Páté kolo Synot ligy

Slavia porazila Plzeň a je znovu v čele Synot ligy

Sport / 25.8.2014

V pátém kole nejvyšší fotbalové soutěže zaváhali oba adepti na titul, na čele jsou tak opět sešívaní.

Fotbalová Slavia z loňského ročníku, kdy pod vedením nizozemského kouče Pastoora málem spadla do druhé ligy, je definitivně minulostí. Zkušený trenér Beránek vtiskl mužstvu novou tvář a po pěti kolech jsou sešívaní nečekaně na špici tabulky.

Slávistický stoper Martin Latka.

Slavia jako vyměněná

Dalším důležitým faktorem změny týmu bojujícího o záchranu ve vedoucího ligy byl jistě příchod lídra, který Slavii velmi chyběl. Tím je Martin Latka, vůdce na hřišti i v kabině. Rozchytal se brankář Karel Hrubeš, který díky skvělým výkonům ještě do brány nepustil Martina Berkovce, se kterým se počítalo na pozici nové jedničky. Konečně se začalo dařit i střílet branky. V minulé sezóně obránce, Milan Škoda, vévodí tabulce střelců s pěti brankami, mladík Jaromír Zmrhal má na kontě již tři góly.

Souboj s Plzní měl být zápasem pravdy. Návrat do Edenu zažil trenér Západočechů Miroslav Koubek, který byl loni odvolán z lavičky Slavie. Utkání prvního s druhým začala lépe Plzeň. Byla aktivnější a domácí hrozili spíše z brejků. Největší šance prvního poločasu skončila po Kolářově hlavičce na břevně slávistické svatyně. Na druhé straně zahrozil Vukadinovič, kterému po obrovské chybě naservíroval míč Limberský.

Chyby Bakoše stály Plzeň body

Po změně stran pokračoval tlak hostů, po ruce Nitrianského měla Plzeň kopat penaltu, ale rozhodčí nařídil jen přímý kop. Půl hodiny před koncem přišel na hřiště Bakoš místo střelce tří gólů z posledních dvou zápasů Chramosty. A byl to právě Marek Bakoš, po jehož chybě ve středu hřiště Slavia vybojovala rohový kop, při kterém neuhlídal Zmrhala a Slavia vedla. Svoji chybu mohl napravit později z přímého kopu, svoji střelou však pouze orazítkoval tyč.

Místy drtivý tlak Plzně nakonec k vyrovnání nevedl. Hosté kopali 15 rohových kopů, dominovali v držení míče, ale hraje se na góly a ty brankář Hrubeš za svá záda žádné nepustil. „Jsem pořád na zemi, viděl jsem spoustu věcí, které můžeme zlepšit. Především bych chtěl říct, že proti Teplicím jsme měli hlavně ze začátku pasáže, kdy jsme neplnili svoje povinnosti. A dneska si hráči uvědomili, že bez toho, abychom nedali prostor vynikajícím individuálním hráčům jak Teplic, tak Plzně, to nejde,“ vyjádřil se trenér Beránek pro klubový web.

Sparta prohloubila krizi

„Vaše bída, naše radost,“ tento pokřik by se mohl při pražském derby v 9. kole ozývat na rozdíl od minulých let ze slávistického kotle. Sparta prochází krizí a před odvetou se Zwolle si náladu v lize moc nevylepšila. Po prohře s Ostravou 0:1 si odvezla stejnou porážku z Julisky. Proti Dukle nastoupila v silně pozměněné sestavě. Lafata, Krejčí nebo Dočkal seděli jen na lavičce, ani tam nebyl Hušbauer.

Ve 21. minutě navíc zraněného Přikryla vystřídal Konaté. Jen o minutu později padl jediný gól zápasu, když se po akci Mareše prosadil Tomáš Berger. Syn sparťanské legendy Jana Bergera tak zařídil první výhru Dukly nad Spartou v samostatné české lize.

Zdroj fotografií: Wikimedia Commons