Učení cizích jazyků – jak nám pomáhají filmy a televize

Film Kultura / 13.9.2014

„Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem.“ Podívejme se na to, jak nám filmy a TV pomáhají zlepšit naši jazykovou zásobu.

Bez znalosti cizích jazyků se v dnešním moderním světě už neobejdete. A čím víc jich znáte – tím lépe. Dnes se podíváme na to, které filmu příbuzné pomůcky nám pomáhají zlepšit naši jazykovou dovednost.

Je všeobecně známo, že sledování filmů s titulky je pro studium jazyka lepší než dabing. Zábavnou formou si slovíčka zapamatujete lépe, než kdybyste se je učili z nudného slovníku. Filmy bez titulků v původním jazyce jsou pak ještě lepší, ale pro začátečníky ne moc vhodné. Proto vám přinášíme pár filmových tipů na to, jak se můžete v cizím jazyce zlepšit.

Možností, jak se jazyky naučit, je mnoho – co třeba dopisování s kamarádem v zahraničí? A nebo čtení knih v originále? Nebo chcete zkusit něco úplně jiného?

Extr@ je něco extra

Seriál Extr@ je sitcomová série, kterou můžete nalézt v angličtině, francouzštině, němčině a španělštině. Každý díl má v průměru 25 minut, anglická verze má 30 dílů, ostatní 13. Všechny jsou založené na podobné bázi, příběhy jsou tedy ve všech pěti jazycích totožné. Někteří lidé namítají, že sitcom není moc chytrý a upozorňuje na příliš zjevné věci, na druhou stranu nenajdete seriál s tak jednoduchým jazykem – koneckonců, jeho primárním účelem je naučit diváky anglicky a případně i pobavit. Vhodný je pro začátečníky až středně pokročilé a jeho zhlédnutí vám nezabere mnoho času. Ke každému dílu jsou k dispozici přepisy dialogů, což je nezbytné například v případě francouzštiny.

Archimedes je cool

Dalším tipem je web archimedescool.com. Na tomto webu naleznete veškeré informace k mobilní aplikaci, která by vám mohla pomoci s jazyky. Jedinou nevýhodou je, že aplikace je zatím přístupná jen pro iPad, a tedy jen pro úzkou skupinu lidí. Pokud se však o aplikaci dozví více lidí, možná se dočkáme i verze pro Android. Na webu naleznete tipy na to, jak používat aplikaci, i když ji samozřejmě můžete užívat libovolným způsobem.

Nepojmenovaný 1

Archimedescool může být skvělým pomocníkem. Zdroj: archimedescool.cz

Tato aplikace disponuje spoustou funkcí, množství filmů je zatím však značně omezené, to však nebrání vyzkoušení. Každý film má scénář v původním jazyce a v češtině, který si můžete přečíst, stejně jako film můžete shlédnout v originále, s titulky či bez nich. Každé slovo má mimo překladu ještě význam, který se zobrazí po kliknutí na tlačítko definuj. Věty, kterým nerozumíte, si v průběhu dívání se na film můžete přidávat do flashkaret, speciálních záložek, ke kterým se po skončení filmu můžete lehce dostat a naučit se je. Způsob učení probíhá tak, že dostanete kartu v angličtině a po kliknutí na ni se obrátí a zobrazí se vám v češtině, vy si tak můžete vyzkoušet překlad. Tyto karty můžete třídit do hromádek – neumím a zopakovat zítra.

Další skvělou součástí aplikace je otestování svých znalostí po zhlédnutí filmu prostřednictvím testů a cvičení. Bohužel ještě nejsou zprovozněné, brzy to však můžeme očekávat jako plnou součást aplikace. A jaké jsou již zmiňované filmy, které vám pomůžou naučit angličtině? Zatím jich je 6: Kozí příběh – Pověsti staré Prahy, Pulp Fiction, Postradatelní 2, Sága Stmívání – Rozbřesk 1, Druhá šance a Nedotknutelní. Prozatím možná málo, ale je jisté, že s vývojem aplikace jich bude přibývat.

YouTube jako pomocník

YouTube je zdrojem spousty jazykových kanálů, které vás jazykem provedou. Za nejznámější můžeme považovat British Council, kde najdete spoustu krátkých videí ze života (jistě se vám bude hodit například to, jak si objednat v restauraci či jak někoho přivítat). Mimo to zde pak naleznete i krátká vysvětlení některých gramatických jevů.

Alternativou k British Council může být třeba Anglo-Link anebo Innovative Language Learning. Poslední zmíněný kanál naleznete nejenom v angličtině, ale dokonce dalších 30 jazycích, kromě těch nejpoužívanějších třeba v japonštině, švédštině, filipínštině či třeba češtině. Tento způsob učení je skvělý, pokud nemáte moc času – videa nikdy nejsou moc dlouhá.

Titulky jedou

Poslední způsob, jak se snadno naučit cizí jazyk, jistě všichni známe. Stačí jen kompletně zapomenout na dabing a všechny filmy si pouštět s titulky – můžu jenom potvrdit, že nám v paměti takto utkví spousta slovíček. Pokud se cítíte na anglické titulky, bude to ještě lepší než ty české. Seriály typu Extr@ a podobné zaměřující se hlavně na základní slovíčka jsou skvělé pro začátečníky, pro pokročilejší studenty už však poněkud zbytečné. Právě pro ty je pak výzvou seriál v angličtině. Nejdříve s českými titulky, pak s anglickými a nakonec třeba úplně bez titulků – a s každým zhlédnutím si pak můžete všimnout vlastního pokroku.

Takhle nám tedy filmy a seriály pomáhají s jazyky… Nezbývá než popřát mnoho štěstí s jejich učením! Máte i vy nějaký tip?

Zdroj perexové fotografie: youtube.com

Ketrin Jochecová

Zanechte komentářVaše názory