Jak se telefonovalo pádlem

Technologie / 16.11.2012

Zavzpomínejme na technické vymoženosti našeho dětství!

Možná se vám to stalo o Vánocích, možná při oslavě narozenin. Rozbalujete dárky a najednou se na vás zpod balicího papírů usmívá krabička s neuvěřitelně komplikovaným přístrojem. Nevěříte vlastním očím a přejete si, aby to nebyl jenom sen.

„Mami, tati, myslíte to vážně? Bude jenom můj?“

„Jasně, ale opovaž se ho ztratit nebo rozbít!“

„Nebojte se, budu na něj dávat pozor. Slibuju.“

Už chápete? Právě nastal důležitý milník vašeho života. Stali jste se majitelem mobilního telefonu.

„Mobilní“ devadesátky

Radiotelefony se v České republice začaly využívat až počátkem devadesátých let, kdy se na trhu objevily výrobky společností Nokia. Tito předchůdci našich kapesních drobečků vážili neuvěřitelné čtyři kilogramy a mohli jsme za ně zaplatit až 60 000 kč! Neexistovaly žádné SIM karty, telefonní čísla byla pevně přidělena a minuta volání nás přišla na 20 kč s tím, že jsme platili i za příchozí hovory.

Vývoj designu mobilních telefonů

Evoluci nezastavíš! Zdroj: wikimedia commons

EuroTel? Paegas? Kdo se v tom má vyznat!

Telekomunikace nás zachvátila i přes to, že ceny za služby byly šíleně drahé. Prvním poskytovatelem u nás byl EuroTel, hned v závěsu se k němu přidal Paegas a v roce 2000 přišel na řadu Oskar. Konkurenční boj nakonec srazil ceny na dnešní úroveň, což je poměrně zajímavé, neboť za většinu služeb i zboží platíme v současnosti mnohem více než před patnácti, dvaceti lety. „Nemám krédo“ se stalo nejméně oblíbenou zprávou a to ať jsme byli jejím příjemcem, či odesilatelem. Průzkumy prováděné jednou za čas ve školní třídě dokázaly, že dvě stě korun na měsíc byla celkem slušná suma na proesemeskování.

Vysílačky nové generace

Ať už měl váš první přístroj jakoukoli značku, pravděpodobně se honosil parádní anténou. Toto choulostivé zařízení mohlo být dlouhé až tři centimetry a jeho teleskopická varianta nás neustále sváděla k tomu, abychom ji ulomili. Dnešní telefony tuto zázračnou věcičku obsahují také, jen je ukrytá uvnitř a téměř se o ni nezajímáme. Největší vychytávkou se staly blikací nálepky, které nás na příchozí zprávu, či hovor upozornily ještě dříve než samotný telefon.

Hadí mánie

S rokem 1998 se na naše mobilní telefony připlazila jedna z nejpopulárnějších her historie. Snake, který byl dostupný na finských telefonech Nokia, dokázal každého zaměstnat i na několik hodin. Nekousnout se do ocasu, nenarazit do zdi a sežrat co nejvíce bodíků – zdánlivě jednoduchý úkol a zároveň silně návyková záležitost, jež se před dvěma lety dostala do Guinnessovy knihy rekordů. Počet lidí, kteří si tuto legendární hru zahráli, se vyšplhal nad jednu miliarduHada si v současnosti můžete pořídit i na své moderní dotykové přístroje.

Legendární hra Had

Kdo nezná, jako by nikdy neměl mobilní telefon. Zdroj: wikimedia commons

Od dob, kdy mobilní telefon vážil víc než notebook, uplynulo pouhých dvacet let. Nedovolme však pokroku, aby nás připravil o vzácné vzpomínky! Vzpomínejme s portálem Generace 21!

Zdroj perexové fotografie: wikimedia commons

Aneta Zachová

Aneta Zachová

Studuji žurnalistiku a mezinárodní vztahy na MU v Brně, ráda se učím cizí jazyky a cestuji. Již od dětství hraji volejbal, jezdím na koních a s radostí opečovávám všechna zvířata, která se mi dostanou pod ruku. Můj život je hektický, krásný a šťastný. Snad je to tím, že jsem blázen.. :-)

Zanechte komentář