Izmir – moderní velkoměsto, ze kterého dýchá minulost

Cestování / 14.9.2014

Byli jste už letos na dovolené? Nebaví vás jen ležet na pláži? Rádi poznáváte netradiční turistické destinace? Zkuste Izmir!

Výkladní skříň Turecka, takovou pověst má Izmir, do roku 1922 nazývaný Smyrna. Není divu. Čtyřmilionová metropole Egejského regionu skutečně má co nabídnout. Multikulturní atmosféra, památky, útulné kavárny, vynikající restaurace, kluby. Každý si najde to své.

Cesta je bezproblémová

První věc, kterou je třeba zvážit při cestě nejen do Izmiru, ale kamkoliv na světě, je to, jak se tam dostat. Pro člověka z České republiky je asi nejlepší variantou cesta letadlem z Prahy přes Istanbul, která trvá cca 6 hodin i s přestupem, záleží však jak navazují lety. Využijete-li služeb Turkish Airlines, budete mile překvapeni chutnou muslimskou i mezinárodní stravou a ochotným palubním personálem, který vás v průběhu letu bude provázet. Je zde samozřejmě i varianta přestupu na autobus z Istanbulu, ta se však příliš finančně nevyplatí.

výletní parník v zálivu

Výletní parník v zálivu.

Ihned po příjezdu do města budete mile překvapeni moderní nadzemkou „Izban“ vedoucí až na letiště (Praha může jen závidět). Navazuje na klasické metro, kterým se dostanete až do centra města – zastávka Konak. Vystoupíte z metra a můžete začít nasávat ducha Izmiru.

Od Amazonek k mešitám

Město podle legendy založily před 8 000 lety Amazonky, dívčí bojovnice, které žily v této oblasti. Je tedy zřejmé, že se jedná o jedno z nejstarších sídel nejen v Turecku, ale na celém světě. Za svou dávnou historii byl Izmir dotčen nesčetnými civilizacemi – Lýdy, Peršany, Řeky, Římany, Araby, Byzantinci, Seldžůky až po dnešní Turky. Narodil se zde snad i jeden z nejznámějších básníků starověku, autor eposů Ilias a Odyssea, Homér.

Co národ, to stavba

Věž s hodinami.

Věž s hodinami.

Chcete-li si udělat přehled, co se vlastně nachází v Izmiru, nechte se vyvézt nahoru výtahem z roku 1907. Nazývá se Asansor a byl zkonstruován židovským obchodníkem Nesim Levi. Před vámi se objeví panorama moderní zástavby s vysokými administrativními budovami, záliv s množstvím nákladních lodí a starší domy nahusto na sebe nalepené a vytvářející typickou středomořskou atmosféru.

Symbolem města je věž s hodinami. Byla věnována osmanskému sultánovi německým císařem Vilémem II. na znamení německo-osmanského přátelství. Ukazuje čas s německou přesností a fontánky v jejích čtyřech rozích skýtají v horkém počasí příjemné osvěžení.

Máte-li rádi nakupování či jen atmosféru muslimského krytého tržiště, jděte do Kizlaragasi Han. Opatříte tady všechno od kvalitních látek přes hudební nástroje až po vynikající medové zákusky. Toto tržiště vzniklo v roce 1744 a je typickou stavbou tzv. Otomanské architektury.

Město bylo typické svojí náboženskou rozmanitostí. Až do roku 1922 mělo z poloviny řeckou, a tedy křesťanskou populaci. Město dokonce krátce po první světové válce patřilo k Řecku, ale národní hrdina Mustafa Kemal Řeky porazil a vytvořil Turecko tak, jak jej známe dnes. Přesto se zde zachovalo několik kostelů. Asi nejznámější je kostel svatého Polykarpa z roku 1625. Pochopitelně zde stojí také množství mešit, a dokonce i dvě synagogy.

Draze pít, levně jíst

pida

Pida.

Na promenádě, můžete vidět nesčetné rybáře a děti, které se koupou v nepříliš čisté vodě v zálivu. Pokud budete pokračovat po pobřežním chodníku, brzy dojdete do mekky společenského života ve městě. Říká se jí Kordon a poznáte ji spolehlivě podle lidí vysedávajících na trávníku a množství drobných živnostníků prodávajících čerstvé slávky s rýží, kukuřici a vajíčka natvrdo.

Po setmění tato část města ožívá ještě více, protože do ní přímo ústí ulice plná nočních klubů navštěvovaných místními, ale i zahraničními studenty. Pokud se rozhodnete takový klub navštívit, pak vězte, že můžete sice zažít nejlepší party svého života, je ale nutné si dávat pozor na ceny alkoholických nápojů, které jsou pro Čecha velmi vysoké, pivo stojí běžně kolem 10 tureckých lir, což odpovídá zhruba 100 českým korunám.

Pokud zabloudíte do některé menší uličky, narazíte na množství kaváren, kde si můžete objednat vodní dýmku nargilé a vychutnat si ji třeba s čajem Rize nebo se skutečnou tureckou kávou připravovanou do malých šálků s velkým množstvím cukru. Na jídlo můžete zajít do některé z mnoha zdejších restaurací, kde vám rádi připraví levné a chutné místní pokrmy. Za sebe mohu doporučit turecký chléb pida s jehněčím masem, který pro skupiny umí připravit i v dvoumetrové verzi.

Řecko je blízko

Efesos

Efesos.

Okolí města rozhodně také stojí za to. Asi hodinu cesty na západ leží středověké městečko Cesme, kde se nacházejí nádherné pláže a můžete si odsud udělat výlet na asi čtyři kilometry vzdálený řecký ostrov Chios, kde se vyrábí anýzový alkoholický nápoj raki, což je však původně turecký národní nápoj. Na jih od Izmiru leží starověké město Efesos, kde můžete obdivovat antickou architekturu. Jste-li milovníkem vína, zajeďte do horské vesničky Sirince, kde můžete vedle klasických vín z hroznů ochutnat třeba víno z melounu nebo z moruše.

Chcete pocítit dávnou historii, dobře se najíst a zažít Turecko v poněkud netradiční podobě? Stačí jen sbalit kufry a vydat se na cestu za poznáním města, které už po tisíciletí opravdu žije.

Zdroj všech fotografií: Tomáš Stavrovský, Generace 21

Tomáš Stavrovský

Jsem studentem Právnické fakulty Univerzity Karlovy a je mi 22 let. V Generaci 21 působím jako redaktor sekce Cestování a v Obraze. Píšu zejména o vlastních zážitcích z cest, čas od času připomínám některé historické osobnosti nebo se vyjadřuji k aktuálnímu dění.

Zanechte komentář