Pojďte v září do divadla

Divadlo / 31.8.2014

Letní prázdniny se sice chýlí ke konci, není ale třeba zoufat. Spolu s odchodem léta se totiž otevírají dveře divadel. 

Kam se tento měsíc chystáme my?

Jana Šajtarová: V září se určitě chystám navštívit představení taneční skupiny VerTeDance nebo vinohradského divadla D21.

Veronika Svobodová: V září se chystám do NDM na muzikálovou Kytici a k Bezručům na Klub outsiderů, který se točí kolem byrokracie. 

Petra Boltíková: V září se těším na tradiční plzeňský festival Divadlo, kde mimo jiné navštívím inscenaci Monolog s kufrem, což má být jakási série pantomimických představení a navíc se bude hrát na plzeňském nádraží. Představení mimo tradiční prostor mají také své kouzlo. Mimo to se ale chystám i do Národního divadla, kde se konečně zajdu podívat na nový Špinarovův počin. Je znám svým netradičním pojetím klasických her, takže jsem opravdu zvědavá na jeho zpracování Čapkova Ze života hmyzu. Nezapomeňte zavítat nejen na festival Divadlo, ale i do Nového divadla v Plzni. Plzeň má co nabídnout!

Barbora Švarcová: Velmi ráda bych zašla na inscenaci Nízkotučný život od Viliama Klimáčka, kterou ve studiu Švandova divadla uvede Divadlo letí, koncem měsíce mě pak čeká Plovárna v Divadle Ponec. Ale především se těším na plzeňský festival Divadlo!

Zářijové premiéry

Mrtvé duše

Městské divadlo Brno

Gogolovy Mrtvé duše budou mít premiéru 19. září na prknech Městského divadla v Brně. Příběh vypráví o chudém šlechtici Čičikovi, který chce vydělat na nákupu zemřelých nevolníků. Tento nákup mu umožní získat půjčku na půdu od státu. Gogol román napsal v 19. století, na pomezí romantismu a realismu. Kvůli cenzuře ale musel být několikrát přepracován.

Premiéra: 19. září 2014

Režie: Hana Burešová

Hrají: Michal Isteník, Petr Štěpán, Viktor Skála, Alan Novotný, Zdeněk Junák, Patrik Bořecký, Josef Jurásek, Zdeněk Bureš, Miloslav Čížek, Jaroslav Matějka, Jan Mrazák, Michal Nevěčný, Jaroslav Záděra, Eva Jelínková, Lenka Janíková, Jana Musilová, Eva Ventrubová, Lenka Bartolšicová, Eliška Skálová

White Side Story

Švandovo divadlo, Praha

Představení do Švandova divadla přivezli hosté. Mohou na něj už děti od sedmi let, přesto se hodí i pro dospělé. Tři klauni diváky provedou intrikami, jedy, seznámí vás s hrdiny a ukáží vám, jak vypadá osamělost a moc. Představení je nonverbální a světově oceňované. 

Premiéra: 10. září 2014

Režie: Vadim Fisson

Hrají: Natalija Fisson, Ilja Staroselskij, Igor Sladkevič

Klub outsiderů

Zdroj: Divadlo Petra Bezruče

Čtená zkouška Klubu outsiderů. Zdroj: Divadlo Petra Bezruče v Ostravě

Divadlo Petra Bezruče, Ostrava

Klub outsiderů je prokrastinační groteska vyprávějící o tom, jak šest lidí hledá práci. Hrdiny hry jsou úředníci a úřednice. Příběh může vyprávět o vyhoření střední třídy, na kterou nestačí ani zástupy terapeutů. 

Premiéra: 19. září 2014

Režie: Jiří Honzírek

Akce měsíce září

V Městských divadlech pražských, konkrétně v Rokoku, se chystá na 5. září benefiční večer k 85. narozeninám Květy Fialové, jež ponese název Fialové Květy štěstí. Květa Fialová je Paní herečka a na benefici se představí taková, jaká je – milá, moudrá, optimistická. Herečka divadelně ztvární celý svůj život. 

Centrum pro nový cirkus právě prochází velkou rekonstrukcí, to ale neznamená, že o Cirqueonu neuslyšíme. Na začátek září, konkrétně na pondělí 8. září, se v Praze na Náplavce chystá akce Cirqueonu, přijďte se podívat. Na říjen plánuje centrum kurzy pro veřejnost. 

Zdroj: TZ Cirqueonu

Kurzy Cirqueonu. Zdroj: TZ Cirqueon

Co nás zaujalo o prázdninách

Jana Šajtarová: V prázdninových měsících jsem divadlo bohužel poněkud zanedbávala, protože jsem strávila většinu času na cestách, ale stihla jsem alespoň navštívit Letní shakespearovské slavnosti. Ty mě nadchly svou (již tradičně) skvělou a slavnostní atmosférou. Neunikla mi ani zpráva, že česká tanečnice Andrea Opavská a zpěvačka Jana Vébrová získaly za představení La Loba na skotském Edinburgh Festival Fringe cenu.

Veronika Svobodová: Prázdniny jsem strávila na Letních shakespearovských slavnostech a byla jsem někdy až překvapena, jak rozdílně se dají Shakespearovy hry pojmout. Obě premiéry letošního roku Mnoho povyku pro nic a Jak se vám líbí byly povedené a těším se, jakou Shakespearovu hru nám na LSS představí příští rok.

Petra Boltíková: Léto jsem strávila mimo republiku, takže jsem nestihla moc tuzemských divadelních zážitků, ale než jsem odjela, tak jsem měla možnost zhlédnout Lháře v rámci festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem. Ačkoliv má tento festival vždy úžasnou atmosféru, tak letos to bylo opravdu parádní. Inscenace i herecké obsazení se povedlo a každý divák si jistě odnesl jedinečný zážitek. Tento plzeňský festival se již stal tradicí a každý rok přináší něco nového a unikátního. 

Barbora Švarcová: Mé léto proběhlo ve znamení dvou divadelních festivalů. V Plzni mě v inscenaci Lhář okouzlil (nejen) Roman Zach, v Praze jsem si zase vychutnala ostravskou premiéru letošních Letních shakespearovských slavností Jak se vám líbí. Obojí bylo nádherné a alespoň trochu mi obě představení zmírnila abstinenční příznaky. Ještě že už divadelní sezóna začíná!

Zdroj perexové fotografie: Městská divadla pražská

Bára Urbanovská

Bára Urbanovská

Jsem kreativní, ráda píšu, ráda jím, ráda čtu a hodně spím. Mám ráda plavání, pilates, umění a hudbu. Moc ráda fotím a učím se cizí jazyky - angličtinu, ruštinu, němčinu a španělštinu. Nejradši ale mám jazyk český.

Zanechte komentář