Meloun je zdrojem mnoha vitamínů

Na talíři / 29.8.2014

Ačkoliv konec léta se přiblížil, melouny jsou k dostání stále. Navíc je teď koupíte za nejvýhodnější ceny.

Meloun je ve skutečnosti zelenina. Patří do čeledi tykvovitých a botanicky je považován za bobuli.

Melouny jsou v dnešní době již dostupné celoročně, ale v zimě si sáhnete hodně hluboko do kapsy. Nejlepší ceny jsou v létě a především na konci, kdy je třeba nakoupené ovoce doprodat, než shnije.

Koupíte-li meloun již naporcovaný, snězte ho nejlépe hned daný den, maximálně druhý den. Orientujte se také podle cedulky, kde bude datum spotřeby. Celý meloun vám v lednici vydrží i několik dní.

Druhy melounů jsou vlastně dva

Ačkoliv se na pultech vyskytuje několik druhů melounů, rozdělujeme je na dvě skupiny. Vodní a cukrový meloun. Vodní meloun je klasický červený meloun, který známe od malička. Cukrový meloun má několik poddruhů a na český trh se v takovém měřítku jako dnes dostal mnohem později.

Vodní meloun

Existují i odrůdy se žlutou dužinou

Tento druh všichni důvěrně známe. Název nezískal jen tak. Obsahuje kolem 90 % vody. Jde o největší odrůdu melounu. Rozhodně však neplatí čím větší, tím lepší. Nejchutnější melouny mají kolem 2 kg. Kromě zavodnění organizmu je také vhodný pro zvýšení vitamínu C.

Salát s červeným melounem a sýrem

A zbytek si dejte k svačině! Zdroj: freeimages.com/ Uploaded by: irum

A zbytek si dejte k svačině! Zdroj: freeimages.com/ Uploaded by: irum

Suroviny:

  • vodní meloun
  • kozí sýr/sýr feta/balkánský sýr
  • vlašské ořechy
  • citron

Nakrájejte vychlazený meloun a sýr na kostičky. Sýr můžete použít podle vaší chuti. Skvělý je kozí sýr, ale pokud je pro vás příliš aromatický, zkuste jinou variantu. Přidejte ořechy (opět je možné zkusit i s jinými druhy) a pokapejte citronovou šťávou.

Cukrové odrůdy

Představíme vám pět odrůd. Všechny jsou velmi sladké a menší než vodní meloun.

Meloun Cantaloupe

[two_third]

Pojmenován podle obce Cantalupo blízko Tivoli (Itálie). Cantaloupe se začal pěstovat na počátku 18. století ze semínek dovezených z Arménie. (citováno)

[/two_third]

Jde o kulatý meloun. Dužina má oranžovou barvu a kůra je světle zelená se vzory. Chuťově je podobný ananasu. Je zdrojem vitamínu A, B a C. Najdete často v ovocných salátech a zmrzlině.

Meloun  Cantaloupe Zdroj: Alice Pazderová, Generace 21

Meloun Cantaloupe Zdroj: Alice Pazderová, Generace 21

Charentais

Jde taktéž o meloun s oranžovou dužinou, ale kůra je žlutozelená, tvarem podobná dýni. Pro svou oblíbenost ve Francii, odkud se i v 17. století rozšířil, se mu občas říká francouzský meloun. Můžete se setkat i s názvem medový podle vůně a sladké chuti. Je zdrojem vitamínu A, C a obsahuje také draslík, vápník a železo. Výborný bude opět v salátech nebo s parmskou šunkou.

Meloun Charentais. Zdroj: exoticke-ovoce.coajak.cz/

Meloun Charentais. Zdroj: exoticke-ovoce.coajak.cz/

Gallia

Kůra. Zdroj: Alice Pazderová, Generace 21

Zdroj: Alice Pazderová, Generace 21

Žlutá síťovaná kůra a uvnitř sladká bílá až nazelenalá dužina. Jde o velmi rozšířený druh melounu, pěstuje se hojně (nejenom) po celé Evropě. Vhodný je především pro ty, co mají vysoký cholesterol.

Hodí se na přípravu sorbetů, ale také je dobrý v kombinaci se šunkou.

Sorbet z melounu Gallia

Suroviny:

  • meloun Gallia
  • vodu (cca 150 ml)
  • citron nebo limetku
  • 50 g medu

Meloun oloupejte, zbavte peckové části a nakrájejte na kostičky. Vložte s vodou do kastrolku a nechejte chvilku povařit. Po vychladnutí přidejte lžíci citronové nebo limetkové šťávy a rozmixujte. Dejte zmrazit do stroje nebo do mrazáku, kde občasně promíchejte, dokud nebudete mít tu správnou konzistenci.

Meloun Gallia. Zdroj: Alice Pazderová, Generace 21

Meloun Gallia. Zdroj: Alice Pazderová, Generace 21

Žlutý meloun

Nazýván je také Canary melon nebo Amarillo. Název získal podle žluté kůry. Dužina je bílá až nažloutlá či nazelenalá. Na jídelníčcích se často objevuje s parmskou šunkou, ale skvělý je i v salátech nebo s jogurtem. Obsahuje hodně vitamínu A a dále také C, B a kyselinu listovou.

Žlutý meloun. Zdroj: Alice Pazderová, Generace 21

Žlutý meloun. Zdroj: Alice Pazderová, Generace 21

Piel de sapo

Další názvy jsou velmi zajímavé. Ropucha, želví kůže či Santa Claus. (Zdroj)

Není tak výrazně sladký jako některé jiné odrůdy a poznáte ho především podle šišatého tvaru. Kůra je zelená, při správné zralosti, až nažloutlá a dužina bílá až nažloutlá. Neobsahuje žádný cholesterol ani tuk. Nejčastěji je dovážen ze střední a jižní Ameriky. V Evropě se nejvíce pěstuje ve Španělsku.

Meloun Piel de sapo. Zdroj:exoticke-ovoce.coajak.cz/

Meloun Piel de sapo. Zdroj:exoticke-ovoce.coajak.cz/

Nejjednodušší recepty

Melounový salát – jednoduchý salát z několika vašich oblíbených druhů melounu. Doplnit můžete i ostatní ovoce jako je ananas, mango, broskve apod. Zajímavějšího výsledku dosáhnete pokud budete z melounu tvarovat kuličky (např. lžičkou)

Boule – rozkrojíte na půl a vydlabete vodní meloun a k melounové šťávě doplníte alkohol. Nejčastěji jde o šampus nebo vodku. Přidejte kusy melounu i další ovoce například hrozny. Nezapomeňte na naběračku.

Arménská okurka

Jde o zajímavý druh melounu, který tvarem připomíná právě okurku. Plody mají kolem 30 cm a konzumují se i se slupkou. Často se prodává na Středních východě naložená (jako okurky).

Arménská okurka. Zdroj: cs.wikipedia.org, user: Katpatuka

Arménská okurka. Zdroj: cs.wikipedia.org, user: Katpatuka

Pěstování je možné i u nás

Chcete-li si vypěstovat vlastní melouny, nezoufejte. Je to náročné, ale ne nemožné. Vaše ideální bydliště by ale měla být Morava a ideální nějaké místo, kde tolik nefouká. Melouny nemají rádi příliš větrné místo a ani vydatné deště. Cukrové melouny je nejlepší pěstovat ve sklenici. Potřebují teplo a necháte-li je zmrznout, uhynou vám.

Vypěstovali jste někdy meloun? Pochlubte se nám. A dejte vědět, která odrůda vám nejvíce chutná.

Zdroj perexové fotografie:freeimages.com (Uploaded by Vincitrice)

Alice Jendelová

Alice Jendelová

Jsem holka plná protikladů. Ačkoliv už věkem přes 20, stejně milovnice pohádek, Hello Kitty a hlavně Harryho Pottera. Ačkoliv už ne studentka, stejně sběratelka lepíků, notýsků, zvýrazňovačů a všelijakých dalších roztomilostí a nutností z papírnictví. Ačkoliv milovnice domova a svého klidu, stejně cestovatelka celým srdcem s mnoha cestovatelskými sny. A ačkoliv kuchtička, co mnohokrát něco připálí a zaneřádí celou kuchyň, stejně redaktorka sekce Na talíři. ♥

Zanechte komentář