Notebook | Zdroj: www.photl.com

Pořídit si repasovaný počítač do školy? Ano, nebo ne?

Technologie / 12.9.2014

Chcete si koupit nový počítač do školy? Nechcete za něj moc utratit? Tak právě pro vás jsme připravili tento článek.

Pro většinu studujících se blíží nový školní rok a spousta z vás jistě uvažuje o koupi nového počítače nebo notebooku. Nové počítače jsou mnohdy předražené a většina, z řad studujících, nemá tolik financí, které by mohla vložit do koupě nového počítače.

Mnozí tak uvažují o koupi repasovaného počítače. Většina klasických počítačů i notebooků má již za sebou dobu rapidních inovací, které přinášely několik vylepšení pro naše stroje. Počítače se tak přesunuly z intenzivního vývoje do fáze stabilní vyzrálosti.

Co to ve výsledku znamená?

Operační paměť | Zdroj: tech-tweak.com

Operační paměť | Zdroj: tech-tweak.com

Většina inovací je v současné době pomalejší, než tomu bylo v letech minulých. Počítač, který je starý několik let se svými možnostmi moc neodlišuje od modelů, které jsou v současné době na trhu.

Operační paměti svou kapacitou již víceméně stagnují. U nových počítačů je kapacita mnohdy nižší než dříve a to v závislosti na zdražení paměťových modulů. Setkáme se tak i s modely, které jsou osazeny menším množstvím RAM paměti. O moc lépe na tom není ani kapacita běžných pevných disků, kdy tisícovky GB jsou pro většinu uživatelů bohatě dostačující. Ostatně ani rozdíl mezi procesory Core2Duo či dnešními Pentii Dual Core nebo Core i3 není nijak velký.

Repasovaný počítač dokáže skvěle nahradit počítač nový.

Pro studenty, kteří využívají většinu kancelářských aplikací, brouzdají po internetu, píši e-maily nebo pouští hudbu či filmy, tak postačí repasovaný počítač. Samozřejmě i pro studenty, kteří potřebují vyšší výkon, pro speciální aplikace, jsou použitelné.

Výhody repasovaných počítačů?

  • Cena repasovaného počítače se mnohdy pohybuje pod 50 % původní ceny. Pokud vezmeme v potaz, že cena nového počítače za půl roku je na 60 % původní ceny, bez jakékoliv ztráty na funkčnosti, tak se koupě repasovaného zboží vyplatí. Nehledě na to, že i po půlročním používání nového zboží klesne na již zmíněných 60 %, používáte počítač další 2-3 roky (mnohdy i více).
  • Software, který obsahuje většina repasovaného zboží má klasické licence, které získáte i při koupi nového PC. Vezměme si jako příklad operační systém. Většina repasovaných počítačů má v sobě již předinstalovaný operační systém, takže koupíte počítač za cenu, za jakou v obchodě seženete jen samotný operační systém.
  • Záruční doba většiny repasovaných počítačů je 2-3 roky, která je stejná jako při koupi nových počítačů. Není ale nikde psáno, že zboží musí mít záruku 2-3 roky a tak se můžeme setkat i s tří měsíční záruční dobou.
  • Repasované zboží může mít některé komponenty vyměněné za nové. Zde se na komponenty vztahuje klasická záruční doba po dobu dvou let.

Využít repasované počítače můžete ke stejným účelům, jako počítače nové. Na repasovaných strojích rozjedete 99 % aplikací používaných běžně v domácnostech nebo firmách.

Nakonec bych dodal, že repasované zboží kupujete ve stavu, jako kdybyste kupovali počítač nový. Nemusíte mít strach, že byste koupili zboží, které by vypadalo jak po používání nějakého „čuníka“.

Zdroj perexové fotografie: www.photl.com

Vladimír Hurta

Vladimír Hurta

Na portálu Generace 21 zastávám pozici editora sekce Technologie. Pokud se zajímáte o hry, software, hardware a nové technologie, tak mi neváhejte napsat na vladimir.hurta@generace21.cz. Nebojte se rozšířit naše řady. Samozřejmě přijímáme i dámy, takže se hlaste! :-)

Zanechte komentářVaše názory

  • Demla

    Proč ne 🙂