolů pomalým posouváním nalepí na zeď. Po chvilce se tapeta přejede kartáčem nebo stěrkou a vyhladí se drobné nesrovnalosti.

Přírodní či kamenné vzory nemusí nutně zapadnout pouze v koupelně nebo kuchyni. Zdroj: tapetymetroflorenc.cz

Přírodní či kamenné vzory nemusí nutně zapadnout pouze v koupelně nebo kuchyni. Zdroj: tapetymetroflorenc.cz

Zkoukněte i nabídku vliesových fototapet a vytvořte si z ložnice třeba i exotický prales!

Jednodušší už to být nemůže

Na řadu přichází vliesové („flísové“) tapety, které jsou skutečným darem z nebes, co se týče aplikace. Lepí se za sucha a tak stejně se i sundavají. Lepidlo se nanáší pouze na stěnu. Odstranění tapety jde hladce a bez trhání. Doporučuje se nejprve tapetu přejet drátěným kartáčem, aby se v tapetě vytvořily prodyšné dírky pro lepší odnímatelnost. Snadnou manipulaci zajišťuje materiál tapety, který je tvořen netkanou textilií ze syntetických vláken. Díky tomuto materiálu mají vysokou překrývací vlastnost a vyznačují se dobrou omyvatelností. Spektrum využití je podobné jako u vinylových tapet a cenově se pohybují okolo 300 Kč za jednu roli.

Abstraktní a geometrické vzory jsou už opravdu pro odvážlivce. Ale vypadají kouzelně! Zdroj: tapetymetroflorenc.cz

Abstraktní a geometrické vzory jsou už opravdu pro odvážlivce. Ale vypadají kouzelně! Zdroj: tapetymetroflorenc.cz

Pravidla barevné sladěnosti

Každý, kdo si chce interiér vkusně zařídit, by se měl alespoň trochu zasvětit do problematiky barev a jejich ladění. Obecně platí, že se barvy řadí na studené a teplé odstíny. Ty studené, jako je například modrá, zelená nebo fialová barva, vám vytvoří v místnosti iluzi většího prostoru. Teplé odstíny se postarají o pravý opak. Žlutá, červená a oranžová, jsou energické barvy a měly by zabírat menší plochy v místnosti.

Z barvy a vzoru tapety by se měl odvíjet celkový styl a vzhled interiéru. Doporučujeme tedy ostré a agresivní barvy doplnit klidnými až studenými odstíny (platí to i naopak). V kurzu jsou momentálně optimistické a něžné barvy, které nedráždí a zároveň v sobě skrývají osobitost.

A v jakých barvách hraje váš interiér? Podělte se s námi o vaše zážitky s tapetováním do komentářů.

Zdroj perexové fotografie: tapetymetroflorenc.cz

Anna Kovárová

Anna Kovárová

S láskou pro design jsem se narodila, ale lásku ke psaní ve mně vzbudila Generace 21. Jsem ráda, že jsem našla zalíbení v tom co dělám :-)

Zanechte komentář