Asfalt, efektivní brutalita, štěpán kopřiva, audiokniha

Efektivní brutalita: Takový je Asfalt II.

Kultura Literatura / 5.9.2014

Autor:

Před nedávnem vydalo audio vydavatelství Walker a Volf druhou část mrazivě cynického hororu od Štěpána Kopřivy. Na co se můžete těšit?

V předchozím díle jsme byli svědky toho, jak Kuffenbachovo komando ztracených existencí přijalo nabídku, která se neodmítá – a ocitlo se tak díky tomu v pekle. Doslova. Nastala mise za svobodu a návrat domů, a to za každou cenu. Skutečně za každou – masakr střídá masakr, skrupule opouštějí mysl jako krysy potápějící se loď, démonická jízda podsvětím nabírá spád.

Čas se krátí a napětí roste

V druhém díle s příznačným podtitulem Efektivní brutalita provázíme žoldáky v závěrečné části mise. Do otevření cesty, která by dostala komando zpátky na Zemi, zbývá pár hodin. Stejně tak do doby, než duše uvězněné v podsvětí ztratí svůj tvar. Nehraje se tudíž o málo. Hraje se o všechno. A tomu odpovídá přístup. Pokud první díl překonal Total RecallDesperada, po poslechu druhého dílu by se Tarantino vrátil zpátky do půjčovny a Rodriguez zpřístupnil Mačetu malým dětem. V závodu s časem a s omezenými prostředky si situace žádá improvizaci a přímočarý postup. A ten Kuffenbachovi jde.

Spolu s akcí graduje i samotná kniha. Kapitoly jsou kratší, údernější. Zlomy a dějové zvraty častější. To, co byste přečetli jedním dechem, vás donutí sedět a poslouchat. A buďte si jistí, že ani nepípnete. Jak jen to nakonec dopadne?

Quo vadis, člověče?

Asfalt II. Efektivní brutalita

11 hodin a 48 minut

Napsal: Štěpán Kopřiva

Čte: Ludvík Král

Žánr: horor

Formát: MP3 ke stažení nebo na CD

Vydal: Walker a Volf audio vydavatelství, 2014

V čem je druhý díl románu ještě mnohem intenzivnější, jsou morální témata. Zápletka, zprvu jednoduchá, se začíná zamotávat. V jisté chvíli není jasné, kdo je na čí straně. Jediné, čemu můžete věřit, je, že nemůžete věřit nikomu. Prospěchářství číhá za každým rohem a přes rameno mu vykukuje věrná společnice zrada. Osobní prospěch zatlačuje čest hluboko do bahna hanby. Peklo, zdá se, perfektně zrcadlí běžnou praxi ze Země.

V nejčernějších okamžicích však přicházejí ty drobné, ale nesmírně důležité záblesky světla. Kniha vám nezodpoví otázky života, vesmíru a vůbec, ale ač se nejedná o existenciální román, poselství o věrnosti a samotné podstatě lidství je mezi řádky jasně patrné.

Pokud chcete zažít intenzivní akci, napětí a k tomu si přidat i hloubku myšlenek, rozhodně Asfalt nevynechejte. Díky skvělému hudebnímu podkladu a kvalitní četbě vás tato audiokniha pohltí. A jen tak nepustí. Co peklo schvátí…

Zdroj perexové fotografie: walkeravolf.cz

 

Jan Markel

Jan Markel

Chronický ironman s touhou posouvat hranice snění i bdění, fyzických i psychických sil, zarputilý optimista, který věří, že když něco děláte dostatečně dlouho a intenzivně, tak zblbnete, pardon, naučíte se to alespoň na průměrné úrovni. Věří, že lze dokázat cokoliv a s oblibou to dokazuje. Je velmi ješitný, proto často googlí sám sebe. K smrti rád vyplňuje profily nudnými informacemi.

Zanechte komentář